Az állatról emberre átvitt betegségek kockázatát vizsgálja Szlovákia Guatemalával és Costa Ricával együtt

camera

1

Az állatról emberre átvitt betegségek kockázatát vizsgálja Szlovákia Guatemalával és Costa Ricával együtt

Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció 

Megosztás

A következő négy évben a biodiverzitás csökkenésével összefüggő zoonózisok kockázatait vizsgálnák a tudósok egy nemzetközi konzorcium részeként. Szlovákia egyike annak a négy országnak, ahol a terepen fognak kutatásokat végezni – tájékoztatta a TASR hírügynökséget Monika Tináková, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) szóvivője.

„Az állatról emberre átvitt betegségek, az úgynevezett zoonózisok olyan fertőzések, amelyekkel manapság gyakran találkozunk. Az ökoszisztémákba való emberi beavatkozás miatt csökken a biológiai sokféleség, ami hozzájárul ahhoz, hogy az ilyen betegségek egyre gyakoribbak" – mondta a szóvivő, és hozzátette, remélik, hogy a kutatási eredmények hozzájárulnak az újonnan megjelenő zoonózisok kockázatának korai felismeréséhez.

Tináková elmondta, a biodiverzitás szempontjából aprólékosan vizsgálni fogják azokat az erdős területeket, amelyek ki vannak téve mindenféle emberi beavatkozásnak.

„Guatemalában, Costa Ricában, Szlovéniában és Szlovákiában is tanulmányozni fogja a kutatócsoport az őshonos, valamint és újratelepített erdőket" – mondta.

A kutatást egy nemzetközi konzorcium végzi egy uniós projekt keretében. A konzorciumnak hét európai ország és négy amerikai állam a tagja. Szlovákiát a Szlovák Tudományos Akadémia Biomedikai Központja képviseli a projektben.

„Nagyon örülök, hogy részt vehetünk ebben a rangos projektben, és ennek keretében vizsgálhatjuk a rágcsálók, a szúnyogok és kullancsok által terjesztett vírusokat, ezen a területen ugyanis komoly eredményeink vannak" – mondta Boris Klempa, a központ vezető kutatója.


(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program