Díjeső a Duna Menti Tavaszon — kiosztották az elismeréseket - FOTÓK

2019. május 31. - 14:11 | Kultúra

Délben véget ért a 44. Duna Menti Tavasz országos gyermekbábosok és színjátszók seregszemléje. A Szlovákiai Magyari Művelődési Intézet által szervezett négy napos fesztivál utolsó napján kiderült, mennyire nyerték el a döntőbe került csoportok a zsűri tetszését. 

Díjeső a Duna Menti Tavaszon — kiosztották az elismeréseket - FOTÓK
A királyhelmeci Speciális Alapiskola Varázskerék Színjátszó Csoportja - Angyal Sándor felvételei

Szokás szerint reggel királylány- és fesztiválbúcsúztatóval, valamint zászlóbontással kezdődött a fesztivál utolsó napja, majd a a Féli Községi Hivatal Katica Óvoda csoportja Népi gyermekjátékokat mutatott be. Utánuk Kiss Szilvia és Gál Tamás, a Csavar Színház előadásában a Jóka ördöge című zenés, humoros, interakciót sem nélkülöző játékkal szórakoztatta a közönséget.

A szórakoztatás után már mindenki feszülten várta a csoportok díjazását, ki-ki kíváncsi volt saját csapata teljesítményének értékelésére. Elsőként azonban a Duna Menti Tavasz életműdíja, a Dusza István Díj került átadásra, melyet ebben az évben Kamenár Horváth Éva, a szlovákiai magyarság kulturális felemelkedése érdekében a Duna Menti Tavaszon végzett kiemelkedő munkája elismeréseként érdemelt ki. A díjat Huszár László a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója adta át, Kamenár Horváth Évát Szabó Csilla méltatta.

„Szeretettel, elhivatottsággal szervezett, kíméletlen precizitással tartotta kézben az országos rendezvényeket. Rengeteget tanultam tőle. Népművelő, a szó legnemesebb értelmében. Dolgozott a népművelési intézetben, a Csemadok színházi referenseként, munkatársa volt a Szlovák Televízió magyar adásának és a Csemadok Művelődési Intézetének. Az idei életműdíjas, a szlovákiai magyar amatőr színjátszás és előadóművészet nagyasszonya, Kamenár Horváth Éva”

— mondta a méltató.

A továbbiakban a bábcsoportok kategóriájában hirdettek nyerteseket. Elsőként a bronzsávos minősítéseket osztották ki, méghozzá a felsővámosi Tikiriki Bábcsoportnak, a Diósförgepatonyi Csipcsirippek Bábcsoportnak — mindkettőnek a Sün Balázs előadásért —, illetve a pozsonyi Iciri-Piciri Bábcsoportnak. Ezüstsávos minősítést kapott a dunaszerdahelyi Virgoncok Bábcsoport, a gútai Mazsola Bábcsoport, a komáromi Tekergők Bábcsoport és a kisgéresi Mustármag Bábcsoport. A zsűri aranysávos minősítésben részesítette az ógyallai Fityfiritty Bábcsoportot, a szenci Tátika Bábcsoportot (a Gyerekzsűri díját is ők kapták), valamint a dunaszerdahelyi Gézengúzok Bábcsoportot. Ebben az évben a bábosok közül két előadás is kiérdemelte a gyémántsávos elismerést, mégpedig a feledi Szombathy Viktor Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Meseláda Bábcsoportja Az égig érő fa előadásáért és a gömörfalvai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Harkácsi Pimpó Bábcsoportja a Vörös Rébék előadásáért.

A népi szerkesztett játékok közül bronzsávosok lettek a szenci Kincskereső Rigó Színpada, az ipolysági Csillag-szóró Színjátszó Csoport, a tornaljai Galiba Gyermekcsoport, a sajógömöri Csicsergő Gyermekcsoport és a marcelházai Napsugár Hagyományőrző Csoport. Ezüstsávos besorolást kapott a dunaszerdahelyi Új Hullám Színjátszó Csoport (övék lett a Gyerekzsűri díja is), a bélyi Gyöngyöcske Gyermekcsoport és a bátkai Huncutkák Színjátszó Csoportja. Az ítészek ebben a kategóriában nem osztottak aranysávot, ám gyémántot mégis, mégpedig egy újonc csoportnak, a komáromi Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Színt Vivők Színjátszó Csoportjának.

A színjátszók közül bronzsávos besorolást kapott a nagykaposi Hajnalka Színjátszó Csoportja. Ezüstsávos minősítésben részesültek a tornaljai Kincskeresők Színjátszó Csoport és a lévai Pitypang Színjátszó Csoport. A zsűri ebben az évben négy aranysávot osztott, mégpedig a dunaszerdahelyi Fókusz Gyermekszínpadnak, az ipolysági Búzácska Gyermekcsoportnak, a királyhelmeci Varázskerék Színjátszó Csoportnak, illetve a hetényi Gólyaláb Színjátszó Csoportnak. Az egyetlen gyémántsávot idén a füleki Csemadok Alapszervezet és a Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium Zsibongó Kisszínpada vihette haza A kis kuruc előadásáért.

A meglepetés azonban még ezután jött, hiszen a gyerekzsűri díját a 44. Duna Menti Tavaszon a királyhelmeci Speciális Alapiskola Varázskerék Színjátszó Csoportja a Doja, a cigánytündér előadásáért kapta, s mindezek mellett kiérdemelték a zsűri különdíját is, amelyet a kulturális értékközvetítésért kaptak.

Ezzel bezárta kapuit a fesztivál, elcsendesedett a művelődési központ, nincs már idén meseváros. A város kulcsának visszaadása után azonban Huszár László meghirdette a 45. Duna Menti Tavaszt, úgyhogy jövő ilyenkor ismét megtelik a művelődési ház gyerekekkel és kiválóbbnál kiválóbb előadásokkal. Csak győzzék kivárni…

(alsa)

Címkék: Duna Menti Tavasz