Bűnös az adóhivatalok exfőnöke, aki még egy listát is készített, kiket kell megkenni (FOTÓK)

Megosztás

Először ítélték el jogerősen František Imreczét, a Pénzügyi Hatóság egykori vezetőjét: a bíróság csütörtökön jóváhagyta az ügyésszel kötött vádalkut, így a több tízezer eurós kenőpénzekért három év feltételes szabadságvesztésre ítélték öt év próbaidővel, emellett pedig 202 ezer eurós pénzbüntetést kapott.

Ez azonban csupán az egyik ügyét érinti a sok közül, konkrétan azt, amely a Pénzügyi Hatóság hivatalnokainak kenőpénzeire vonatkozik. A Vámszedő-ügyben vádlott és a hatóságokkal együttműködő František Imrecze január közepén kötött vádalkut az ügyésszel.

Az ügyész három év feltételes büntetést kiszabását javasolta az adóhivatal volt vezetőjének öt év próbaidővel. Emellett javasolta, hogy tiltsák meg Imreczének a találkozást Michal Suchoba vállalkozóval és azokkal a korábbi tisztviselőkkel, akiknek korábban kenőpénzt adott. Ezzel egyidejűleg azt javasolta, 6 évre tiltsák el a közigazgatáson belül végzett tevékenységektől, továbbá 202 ezer eurós pénzbüntetést javasolt.

A bírónő ezen kissé változtatott: javasolta, hogy a találkozási tilalmat bővítsék ki az egymással való kapcsolatfelvétel tilalmára is.

Egyúttal elrendelte, hogy Imrecze évente egyszer vegyen részt a korrupciós ügyek tárgyalásán, valamint vegyen részt a korrupciós magatartás következményeivel és az önreflexióval foglalkozó oktatási programban.

Imrecze egyetértett a módosított megállapodással, és javasolta annak elfogadását a bíróságnak.

Pamela Záleská egyesbíró elmondta: a jóváhagyott büntetés mértéke az alsó határon van. Hangsúlyozta: a pénzbüntetés összege az Imrecze által megtartott összeg négyszerese. Egyúttal arra is rámutatott, hogy a pénzügyőrség volt vezetője súlyos bűncselekmények felderítésében segít.

Imrecze több korrupciós ügyben, köztük a Vámszedő (Mýtnik) ügyben működik együtt tanúként a rendőrséggel. A Vámszedő-ügy a Pénzügyi Hatóság informatikai rendszereinek beszerzésével kapcsolatos előnytelen szerződésekkel van összefüggésben. A vád szerint az érintettek a közbeszerzéssel trükköztek, mindig az előre kitippelt pályázó győzött, akivel aztán a Pénzügyi Hatóság aláírta a túlárazott szerződéseket. A nyomozók szerint Imrecze egy sokmilliós IT-tendert szőtt egy konkrét – Allexis nevű – cégre, mely társaság hátterében Michal Suchoba, illetve az oligarcha Jozef Brhel áll.

Imrecze vallomása hozzájárult az egykori hivatalnokok, Kornélia Černá és Denisa Židová nem jogerős elítéléséhez. Mindkettőjük neve ott volt ugyanis azon a bizonyos sárga papíron, amelyen azok szerepeltek, akiknek Imrecze 2018-ban a hivatal vezetői pozíciójáról való távozásakor szeretett volna „köszönetet mondani“.

Miután 2018-ban lemondott a pénzügyőrség vezetői pozíciójáról, megkereste Suchobát, hogy adjon pénzjutalmat a pénzügyőrség egyes alkalmazottainak, amiért támogatták az Allexis társaság projektjeinek a megvalósítását.

Imrecze utódja, Lenka Wittenbergerová 50 000 euró kenőpénzt kapott, ezt bevallotta, és felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Denisa Ž., a pénzügyőrség jogi szolgáltatások osztályának volt vezetője 30 000 eurót kaphatott, Kornélia Č., a gazdasági osztály volt vezérigazgatója pedig 20 000 eurót. Mindkettőt felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, az ítélet azonban nem jogerős. Az informatikai részleg volt vezetőjének, Milan G-nek szánt 50 000 eurót Imrecze meghagyta magának.


(DenníkN/TASR/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program