Bugárék nem hajlandók támogatni Ficót - nehéz szülés lesz!

camera

1

Bugárék nem hajlandók támogatni Ficót - nehéz szülés lesz!

Illusztráció (Fotó: TASR) 

Megosztás

A koalíció még mindig nem egyezett meg az alkotmánybíró-jelöltek választásával összefüggésben. A nap folyamán még egyszer összeül. A szavazásra késő délután kerülhet sor.

A Híd nyilvános szavazást akar, és leszögezte, hogy nem fogja támogatni Robert Fico, a Smer-SD elnöke jelöltségét.

„Tegnap és egy hete is megmondtuk, hogy nem” – jelentette ki Bugár Béla, a Híd elnöke Fico támogatásával összefüggésben.

Hozzátette: a pártja azért akar nyilvános szavazást, hogy ne hozzák kapcsolatba az ĽSNS párttal. „Lehet, hogy a Smer-SD titkos szavazást akar, de én nem akarom, hogy összekössenek az ĽSNS párttal. Az ĽSNS-szel nem tárgyalunk és nem szavazunk, ezért akarunk normális, nyilvános szavazást” – fogalmazott Bugár a Híd frakcióülése után.

Robert Fico nem válaszolt az újságírók kérdéseire. Eva Smolíková, az SNS tagja megerősítette, hogy még egyszer összeül a koalíciós tanács. Arra a kérdésre, hogy az SNS támogatni fogja-e Ficót, azt válaszolta, hogy nem kaptak semmilyen utasítást. „A pártelnök azt mondta, hogy szabad kezet kapunk” – tette hozzá.

Igor Matovič, az OĽaNO elnöke szerint az ellenzék már megegyezett bizonyos jelöltek támogatásáról.

„Igyekszünk metszéspontokat találni” – mondta az ellenzéki politikus, hozzátéve: az OĽaNO az SaS párttal és a Miroslav Beblavý körüli független képviselőkkel tárgyalt.

A Sme rodina pártot nem szólították meg. „A Sme rodina nagyon furcsán viselkedett az alkotmánybíró-választás szabályainak megváltoztatására irányuló törekvéssel összefüggésben, ezért óvatosak vagyunk” – magyarázta Matovič. Az OĽaNO vezetője úgy véli, nyilvános szavazás esetén senki sem meri majd támogatni Ficót.

A szavazás délután 17 órakor kezdődik, és vannak, akik attól tartanak, mint például Bugár Béla, hogy sok lesz az érvénytelen szavazat. Mindegy ugyanis, hogy nyilvános vagy titkos szavazásról van szó, a 39 nevet tartalmazó szavazólapot nem kerülhetik el.

A szavazólapon három lehetőség van: az adott jelölt mellett vagy ellen szavazni, esetleg tartózkodni. Mindenkinél jelölni kell valamit, ám maximálisan 18 nevet lehet támogatni. Ha nincs minden jelölt neve mellett bejelölve valamelyik alternatíva, vagy 18-nál több jelölt mellett van támogató voks, akkor a szavazólap érvénytelenné válik.

Bugár azt javasolja a képviselőknek, hogy először jelöljék be azokat, akik a favoritjaik, vagyis akik mellett szavaznak, és ügyeljenek arra, hogy ne legyen belőlük több mint 18. A fennmradó jelöltek esetén pedig már egyszerűen jelöljék be a másik két alternatíva valamelyikét.

Noha ugyanazt a szavazólapot használják a képviselők nyilvános és titkos szavazás esetén is, a különbség annyi, hogy nyilvános szavazáskor – mint amilyen az alkotmánybíró-jelöltek esetében még egyszer sem volt – megtudhatjuk, mely képviselő kire voksolt.

(TASR/Denník N)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program