Dermesztő hajsza: Liam Neeson ismét bosszút áll – kicsit másképp, mint ahogy azt megszokhattuk

camera

1

Dermesztő hajsza: Liam Neeson ismét bosszút áll – kicsit másképp, mint ahogy azt megszokhattuk

Forrás: IMDB 

Megosztás

Öreg ember nem vén ember – tartja a mondás, és ezt Liam Neeson a lehető legtöbbször igyekszik is alátámasztani. Az újabb tipikus Neeson-féle akciómozi ezúttal elmaradt, de egyáltalán nem bánjuk. Megnéztük a Dermesztő hajsza című filmet!

Az előzetes láttán minden bizonnyal nem kevesen arra számítottunk, hogy a Dermesztő hajsza is csak egy lesz a sok akciófilm közül, amelyekben Liam Neeson bosszút esküdve leaprítja az ellenséget. Tulajdonképpen valamelyest igazunk is lett, a végeredmény láttán azonban nem lehetünk csalódottak.

Nels Coxman hókotróként éli mindennapjait Denver közelében, amikor fiát drogtúladagolásnak álcázva megölik. Coxman bosszút esküdve nyomozni kezd a tettesek után és elkezdi őket sorban gyilkolni. A helyi drogbáró a konkurens indián gengszterekre gyanakszik, és szépen el is kezdik egymást ölni, a megoldáshoz azonban mégsem kerülnek közelebb.

Nem árt már az elején tisztázni, hogy a Dermesztő hajsza a 2014-es Az eltűnés sorrendjében című film remake-je. Bár a norvég film Európában nem kis népszerűségnek örvendett, a tengerentúlra nem sok emberhez jutott el. Hollywoodban most több pénzből és nagyobb nevekkel próbálják eladni ugyanazt, sőt a Dermesztő hajszához az eredeti film rendezőjét, Hans Peter Molandot kérték fel. Általában, ha Hollywoodban remake-re adják a fejüket, az új szerzeményt igyekeznek amerikai stílusra faragni, ez azonban szerencsére a Dermesztő hajsza esetében elmaradt, így meghagyták az eredeti skandináv jelleget.

A Dermesztő hajszában tökéletesen kihasználták a fekete humor adta minden lehetőséget: az egyes erőszakos jelenetekhez ízlésesen társították a komikus jegyeket, és szerencsére nem estek át a ló túlsó oldalára. Bár Moland olyannyira újraforgatta eredeti művét, hogy a beállítások mellett sokszor a vágókép is teljesen megegyezik, mégsem mondható el, hogy egy üres filmről van szó. Az elhunytak nevével beúszó szöveges snittek pedig már-már Tarantino stílusát idézték.

Szintén remekül működött, hogy a főhős mellett a többi karakter is elegendő időt kapott az érvényesülésre, ezáltal olyan oldalukról ismerhettük meg őket, amelyek láttán tudatosítjuk, hogy bár legtöbben a rossz oldalon állnak, ők is csak érző emberek – legyen szó a fiát mindentől féltő drogbáróról, a gyászoló indián gengsztervezérről és hógolyózó embereiről, vagy a barátját elveszítő meleg testőrről.

Ami Liam Neesont illeti: ezúttal is bizonyította, hogy hiába 66 éves, a bosszúállás és gyilkolás még mindig piszokul jól áll neki. Bár a színész korábbi szerepeiből kiindulva a film elején még azt hihettük, hogy az Elrabolva-filmek faarcú akcióhősét látjuk majd viszont, ezt nem sokkal később megcáfolták. Tavaly a The Commuterben már próbálták megjátszani Liam Neesonnél az átlagember-kártyát, akkor azonban a film végére már inkább egy tapasztalt akcióhőst idézett. A Dermesztő hajszában ez már hibátlanul működött: a leszámolásokon kívül nem ment bele olyan szituációkba, amelyet a hétköznapi ember adta karaktere képtelen lett volna véghez vinni.

Bár a Dermesztő hajsza mivolta jogosan megkérdőjelezhető, mégsincs miért szégyenkeznie, egy szinten talán felül is múlja a norvég eredetit. Aki pedig Az eltűnés sorrendjében ismerete nélkül nézné meg Liam Neeson legújabb akciózását, annak garantáltan szórakoztató és egyedi mozizásban lehet része.

(tt)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program