Csak az összefogás mentheti meg a csallóközi tejipart

camera

1

Csak az összefogás mentheti meg a csallóközi tejipart

Forrás: Euromilk, a.s. 

Megosztás

"Hazai tehén vagyok, mindjárt kihalok!" - ezzel a jelmondattal indította a nagymegyeri Euromilk vállalat a hazai tej fogyasztására ösztönző kampányát a múlt hét folyamán.

"Szlovákiában évente a fejőstehenek hozzávetőleg 140 ezres állománya körülbelül 960 ezer tonna nyers tejet produkál. A kitermelt tejnek több mint 40%-a konzumtej formájában kerül a boltokba. A hipermarketekben a tej ára az áfával együtt 0,29 és 0,33 euró körül mozog. Ez kevesebb, mint amennyit egy liter ásványvízért, Coca-Coláért vagy egy szelet Horalky nápolyiért fizetünk" – áll a Facebookon rohamosan terjedő grafika leírásában.

A tejet feldolgozó Euromilk a tej drasztikusan alacsony felvásárlási árára is emlékeztet: a hazai gazdák csupán 26 centet kapnak egy liter tejért, pedig kiadásaik literenként a 36 centet is meghaladhatják – így számukra az EU-s tejkvóták feloldása óta rendkívül veszteséges a tejtermelés. Az ördögi kört jól szemlélteti, hogy a tejfeldolgozó kénytelen legfeljebb 26 centet kínálni literenként a gazdáknak, ugyanis piaci árat megszabó áruházláncok maximum 27 centet hajlandóak fizetni a feldolgozott és csomagolt tejért. A nyers és a feldolgozott tej közti 1 centes különbségből nem nehéz kitalálni, hogy nem csak a termelők, hanem a feldolgozók számára is veszteséges az üzlet:

"a tejüzem minden nap csak VESZTESÉGET termel, mivel a pénz, amit a feldolgozott tejér kap, az alapvető költségeit sem fedezi"

– fogalmaz kampányában az Euromilk, és a vállalat szerint ugyanaz történhet a hazai tejtermeléssel, ami a zöldségtermesztéssel történt a '90-es években: a termelés legnagyobb része megszűnhet.

Hogy ennek mi a fő oka? Egyrészt az állami dotációk hiánya, másrészt az, hogy az Európai Unió tagállamaiban előállított tej a kvóták feloldása óta korlátlan mennyiségben, szabadon áramolhat Szlovákiába, és a gigantikus német vagy lengyel termelők és feldolgozók bizony olcsóbban állítják elő a tejet, mint a hazai, kisebb gazdaságok. Ebből kifolyólag az áruházláncok olcsóbban adják a külföldi tejet, a vásárlók pedig az ár szerint döntenek, és a külföldit részesítik előnyben a hazaival szemben.

"Kedves Vásárló! Hunyja be a szemét, és képzelje el, hogy Szlovákiában már NINCS mezőgazdaság, nincsenek megművelt földek, nincsenek réten szelíden legelésző tehenek. Ez ma még csak egy rossz álom, de holnap már valóság lehet. Jelen pillanatban a szlovákiai tejtermelés jövőjéről döntünk Ha ölbe tett kézzel ülünk, egy éven belül tönkremegy a hazai mezőgazdászok és terményfeldolgozók fele. Az ország évente több millió euróval lesz szegényebb, megszűnnek a munkahelyek, semmibe vész a kultúránk és szakembereink tudása. Két év múlva már csak német tartós tejet vásárolhatunk 80 centért vagy még többért.

Tegye kezét a szívére: valóban nem hajlandó 45 centet adni egy liter szlovákiai tejért, hogy ezzel az összeggel megmentse a hazai tehénállományt? Olyan soknak tartja azt a plusz 15 centet, amikor egy SMS-üzenet elküldése 6 centbe kerül?"

– próbál hatni a vásárlókra az Euromilk.

A kampányról Világi Rékát, a nagymegyeri vállalat ügyvezetőjét kérdeztük.

"Megkerestük a csallóközi gazdákat azzal, hogy fogjunk össze, próbáljunk sztrájkolni, vonuljunk ki, és mondjuk el mindenkinek, hogy mi a probléma. Mindenki ígéretet tett, de végül senki nem tett semmit annak érdekében, hogy változtassunk a helyzeten. Amikor pedig elmentem a minisztériumba, és megtudtam, hogy még rosszabb a helyzet, mint gondoltam, mert ott igazából senki nem foglalkozik ezzel súlyos témával, akkor úgy gondoltuk, hogy ez a kampány a legmegfelelőbb útja annak, hogy hangot adjunk elkeseredésünknek" – nyilatkozta a Paraméternek Világi Réka.

Világi Réka (Fotó: Paraméter)

Az Euromilk ügyvezetője úgy véli, hogy a kampány fogadtatása jó volt, sikerült a problémát beszédtémává tenni.

"Hogy mi lesz a történet vége, azt nem tudjuk, de a legfontosabb az, hogy a fogyasztók is megértsék, hogy milyen nehézségekkel küzd az ágazat" – mondja Világi Réka, hozzátéve, hogy egyelőre azt sem tudni, lép-e a kormány valamit az ügyben, ígéretek elhangzottak, de a megoldást még keresik.

"Az egyszeri állami támogatás nem fogja megoldani ezt a krízist, ami az eddigi legsúlyosabb a hazai tejipar történetében. Úgy gondolom, hogy ezt csak az állam, az áruházláncok, és a fogyasztók összefogásával lehet megoldani. A megoldásért nem kell messzire menni, elég ha csak megfigyeljük Magyarországot, ahol anélkül, hogy jogilag megfékezték volna a külföldi tejtermékek beáramlását, mégis nagyobb a hazai tej részesedése. Többet ellenőrzik a külföldi tejet, nagyobb a társadalmi elutasítása a külföldi tejtermékek iránt, és ma a magyar gazdák jobban állnak, mint a szlovákiaiak. Bár a tejüket olcsóbban adják, de az állami támogatás aránya is magasabb" – jelentette ki az Euromilk ügyvezetője.

Hogy mi, vásárlók mit tehetünk a hazai tejiparért? Lehetőségeinkhez mérten hazait tejtermékeket vásárolunk, mert "ha a hazai tej eltűnik, az nem fog hiányozni senkinek, csak nekünk, mert a helyieknek munkát és megélhetést ad".

A hazai haldokló tejágazatra tavaly novemberi videóriportunkban is felhívtuk a figyelmet:

(para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program