Bűnös viszonyokra derült fény a vajkai komp túlárazott működtésének hátterében!

2015. november 11. - 12:31 | Belföld

A tender győztesének tulajdonosi struktúrájában felbukkan egy név, aki kapcsolatba hozható a kompot működtető állami cég vezetőjével.

Bűnös viszonyokra derült fény a vajkai komp túlárazott működtésének hátterében!
Fotó: TASR

A Vajka és Keszölcés közti dunai kompjárat működtetésére kiírt tender győztese minimálisan 25 millióért vállalhatja a komp működtetését 15 éven keresztül, de az nem világos, hogy ez az összeg mekkorára nőhet. A szerződés csak sugallja, hogy emelkedhet.

A győztes a Ponton City nevű társaság, amelynek tulajdonosi struktúrája nem épp egyértelmű, de 2014 decemberének végén a részvényeinek fele még a pozsonyi CFS társaság tulajdonában volt, akinek az ügyvezetője pedig Martin Borovský.

Abban az időben egy hirdetményen keresztül már két hónapja ismert volt a Közbeszerzési Közlönyből, hogy az állam a komp cseréjét tervezi.

Borovskýt a Radičová-kormány idején nevezték ki a kassai hőerőmű vezetőjévé, és akkoriban épp a Smer korábbi jelöltjét, Ladislav Lazárt váltotta. Lazár ma a komp működtetését kiadó állami Vízgazdálkodási Építővállalat igazgatója.

Borovskýt és Lazárt azonban nemcsak a kassai hőerőmű köti össze, hanem

leginkább onnan ismerik egymást, hogy 2012-ben egy csapatban játszottak a brünni UniCredit Golf Tour nevű versenyen.

"Munkaviszony fűzi őket egymáshoz. Ha az ember golfozik, akkor pedig a csapatban tegezik egymást" - reagált minderre Diana Migaľová Baschierová, a Vízgazdálkodási Építővállalat szóvivője.

Borovský esetében még egy különös információ felmerül. Cége, a CFS tulajdonosa ugyanis egy Business Investments LLC nevű vállalat, melynek

székhelye ugyanott van, mint az emissziós botrányból ismert Interblue Group LLC-é.

Az Interblue az első Fico-kormány idején 47 millió eurót kaszált azzal, hogy a szlovák környezetvédelmi minisztérium féláron adta el számukra az ország számára felesleges emissziót.

A Business Investments és az Interblue Group alapítója pedig ugyanaz a Apex Corporate Services nevű társaság, melynek tulajdonosa 2009-ben pedig egy szlovák nevű amerikai, Alex Hlavacek volt.

A Vízgazdálkodási Építővállalat szóvivője szerint Borovský nem statutáriusa a Ponton City-nek, ami arra utal, hogy a cég részvényesi köre változhatott.

A minimálisan 25 millió eurós állami megrendelést elnyerő cég háttere azért fontos, mert rávilágíthat arra is, hogy mégis hogyan készülhetett el a komp már abban az időben, amikor a vele kapcsolatos specifikációt még közzé sem tették.

A Vízgazdálkodási Építővállalat ugyanis idén február 23-án íta ki a tendert a komp működtetőjére, míg a Ponton City egyedüliként jelentkezett, június végén pedig aláírták velük a szerződést. A komp műszaki iratai szerint februárban készült el, amikor a tendert épphogy kiírták. Lazár ugyanakkor a TA3 hírcsatorna műsorában azt állította, hogy a tender már 2014 novemberében futott. Akkoriban azonban csak egy egyszerű hirdetményt tettek közzé, hogy a vállalat a jövőben valamikor kiírja a tendert, melynek elején meg is jegyzik, hogy az még nem a versenypályázatra való felhívás. A komppal kapcsolatos műszaki paramétereket pedig csak a felhívásban tették közzé.

SME/para