Čaputová: segítsünk Ukrajnának, mert azzal magunknak segítünk, ha konfliktus lesz, azt mi is megérezzük

2022. február 1. - 16:03 | Belföld

Elfogadhatatlannak tartja Oroszország egyes követeléseit Zuzana Čaputová köztársasági elnök. Szerinte határozottan vissza kell utasítani azokat a feltételeket, amelyek korlátoznák egyes államok, köztük Szlovákia szuverenitását is, úgy véli, minden országnak, Ukrajnának is joga van eldönteni, hogy hová akar tartozni. A köztársasági elnök több napos hallgatás után szólalt meg újságírók előtt Oroszország egyre fenyegetőbb fellépése miatt.

Čaputová: segítsünk Ukrajnának, mert azzal magunknak segítünk, ha konfliktus lesz, azt mi is megérezzük
Fotó: TASR

Nyugtalanítónak tartja az orosz-ukrán határ közelében kialakult helyzetet Zuzana Čaputová államfő. Elsősorban a komoly orosz haderő-összevonásra gondol, amelyhez hasonló történt szerinte 2014-ben is.

„Akkor sokkal kevesebb orosz katonát vontak össze a határon, mégis elfoglalták a Krím-félszigetet, és segítettek elszakítani Donbasz egy részét Ukrajnától, ezért ma is helyénvaló az éberség ” – magyarázta a köztársasági elnök.

Emellett határozottan visszautasítja Oroszország által a NATO-val és az USA-val szemben támasztott egyes követeléseket. „Az ultimátum egyes elemei túlmutatnak Ukrajnán, érintenek bennünket. Az orosz politikai vezetés nemcsak Ukrajnától, hanem minden más államtól, aki esetleg érdeklődik a NATO-tagság iránt, mint például Svédországtól és Finnországtól is azt követeli, hogy örökre mondjon le arról a jogáról, hogy a NATO tagja lehet” – magyarázta Čaputová.

Szlovákiát is veszélyezteti Oroszország

A NATO-hoz később csatlakozott, volt szocialista országokkal, köztük Szlovákiával szemben is komoly követeléssel élt Oroszország. „Azt követeli, hogy mondjunk le arról a jogunkról, hogy segítséget kérhetünk szövetségeseinktől, akár haditechnika, akár katonai segítség formájában” – kifogásolta az orosz igényeket az államfő. Szerinte ezzel a NATO lényege veszne el, amely azt mondja, hogy válság esetén a tagállamok segítenek egymásnak.

„Magunknak ártanánk, ha ma bármilyen harmadik országnak, Oroszországnak vagy bárki másnak megengednénk, hogy vétózza azt a kötelezettséget, amire Szlovákia biztonsága épül” – jelentette ki Čaputová.

Úgy véli, ezzel visszatérnénk abba a korba, amikor a nagyhatalmak felosztották Európát egymás közt hatalmi szférákra. „Oroszország nemcsak Ukrajnát veszélyezteti, hanem Szlovákiától is meg akarja vonni azt a szabadságát, hogy önállóan döntsön sorsáról” – mondta Čaputová.

Néhány jogos orosz követelés

Elismeri azonban, hogy Oroszország követelései között is vannak olyanok, amelyek megérdemlik a figyelmet. „Ilyen például az egyes fegyverrendszerek európai telepítésének betiltására vonatkozó követelés” – mondta a köztársasági elnök.

Szerinte Putyin kész arra, hogy erővel próbálja meg kikényszeríteni legalább követelései egy részének teljesítését, de ezt határozott, egységes kiállással meg lehet akadályozni. „El kell utasítani az érdekszférák újbóli kialakítását – jelentette ki a köztársasági elnök. –

Hallgassuk meg a legitim követeléseket, és tárgyaljunk róluk, de ne kössünk kompromisszumot alapvető kérdésekben, abban, hogy minden államnak, beleértve Ukrajnát is, jogában áll eldönteni, hová akar tartozni. Ha ezt a jogot elvesszük Ukrajnától, mi a garancia arra, hogy mi magunk nem fogjuk elveszíteni?

Segítsünk Ukrajnának, mert ezzel magunknak és a békének is segítünk.” Szerinte ma is folynak tárgyalások arról, hogy Ukrajnának mire van a legnagyobb szüksége.

Jöhetnek a NATO-katonák

Szerinte nem lehet kizárni, hogy közvetlen szomszédunkban komoly konfliktus tör ki. „Az, hogy most nem vagyunk az orosz haderő célkeresztjében, nem jelenti azt, hogy a konfliktus hatását nem fogjuk érezni” – mondta Čaputová, és utalt egy lehetséges menekülthullámra, amit egy fegyveres konfliktus elindíthat Ukrajnából. Szerinte Szlovákiának kötelessége befogadni a háborús menekülteket. Fontosnak tartja a keleti határunk erősítését is.

„A NATO keleti határának megerősítése szövetséges erőkkel a mi érdekünket is szolgálja” – mondta a köztársasági elnök.

A propaganda és a tények

Ugyanakkor úgy véli, hogy különbséget kell tenni a propaganda és a tények között. „Tényleg el tudjuk hinni, hogy ebben a helyzetben Ukrajna és a NATO az agresszor?” – tete fel a kérdés Čaputová. –

A tények nem hazudnak: nem Ukrajna támadta meg Oroszországot 2014-ben, nem a NATO hajt végre csapatösszevonást Oroszország határán, hanem fordítva, Oroszország vont össze több mint 100 ezer katonát a határra.”

Zuzana Čaputovát a napokban több bírálat is érte, mert nem szólalt meg korlátozott számú NATO-egység szlovákiai telepítésének ügyében, mióta ez a téma múlt héten felmerült. Eduard Heger kormányfő tegnap mondott véleményt, Boris Kollár házelnök pedig vasárnap erősítette meg, hogy támogatja NATO-katonák szlovákiai jelenlétét a keleti határ védelme érdekében.

Fico: Čaputová az USA bábja

Az ellenzék élesen bírálta a köztársasági elnököt a nyilatkozata miatt. Peter Pellegrini (Hlas) azt kifogásolta, hogy Zuzana Čaputová támogatja NATO-katonák szlovákiai elhelyezését. Robert Fico (Smer) a nyilatkozatból is azt olvasta ki, hogy Čaputová és a kormány is az amerikai kormány befolyása alatt állnak. A Smer elnöke szerint a köztársasági elnök „folytatja az ijesztgetési retorikát és ignorálja a közvéleményt”.

A Szövetség Híd platformja viszont üdvözölte a köztársasági elnök nyilatkozatát. „A köztársasági elnök nyilatkozata a tényeken alapszik” – írta Rigó Konrád platformelnök bejegyzésében. Egyetért vele abban is, hogy az orosz propagandát, amit a parlamenti ellenzék – elsősorban a Smer – terjeszt vissza kell szorítani.

„Hogy képesek leszünk-e ellensúlyozni a parlamenti ellenzék geopolitikai tévelygését vagy még nagyobb teret engedünk a propagandának, az a kormánytól is függ” – jelentette ki Rigó.

- lpj -