Čaputová Németh Ilonával és Simon Attilával új hagyományt teremt

camera

1

Čaputová Németh Ilonával és Simon Attilával új hagyományt teremt

Fotó: Cséfalvay Á. András 

Megosztás

Ahogy azt csütörtökön jeleztük, a jövő héten beiktatott új államfőnek magyar tanácsadói is lesznek. Portálunknak röviden nyilatkozott a két kijelölt szakértő.

Zuzana Čaputová péntek délelőtt rakta ki a közösségi oldalára azt a bejegyzést, amelyik részletesen taglalja, melyik kisebbséget ki fogja képviselni az informális tanácsadó testületében. Ahogy az elnöki poszt várományosa fogalmaz, új hagyományt teremt a kisebbségek képviselőinek megszólításával. Az általuk létrehozott bizottsággal az új államfő rendszeresen kíván egyeztetni. Ahogy fogalmaz, fontos számára, hogy megértse a kisebbségek helyzetét, igényeit és gondjait.

Ők azok, akik tanácsokkal fogják ellátni Čaputovát:

Magyarok:

Németh Ilona, Képzőművészeti Egyetem tanára

Simon Attila, történész, a Fórum Kisebbségkutató Intézet igazgatója

Ruszinok:

Anna Plišková, az Eperjesi Egyetemhez tartozó Ruszin Nyelv és Kultúra Intézetének igazgatója

Peter Medviď, ruszinok kerekasztalának szóvivője

Romák:

Jurina Rusnáková, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Romológiai tanulmányok intézetének vezetője

Viktor Teru, Roma Művelődési Alap

A többi kisebbség és az új kisebbségek:

Elena Gallová Kriglerová, Etnikumok és Kultúrák Kutatóközpontjának igazgatója

Portálunk a formálódóban levő tanáccsal kapcsolatban megszólította Simon Attilát és Németh Ilonát

Miképpen esett önre Zuzana Čaputová választása, hogy legyen a tanácsadó testületének a tagja? Szó esett arról is, az új államfő beiktatása után mikor találkozhatnának?

S.A.: Erről nincsenek információim. Személyesen nem beszéltünk, csupán közvetítőn keresztül. Nincs még időpont, hiszen nagyon az elején vagyunk az egész folyamatnak.

N.I.: Ezt inkább Čaputová stábjától kellene megkérdezni, de ebben biztos közrejátszik az, hogy az elmúlt években különböző társadalmi kérdésekben foglaltam állást, művészetemben nyomon követhető a társadalmi elkötelezettség. Erre példa lehet a gazdasági transzformáció visszásságait bemutató Eastern Sugar elnevezésű kiállításom is.

Hogyan fogalmazná meg a legfontosabb üzenetet, amit az első találkozón elmondana az új államfőnek?

S.A.: Fontos felsorolni a hazai magyarság legégetőbb gondjait is, de talán azzal kezdeném az első megnyilatkozásomat, hogy elmondjam, a szlovák társadalom nem vesz tudomást az országban élő kisebbségi közösségekről. Nem fogalkoznak velünk, a helyzetünkkel eleget. Alapvető, hogy elfogadtassuk magunkat, hogy az ügyeink az asztalon legyenek, hogy ne lehessen azokat félresöpörni. Majd az idő eldönti, mivé alakul ez az egész, de az mindenképpen biztató, hogy létrejön ez a szakmai tanácsadó testület, amelyik politikai kérdésekkel nem kíván foglalkozni.

N.I.: Az első alkalommal tisztázni kell a jogköreinket, hogy pontosan tudjuk, mi a feladatunk, hiszen ilyen testület korábban nem működött. Ezért közösen kell kialakítanunk a szabályokat. Ami meg a konkrét ügyeket illeti, biztosan felvetem a kettős állampolgárság kérdését, a kultúra támogatásának, valamint a nyelvhasználat kérdését. Lényeges, hogy a többségi nemzet jobban megismerje az országban élő kisebbségeket.

(sp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program