Civilek kérik környezetbarát jótékonykodásra a Szerencselufik szervezőit

camera

1

Civilek kérik környezetbarát jótékonykodásra a Szerencselufik szervezőit

Archív felvétel - Paraméter 

Megosztás

A többek között a csallóközi underground rádió, a Tollas működtetésével foglalkozó Durvacrew polgári társulás nyílt levélben üzent a Szerencselufik Szerdahelyért elnevezésű, jótékonysági kezdeményezés szervezőinek.

Levelükben elismerték, hogy egy nemes kezdeményezésről van szó, ugyanakkor bírálták a szervezőket, amiért a jótékony célhoz vezető útjukat véleményük szerint környezetszennyezés szegélyezi. „Azzal párhuzamosan, hogy diákokon segítenek, más élőlényeknek és a környezetnek ártanak és nem is keveset. A lufik, amelyek nem mások, mint nem lebomló tömör műanyag, lehet, hogy jól néznek ki arra a pár percre, de utána a természetben landolnak, az állatok ételnek nézik és meg is eszik őket” – figyelmeztetnek.

Felteszik a kérdést, hogy nem találhatnának-e valamilyen környezetbarát megoldást, például meggyújthatnának ezer gyertyát. „Annyi káros dolog éri a csallóközi természetet, kérjük, hogy próbálják meg átértékelni ezt a dolgot” – hívják fel a figyelmet. Hozzáteszik, a társulás tagjai egészen addig bojkottálják a rendezvényt, míg a szervezők „környezetromboló” megoldást választanak.

A Szerencselufik Szerdahelyért idén ötödik alkalommal rendezik meg, évről évre november 17-én. Az első két évben a a Szerdahely Polgári Társulás, tavalyelőtt és tavaly viszont már két városi képviselő, Dakó Sándor és Sebők Pál magánszemélyként.

2012-ben és 2013-ban még meggyújtott szerencselampionokat engedhettek fel a résztvevők, utóbbi alkalommal viszont az egyik lampion kisebb tüzet okozott az egyik közeli lakótelep panelházának tetején. A szervezők vállalták, hogy helyreállítják és megtérítik az okozott kárt.

Egy évvel később azonban éppen a biztonsági kockázat miatt már nem lampionokat engedtek fel a Vásártérről, hanem világító szerencselufikat, hasonlóképpen 2015-ben is. A szerencselampionokat, illetve, -lufikat rendre néhány euróért árulták a szervezők, a befolyt pénzből pedig a dunaszerdahelyi alapiskolák hátrányos helyzetű, de jó előmenetelű diákjainak vásároltak tanszereket tartalmazó ajándékcsomagokat.

Megkérdeztük a Durvacrew által a szervezőknek címzett nyílt levélről Dakó Sándort, de nem kívánt rá reagálni.

(para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program