Danko szerint indokolt a nyári és a téli időszámítás váltakozása

2018. október 22. - 20:28 | Belföld

Mindenképpen jobb világossal kelni, és minél tovább kihasználni a nappali világosságot, amikor pedig tovább van sötét, jobb korábban lefeküdni. Ezt a közösségi hálón fejtegette Andrej Danko, a parlament és az SNS elnöke, aki szerint indokolt a nyári és a téli időszámítás jelenlegi váltakozása. Danko egyben azt kérdezte, ki az idő ura.

„Olyan földrajzi övben élünk, melyet az jellemez, hogy a téli és a nyári hónapokban eltérő a nappalok és az éjszakák, vagyis a világos és a sötét időszakok hossza” – tette hozzá a házelnök.

Az európai uniós irányelvvel kapcsolatban, melynek értelmében eltörölnék a nyári és a téli időszámítás váltakozását, a szlovák munkaügyi minisztérium is állást foglalt. Eszerint Szlovákia számára a jelenlegi standard téli időszámítás tartós alkalmazása lenne az optimális. „Az egészségre gyakorolt kedvezőtlen hatása miatt javasoljuk az évenkénti óraátállítások eltörlését és az ún. téli, vagy standard időszámítás tartóssá tételét. Ez utóbbit alkalmazták hosszú ideig a mi földrajzi szélességünkön, mert összhangban van az itt élő populáció fiziológiájával” – áll a tárca állásfoglalásában, melyet tárcaközi egyeztetésre bocsátottak.

Az utolsó óraátállításra a javaslat értelmében 2019. október 27-én, vasárnap kerülne sor. Ezt követően már nem változna szezonálisan az időszámítás. A tárca ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy egyes informatikai rendszerek és berendezések a 2021-ig érvényes irányelvnek megfelelően vannak programozva, ezért előnyös lenne elhalasztani a javasolt új irányelv hatályba léptetését.

A szlovák állásfoglalás az EU-tagállamok, vagy legalább a közép-európai régió egységes időszámításának fontosságára is felhívta a figyelmet. „A belső piacot tekintve a legfontosabb, hogy az egyes államok ne eltérően határozzák meg, hogy a téli vagy a nyári időszámítást fogják-e használni” – hangsúlyozta a minisztérium. Az irányelv-javaslat jelenlegi formájában ugyanis az egyes tagállamokra hagyná annak eldöntését, hogy melyik időszámítást alkalmazzák. Ez azonban a szlovák munkaügyi minisztérium szerint az időzónák még nagyobb fragmentációjához vezetne az EU-n belül, továbbá károsítaná a belső piacot.

TASR