Čaputová felsorolta, mit kell tenni ahhoz, hogy a vírusos helyzet ne legyen ennyire súlyos

2021. február 16. - 17:22 | Belföld

Zuzana Čaputová kedden találkozott a járványügyi szakértőkkel, és kifejtette, hogy a világjárvány miatt nagyon komoly a helyzet Szlovákiában.

Čaputová felsorolta, mit kell tenni ahhoz, hogy a vírusos helyzet ne legyen ennyire súlyos
Fotó: TASR

Az államfő felsorolta, mi mindenre lenne szükség ahhoz, hogy kedvezőbbé váljon a helyzet: szerinte fontos a fertőzöttekkel való érintkezés pontosabb nyomon követése és az óvintézkedések betartásának szigorúbb ellenőrzése, valamint szükséges a PCR-tesztek számának növelése.

Az elnök úgy véli, kár lenne túlértékelni az antigéntesztek jelentőségét. "Kevesebbet kísérletezzünk", helyette inkább bevált módszereket kellene bevetnie a kormányzatnak. Megjegyezte, a tömeges szűrés hozzájárul az emberek nagyobb mobilitásához, és a teszteléskor kapott igazolást sokan úgy fogják fel, hogy egészségesnek lettek nyilvánítva.

Čaputová azt is hangsúlyozta, hogy oda kell figyelni a vírus új mutációinak azonosítására. Az államfő rámutatott, hogy nélkülözhetetlen a következetes kommunikáció, és a Covid-automata adatainak aktualizálása. Szerinte a kórházainkban kaotikus a helyzet.

Az államfő meggyőződése, hogy azért ennyire súlyos a jelenlegi helyzet, mert az ország kikapcsolását, a szigorúbb lockdownt későn, csupán január 1-én vezették be.

Čaputová a válságkezelés kapcsán legitimnek tartja a politikai felelősségrevonás kérdését is. Ennek megválaszolása azonban a kormány feladata. Szerinte megkerülhetetlen reflektálni a jelenlegi helyzetre. Az államfő úgy véli, változtatni kell a kormányzás stílusán, de a módosítás milyenségét a kabinetre bízza.

Az elnök és a szakemberek is az oltást tekintik a lehető legjobb megoldásnak a jelenlegi helyzetben. Tisztában vannak ugyanakkor a beszállítás körüli problémákkal. Čaputová úgy véli, hogy bármelyik ország védőoltása jó, amely megbízható, ellenőrzött és megoldást nyújt a kialakult helyzetre. Az orosz Sputnik oltóanyaggal kapcsolatban kijelentette: fontos a standard regisztrációs eljárás, például az Európai Gyógyszerügynökségen belüli.

TASR