Csak a fasiszták támogatásával tudta a parlament napirendre venni a Matovič-csomagot; az önkormányzatok sztrájkra készülnek

camera

1

Csak a fasiszták támogatásával tudta a parlament napirendre venni a Matovič-csomagot; az önkormányzatok sztrájkra készülnek

Fotó: TASR 

Megosztás

Kompenzációt ígér a kormány az önkormányzatoknak az adóbevételeik csökkentése fejében, a módszer azonban még homályos. Ráadásul a beígért kompenzációról még azok sem hallottak, akiket ez a legközelebbről érintene: a ZMOS szerint semmilyen tárgyalás nem folyik velük. A Matovič-csomag törvényeinek napirendre vételét egy furcsa, az OĽaNO, a Sme rodina, a Za ľudí és a szélsőséges fasiszta képviselők koalíciója szavazta meg. Az SaS ellene volt, és nem támogatták sem a Smer, sem a Hlas képviselői.

A parlamentbe került az 1,2 milliárd eurós infláció elleni, szociális csomag, amelynek nagy részét az önkormányzatoktól elvont támogatásból finanszírozzák: 2021-ben és 2022-ben összesen 618 millió euróval rövidíti meg így a kormány az önkormányzatokat. Igor Matovič (OĽaNO) pénzügyminiszter szerint azonban ez nem pénzelvonás, mivel ez az összeg még nincs az önkormányzatoknál, egyszerűen csak kevesebb pénzt kapnak, mint amennyit az adó-előrejelzések mutatnak.

Félárbócon a zászlók, nem lesz pénz sportra és kultúrára

A kormány szociális csomagjára a sztrájkkészültséggel reagált a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS). A sztrájkkészültség egyelőre jobbára az állami zászló félárbócra engedésében merül ki, de az önkormányzatok készülnek arra, hogy visszafogják a szolgáltatásaikat az állam által nem teljesen finanszírozott területeken.

„Csak a kulcsfontosságú feladatokat látjuk el, amire nincs pénzünk, azt nem fogjuk finanszírozni. Bizonyos korlátozások várhatóak például a kultúra és a sport területén” – mondta a Paraméternek Michal Kaliňák, a ZMOS szóvivője.

A Za ľudí kompenzációt adna az önkormányzatoknak

A Za ľudí bejelentette, hogy a csomagot csak abban az esetben támogatják a képviselői, ha az önkormányzatok megfelelő kompenzációt kapnak, illetve, ha a szabadidő-utalványok felhasználhatóak lesznek az egészségkárosodott gyerekek rehabilitációjára és más, őket segítő szolgáltatásokra. „Ezek a feltételeink, enélkül nem támogatjuk az elfogadását” – jelentette ki Juraj Šeliga, a párt parlamenti képviselője. Állítják, hogy a pénzügyminisztérium a kompenzációba beleegyezett.

A lehetséges kompenzációról beszélt Igor Matovič (OĽaNO) pénzügyminiszter, a csomag előterjesztője is, de nem pénzügyi támogatást ígér, hanem kamatmentes kölcsönt vagy a megszorult önkormányzatok törlesztőrészleteinek átütemezését. Állítja, tárgyaltak a csomagról az önkormányzatok képviselőivel, a ZMOS-szal, a megyei önkormányztaokat tömörítő SK8-cal és a városok uniójával, az ÚMS-szel is.

„Tisztességes tárgyalások voltak, úgy láttam, hogy megértették, hogy nem akarjuk benne hagyni őket a slamasztikában, segítséget ígértünk nekik, viszont megkértem őket, hogy viseljék el, hogy a bevételeik nem nőnek majd olyan gyors ütemben, mint korábban” – jelentette ki Matovič.

Nem is érti, hogy a ZMOS és az SK8 most miért ellenzi a csomagot.

Matovič szerinzt az önkormányzatoknak lesz elég pénzük

A pénzügyminisztérium továbbra is azon az állásponton van, hogy az önkormányzatok jövőre is több pénzből gazdálkodhatnak majd, mint idén, még az adóbónusz bevezetése sem állítja meg a növekedést.

„Az önkormányzatok bevételei – a természetes személyek jövedelemadójából – még az intézkedések bevezetése után is magasabbak lesznek, mint a korábban tervezettek, 2022-ben 3,44 milliárdról 3,53 milliárdra nőnek – válaszolta a Paraméter kérdésére a minisztérium. – A következő években a reform bevezetése után is emelkednek a bevételek: 2023-ban 3,58 milliárdra, 2024-ben 3,60 milliárdra, 2025-ben 3,87 milliárdra.”

Az idei, mintegy 90 millió eurós növekedés azonban távol áll akárcsak a 10 százalékos infláció okozta kiadásnövekedéstől is, ez legalább 344 milliós növekedést igényelne. Jövőre ennél is kisebb, csak 50 milliós lesz a növekedés.

A kompenzációt a minisztérium úgy képzeli el, mint ahogyan az 2020-ban megvalósult, akkor 1727 település kapott összesen 152 millió eurót, az egyes önkormányzatok igényeinek megfelelően. „Érvényes, hogy minden önkormányzattal, amelyet valamilyen gazdasági veszély fenyeget, például szélsőségesen nő esetükben az energia ára, készek vagyunk tárgyalni kamatmentes kölcsönről, törlesztések halasztásáról, segíteni akarunk nekik áthidalni azt az időszakot, amíg gyorsabban fognak nőni a bevételeik” – mondta Matovič. A pénzügyminiszter szerint tehát egyfajta ideiglenes segítségre készülnek a legnehezebb helyzetbe jutott önkormányzatokkal.

