Nem látják értelmét, hogy Šimkovičovával tárgyaljanak, megvárják a bukását, de már elindították a Nyitott kultúra! memorandumot

camera

1

Nem látják értelmét, hogy Šimkovičovával tárgyaljanak, megvárják a bukását, de már elindították a Nyitott kultúra! memorandumot

Fotó: Paraméter 

Megosztás

A petíció leadásával nem ér véget a szlovákiai kulturális közeg tiltakozása Martina Šimkovičová kulturális miniszter tevékenysége ellen. A most indított Nyitott kultúra! (Otvorená kultúra!) memorandum célja, hogy folyamatosan reagálni tudjanak a kulturális minisztérium jelenlegi vezetésének arroganciájára és inkompetenciájára. A minisztérium még mindig nem reagált a miniszter lemondását követelő petícióra.

Martina Šimkovičová kulturális miniszter lemondását követelő, és több mint 188 ezer ember által aláírt petíció leadásával nem ért véget a szlovákiai kulturális közeg tiltakozása az új kormány kultúrpolitikájával szemben. A petíció kezdeményezői létrehoztak egy hosszú távú mozgalmat is Nyitott kultúra! (Otvorená kultúra!) néven, amelyhez már több mint száz intézmény és több mint ezer magánszemély csatlakozott.

Gyors változás nem várható

A petíció kezdeményezői is tudják, hogy hiába a közel 190 ezer aláírás, a miniszter ettől nem fog lemondani, nem lesz változás, legalábbis nem azonnal.

„Én azt gondolom, hogy minden tégla, amit kihúzunk a falból, az segíti a változást” – mondta a Paraméternek Németh Ilona képzőművész, a petíció és a memorandum egyik kezdeményezője.

Szerinte a stafétát a memorandum viszi majd tovább. „Már az első napon 150 kulturális szervezet és intézmény, valamint 700 magánember csatlakozott hozzá, én azt gondolom, hogy ez az, amivel folytatódik majd maga a petíció, és én azt gondolom, hogy ennek lesz hatása” – mondta Németh. A memorandumot a petíciót is kezdeményező kulturális platform hozta létre. „Gyakorlatilag ez egy ernyőszervezet lesz, amely sokfajta szervezetet összefogva egyrészt képviseli a művészet különböző ágait, másrészt pedig gyorsan tud majd reagálni azokra a kultúraellenes intézkedésekre, amik folyamatosan történhetnek” – magyarázta Németh, aki múlt héten a Paraméter podcast vendége volt.

Csak akkor hajlandók tárgyalni, ha a miniszter távozik

Egyelőre azonban nem készülnek párbeszédre a minisztériummal, mert nem nagyon látják értelmét. „Pillanatnyilag úgy látjuk, hogy a miniszter nem kompetens, nem érti, hogy mi történik a kultúrában. A nyilatkozat éppen arról szól, hogy most nem a párbeszédnek van itt az ideje, hanem ki kell nyilatkoztatnunk azt, hogy elég volt, hogy ez nem mehet így tovább” – mondta Németh. Szerinte azonban ez nem az együttműködés elutasítása, csak azt akarják megmutatni, hogy ennek most nincs értelme.

„Nem arról van szó, hogy akarjuk-e vagy nem az együttműködést, hanem arról, hogy akkor kell találkozni, ha annak van értelme. Ha esetleg megváltozik a miniszter személye, vagy ha a kormány változtat a politikáján, akkor nyilván lesz értelme a párbeszédnek” – véli Németh.

Szerinte a kormány és a koalíció sem dughatja sokáig homokba a fejét. „Most még mindenki védi a saját minisztereit, de én azt gondolom, hogy ezeket a kérdéseket hamarosan ki kell nyitniuk, mert túl nagy a nyomás a közvélemény és a kultúra szereplői részéről is” – magyarázta Németh. Ő sikeresnek tartaná a kezdeményezésüket akkor is, ha a miniszter lemondását nem sikerül elérni.

„Az is nagyon fontos, hogy megváltozzon azoknak a folyamatoknak az iránya, amelyekről még nem született végleges döntés. Például nagyon fontosnak tartom, hogy a három kulturális alap függetlensége megmaradjon” – magyarázta Németh.

A minisztérium ugyanis össze akarta vonni a Kisebbségi Kulturális Alapot, a Művészeti Alapot és az Audiovizuális Alapot, amivel elérte volna azt is, hogy az új intézmény vezetését a miniszter nevezhesse ki.

13 pont a kultúra megőrzéséért

A Nyitott kultúra! memorandum 13 pontban foglalja össze a kulturális közeg meglátásait a jelenlegi helyzettel kapcsolatban. Kijelenti, hogy támogatják a petíció tartalmát, vagy továbbra is követelik a miniszter lemondását, de nem akarnak közvetlenül politizálni. „A platformunk a szlovákiai kulturális közeg pártokon kívüli polgári kezdeményezése” – áll a memorandumban. Közvetlen fenyegetésnek tartják, hogy a minisztérium büntetőfeljelentést tett a petíciójukkal kapcsolatban.

„Megfélemlítésnek és a polgári jogok elnyomására tett kísérletnek tartjuk a minisztérium feljelentését” – írják a kezdeményezők.

Kiállnak a sajtószabadság mellett, és elítélik a média osztályozását, de elutasítják annak azon média legitimizálását, amelyek nem tartják be az újságírás alapvető szabályait. Követelik, hogy a kormány tartsa be az előz kabinet által elfogadott hosszú távú kulturális stratégiát, és elutasítják, hogy a a minisztérium ellentétet akar szítani a „hagyományos kultúra” és a kortárs kultúra között.

„Elutasítjuk az egyetlen nemzeti kultúra elképzelését, ahogyan azt a miniszter megfogalmazta” – mondja ki a memorandum.

A minisztérium hallgat, a kormányfő védi a minisztert

Nem reagált nyilvánosan, és a hétfőn leadott petícióval kapcsolatos kérdéseinkre sem válaszolt a kulturális minisztérium. Martina Šimkovičová már régóta nem áll szóba a sajtóval, csak a YouTube-csatornáján kommunikál a nyilvánossággal. A minisztert hétfőn a kormányfő vette védelmébe, miután kiderült, hogy az ellenzék elrontotta a kulturális miniszter elleni bizalmatlansági indítványt.

„Amúgy sem váltanánk le soha a minisztert, szuverén, szlovák, egészséges nézetei vannak. Ilyennek kell lennie egy kulturális miniszternek” – mondta Fico.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program