Csehy Zoltán is visszautasította a Térey-ösztöndíjat, Hodossy Gyula átveszi

camera

1

Csehy Zoltán is visszautasította a Térey-ösztöndíjat, Hodossy Gyula átveszi

Fotó: Facebook 

Megosztás

A Petőfi Irodalmi Múzeum által alapított Térey János-ösztöndíj kuratóriuma a minap hozta nyilvánosságra azoknak a középgenerációhoz tartozó alkotóknak névsorát, akiket ösztöndíjra javasol.

A Térey-ösztöndíj havi összege a Digitális Irodalmi Akadémia tagjainak juttatott mindenkori felhasználási díj 90 százaléka, amely 2020-ban havi bruttó 320 ezer forint.

A kedvezményezettek névsorának nyilvánosságra kerülése után a Facebookon jelentette be az egyik ösztöndíjas szerző, Bartók Imre, hogy nem kívánja átvenni a díjat.

Most Csehy Zoltán költő, a BÁZIS – Magyar Irodalmi és Művészeti Egyesület Szlovákiában tagja döntött úgy, hogy visszautasítja a kéretlen ösztöndíjat. Indoklása a dunszt.sk portálon olvasható, ahol többek között kifejti:

„…Térey Jánost nagyon nagyra becsültem, ha nem is szoros, de kölcsönös megbecsülésen alapuló szakmai barátságot ápoltam vele, ezért eredetileg azt terveztem, hogy az ösztöndíjat átveszem, majd pedig eljuttatom egy arra érdemes irodalmi alapítványhoz. Konkrétan a felújított Baumgarten-díj kurátoraira gondoltam: így a politikai kitüntetés egy rangos szakmai díj része lehetett volna, ám a szerződés szigorú és egyértelmű feltételeit áttanulmányozva ez lehetetlen vállakozásnak tűnt, ezért nem maradt más választásom, minthogy az ösztöndíj-szerződést ne írjam alá…“

“…Miután a győztesek között közmegbecsülésnek örvendő, jelentős alkotók és közismert irodalmi élősködők egyaránt szerepeltek, sőt akadt olyan személy is, akinek „irodalmi” tevékenysége egy pályakezdő színvonalát is alig éri el, s akinek a köteteit fellépésétől kezdve negatív kritikai visszhang kíséri, a bizottság tagjait gyaníthatóan aligha irodalomesztétikai szempontok vezették. Ez a szélsőséges széttartás egyszerre komikus és ijesztő: olyan, mint az Andersen-mesében, amikor a ganajtúró bogár azt hitte, máris nemes lett, mert az istállóban a császár fenekéhez férkőzött. Pedig alighanem a saját halálához került közelebb…”

„…a dilettantizmus legkisebb jelenléte is irritál: sajnos, ilyen vagyok. Kisebbségben hamar ilyenné válik az ember, részint, mert sokszorosan ki van szolgáltatva a gettókultúrának, részint, mert soha nem tudhatja, mire akarja használni a többség. És ebben a névsorban a dilettantizmus jelen van. Makulátlan semmi sem lehet, de más egy makacs olajfolt, és más egy azonnal megszáradó vízfolt. Épp az első alkalommal kellett volna erre a legjobban vigyázni. Hangsúlyoznom kell: személyes döntés a döntésem, se vádaskodni, se olcsó babérokat szerezni nem akarok, csak higgadt maradni és a saját fejem szerint dolgozni tovább…”

A Térey-ösztöndíj másik szlovákiai magyar kedvezményezettje a Szlovákiai Magyar Írók társaságának elnöke, Hodossy Gyula a Paraméternek kijelentette, átveszi a Térey-ösztöndíjat. „Ha elfogadtam a jelölést, miért ne venném át“ – így Hodossy.

Via Dunszt/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program