A ZMOS nem tud a kompenzációról

A ZMOS elutasítja, hogy egyenként kompenzálják a településeket. „Ezt hogyan képzelik? Egyenként a több mint 3000 önkormányzattal” – tette fel a kérdést Michal Kaliňák. Ráadásul ők még tájékoztatást sem kaptak erről a pénzügyminisztériumból.

„Nálunk még senki sem jelentkezett, és elutasítjuk, hogy szelektíven kezeljék ezt a kérdést, hogy egyénileg egyeztessenek a városokkal és a falvakkal, attól függően, hogy ki milyen közel áll valamelyik párthoz. Itt az elvről van szó, aminek mindenkire egyformán érvényesnek kell lennie” – mondta a Paraméternek a ZMOS szóvivője.

Az SaS nem támogatja Matovič csomagját

Richard Sulík bejelentette, hogy pártja parlamenti képviselői semmiképpen nem támogatják az inflációellenes csomagot. „Mi azoknak akarunk segíteni, akik tényleg rászorulnak, és olyan módon, hogy az ne tegye tönkre a költségvetést” – jelentette ki a pártelnök. Szerinte Matovič csomagja éppen azoknak nem segít, akik a leginkább rászorulnak. „Megfeledkezik azokról az idősekről, akiknek nincs gyerekük, és egyedül élnek” – mondta Marián Viskupič (SaS), a parlament pénzügyi bizottságának elnöke.

A párt azonban a csomagot nem fogja megvétózni, ellenben az Slovnaftra kivetett extraadót igen, de csak akkor, ha nem társul hozzá adócsökkenés. Sulíkék legszívesebben az üzemanyag áfáját vagy jövedéki adóját csökkentenék, mert meg vannak győződve, hogy az extraadó miatt drágulni fog az üzemanyag.

„A Slovnaft vezérigazgatója megerősítette, hogy semmilyen megegyezés nem született közte és Matovič között az üzemanyagárakra vonatkozóan, a Slovnaft az üzleti politikája alapján fogja meghatározni az árakat” – jelentette ki Sulík, aki erről Világi Oszkárral, a Slovnaft vezérigazgatójával beszélt telefonon.

Ha nem sikerül adócsökkenést elérniük legalább olyan mértékben, mint az adóemelés hatása, akkor élni fognak a koalíción belüli vétójogukkal. Matovič viszont már bejelentette, hogy ha nem lesz extraadó az SaS vétója miatt, akkor magyar mintára benzinárstopot fog bevezetni, amit az SaS már nem vétózhat meg.

Sulík szerint egyébként az extraadóból befolyó várható bevétel sem indokolja az adó bevezetését, mivel az jóval kevesebb lesz, mint a Matovič által emlegetett 300 millió euró.

„Maga a pénzügyminisztérium, annak a pénzpolitikai intézete cáfolja meg Matovičot, szerintük ugyanis az idei bevétel 50 millió euró lesz 300 helyett, jövőre pedig csak 25 millióval számolnak” – mondta Sulík.

Az SaS nem érti azt sem, hogy miért kell tönkretenni az önkormányzatokat. „Az önkormányzatok segítettek a legtöbbet a COVID elleni harcban, segítenek az ukrán menekültek ellátásában is, ráadásul az infláció, az energiaárak gyors emelkedése is jobban sújtja őket” – magyarázta az SaS elnöke.

Összeáll az OĽaNO Kotleba képviselőivel?

Az SaS már a szociális csomag napirendre vételét sem támogatta, nem is sikerült volna a fasiszta képviselők, a parlamenti mandátumától megfosztott Marián Kotleba volt párttársainak támogatása nélkül. A javaslatot ugyanis nem támogatták sem a Smer, sem a Hlas képviselői, a Matovič-csomag csak 71 szavazatot kapott volna a szélsőséges képviselők szavazatai nélkül.

„Nem voltak tárgyalások, a képviselők lelkiismeretére és a parlamenti esküjére támaszkodtunk” – válaszolta az OĽaNO elnöke

arra a kérdésre, hogy egyeztettek-e a szélsőséges képviselőkkel. Szerinte a szociális csomagot minden képviselőnek meg kellene szavaznia, aki az alkotmányra esküdött, mivel abban benne van, hogy Szlovákia „szociális piacgazdaság”.

Alojz Baránik (SaS) szerint a szavazás azt mutatja, hogy Matovič jobban szereti a fasiszta képviselőket az SaS-osoknál.

„A mai sikeres szavazás a fasiszták és más szélsőségesek segítségével azt mutatja, hogy a kéznél lévő szélsőséges valakinek jobb, mint az SaS. Az ilyen tranzakciók nem ingyenesek, remélem, ezt nem kell hangsúlyozni” – írta Baránik.

A SaS a későbbi szavazások során sem támogatja a csomagot, a szavazásokon viszont jelen lesz, Matovičnak tehát az ellenzék támogatását kell megszereznie. A Hlas csak akkor hajlandó támogatni, ha az ő javaslataikat is átveszi a koalíciós, de erre az OĽaNO nem hajlandó. A jogszabályok elfogadása jövő hét elején várható.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program