Dankónak hálálkodik Magyarország, pedig az SNS nem nézi jó szemmel a Matovič-MKP összeborulást

camera

1

Dankónak hálálkodik Magyarország, pedig az SNS nem nézi jó szemmel a Matovič-MKP összeborulást

Fotó: Paraméter 

Megosztás

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerdán Pozsonyba látogatott és bemutatta, milyen a kárpát-medencei mosolydiplomácia: a szlovákiai vizitjei alkalmával az MKP főhadiszállására hagyományosan bekukkantó külügyér csupa jó hírrel szolgált, majd később az SNS-es házelnöknél lebonyolított eszmecserén folytatódott  a "mindenben egyetértünk" diplomácia. Mindenki hozta a formáját, mindenki meg is lehet elégedve. Még a Híd is, és erről nem csak Andrej Danko tehet.

Kedvező fejlemények garmadájáról számolt be a magyar külügyminiszter szerdai látogatása alkalmával, amikor a szlovákiai munkaprogramja nulladik pontjaként villámlátogatást tett az MKP központjában.

"Jó hírekről tudok beszámolni a magyar-szlovák együttműködéssel kapcsolatban, hiszen elmondható, hogy most ápoljuk a legjobb kapcsolatokat Pozsonnyal"

– fejtette ki Szijjártó a Menyhárt József pártelnökkel lebonyolított villámtalálkozót követő sajtótájékoztatón. Persze ez a pozitív eredmény "nem történt ingyen, ehhez kompromisszumok is kellettek, meg személyes erőfeszítés" is, hogy ki lehessen mondani a következőt: soha még nem volt ilyen kedvező a viszony a két szomszédos ország között.

Szijjártó szerint ezt példázza az épülő 9 határátkelőn kívül az is, hogy amikor a Magyarországra nézve barátságtalan Sargentini-jelentést pár hete elfogadta az Európai Parlament, a 13 szlovákiai képviselőből tizen kiálltak Orbán Viktor kormánya mellett. A magyar diplomácia irányítója már itt, az MKP-s színtéren vallomással tartozott, hogy tudniillik Magyarország "Dankónak köszönettel tartozik", mert kezdeményezni akarja, hogy a szlovák parlament is álljon ki Magyarország mellett a Sargentini-jelentéssel kapcsolatban.

A szlovák törvényhozás első emberével két órával később kezdődő tanácskozásán aztán személyesen hálálkodhatott Andrej Dankónak a magyar vendég. Ezen a találkozón a szlovák házelnök azt emelte ki, hogy a Híd erősíti az itthoni kormány helyzetét és a stabilitást biztosítja. Szíjjártó nem feledkezett meg a kétoldalú kapcsolatok bizakodásra okot adó fejleményeiről sem. Méltatta a kisiskolák helyzetének rendezését, valamint a Kisebbségi Kulturális Alap létrehozását is. Az eszmecsere eme pontjánál a Szlovákia-Magyarország Parlamentközi Baráti Csoport szintén jelenlévő elnöke, a hidas Jakab Elemér is hozzátette azt az ide kívánkozó nüanszt, hogy nem elég a KKA létrehozása, de annak a költségvetése 8 millió euróra való megduplázása sem elhanyagolandó fegyvertény. De Danko sem akart kimaradni a felsorolásból, és megemlítette, hogy a vasúti kétnyelvűség ügye is öles léptekkel halad előre.

Jakab megjegyezte, hogy a szlovák parlament elnöke véleményezte Szijjártónak az Igor Matovič-féle pávatáncot az MKP körül. Eszerint

Danko rossz megoldásnak tartja az OĽaNO-MKP együttműködést, mert a "négyemberes párt" nem tekintető mértékadó tömörülésnek, ellentétben a Fidesszel, SNS-szel, MKP-val és a Híddal. Utalva a Híd és az MKP esetleges együttműködésére, a nemzetiek vezetője egy olyan tíz százalékos támogatottságú magyar párt létezését támogatná, amelyik a szlovák politikában a mérleg nyelvének szerepét tölthetné be.

A tervezettnél sokkal tovább tartó Szijjártó-Danko találkozót követően tulajdonképpen mindenki elégedett lehet: Danko számíthat a Fidesz rokonszenvére, Szijjártóék bízhatnak a szlovák parlament támogató határozatának elfogadásában, az MKP tovább apellálhat a Fidesz szimpátiájára, a Híd meg szintén hátradőlhet, hiszen ha a szlovák-magyar megbékélésről esik szó, megkerülhetetlennek bizonyulnak a párt elmúlt években elért politikai sikerei.

(sárp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program