Danko a tatároknak panaszolta, hogy az EU-val egy buborékban élünk, és nem vesszük észre, hogy a világ fejlődik

Megosztás

Szerdán rendezték meg Kazánban, az Oroszországi Föderációhoz tartozó Tatárföld fővárosában a tatár-szlovák vállalkozói fórumot. A szlovák vállalkozók igyekeztek új üzleti kapcsolatokat kiépíteni, illetve megújítani a már meglévőket. Farid Muhametsin, a tatárföldi állami tanács elnöke szerint az üzleti együttműködés eddig meglehetősen gyenge volt, ezért a tatárföldi iparért felelős miniszter feladatul kapta, hogy fűzze szorosabbra a kapcsolatokat a szlovák vállalkozókkal.

Andrej Danko (SNS), a szlovák parlament elnöke a vállalkozói fórum elején dicsérte a tatár ipar fejlettségét.

„Az Európai Unió tagjaként egy buborékban élünk, és nem vesszük észre, hogy a világ fejlődik körülöttünk” – figyelmeztetett Danko. A Tatár Köztársaság fő bevételi forrása a kőolaj-kitermelés, de ezen kívül gyártanak helikoptereket, repülőgépeket és teherautókat is. Szlovákiához képest már jóval előrébb járnak a digitalizáció területén, az állami szolgáltatások több mint 85 százaléka már elektronikus úton történik.

Andrej Puček, a trencséni (Trenčín) fürdő képviselője elmondta: a vállalkozók számára fontos az Oroszországi Föderáció, beleértve a Tatár Köztársaságot is. Hozzátette: annak ellenére, hogy egy konkrét cégtől jött, az egész szlovákiai fürdőágazatot képviseli, melynek célja a szlovákiai fürdőkbe csábítani az orosz ügyfeleket.

Az üzleti kapcsolatok felújításának szükségességét hangsúlyozták más vállalkozók is, például a közlekedési berendezések gyártása terén. Több cég is kötött szerződéseket, de az üzleti titoktartásra hivatkozva nem engedélyezték ezek nyilvánosságra hozását.

A tatár felet a fórumon mások mellett Szergej Majorov, a tatárföldi gépipari egyesület igazgatósági elnöke képviselte, aki emlékeztetett: 2016-ban egy tatár delegáció Szlovákiába látogatott, ahol többek között az autógyárak képviselőivel is kötöttek szerződéseket. „Most ezekre a kapcsolatokra akarunk építeni” – mondta Majorov.

(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program