1
Fotó: Juhász László
A használt autóktól kezdve az operaéneklésen át a Tiffany-üveg készítésig sok mindenhez ért az a négy jelölt, akik közül egyvalaki július 1-től vezetheti a kisebbségek kulturális támogatásait felügyelő Kultminort, vagyis a Kisebbségi Kulturális Alapot (KKA).
Nézzük, ki mindenki pályázik a Kultminor igazgatói posztjára és milyen elképzelésekkel. Az életrajzokból és az elképzelésekből a teljesség igénye nélkül mazsoláztunk.
A lőcsei Eduard Čonka jelenleg a roma kisebbséggel foglalkozik, a roma kormánybiztosi hivatal regionális koordinációért felelős főosztályát vezeti. Korábban egy pozsonyi szálloda kongresszus-szervezője volt, még korábban pedig roma polgári társulások közelében tevékenykedett projektmenedzserként. Az 55 éves roma nemzetiségű jelölt építőipari szakközépiskolát végzett Poprádon, majd szociális munkásnak tanult Nyitrán. Önéletrajza szerint magas fokon bírja a roma nyelvet, beszél csehül, oroszul, olaszul, valamint alapszinten angolul is. 2016-ban a jelenlegi kormánypárt, az OĽaNO színeiben indult a parlamenti választáson, idén pedig ő maga is sikerrel pályázott a KKA-nál: a Romaintegra társulásnak nyert 41 500 eurót.
Pályázatában Čonka a többi között javasolja a Kisebbségi Kulturális Alap alkalmazottai számának növelését, optimalizálná a kulturális támogatásokat, és javítaná a pályázatok értékelésének folyamatát. Hangsúlyt fektetne a megvalósult projektek megfelelő ellenőrzésére is.
Čonka pályázata nem tartalmazza, milyen intézkedéseket hozna elképzelései megvalósítása érdekében.
A két magyar anyanyelvű pályázó egyike, a 60 éves Petőcz Kálmán emberi jogi szakértő, a Szlovák Helsinki Bizottság elnöke, Pozsonyban filozófia-fizika szakon végzett.
1992-től fokozatosan a Magyar Polgári Párt külügyi referense, szóvivője, külügyi titkára és központi titkára, 1996-tól alelnöke. Volt ENSZ-nagykövet Svájcban, A. Nagy László tanácsadója a parlamentben, főosztályvezető a kormányhivatalban, illetve a kormány Emberi Jogi Tanácsának tagja. A Fórum Intézetben évekig nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgató volt, majd a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának egyik első szóvivője lett. Számos könyv, értekezés, elemzés szerzője. 2014-ben az SaS színeiben indult az Európai Parlament képviselői posztjáért. Hobbijai között a gitározást és az éneket említi életrajzában.
Énekelt a Lúčnica, az Ifjú Szivek és a pozsonyi operaház külsős énekkarában is.
Petőcz Kálmán a magyaron és a szlovákon kívül beszél angolul, csehül, németül, franciául és oroszul is.
A számos konkrét elképzelést is tartalmazó pályázati anyagában Petőcz rámutat, a KKA támogatásai túlságosan széles skálán mozognak, és szükség lenne egy különálló hivatalra, amely kizárólag kisebbségi kulturális, oktatási és kutatási támogatásokkal foglalkozik. Kitér arra, hogy az egyes kisebbségek szükségletei különbözőek, és javasolja, hogy már október-november folyamán írják ki a pályázati felhívásokat. Külön fejezetet szentel a megvalósult projektek ellenőrzésének, ezt Petőcz úgy oldaná meg, hogy minden évben (például sorsolással) kiválasztanának néhány projektet, amelynek megvalósítását aztán ellenőriznék. Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy külön támogassanak olyan pályázatokat, amelyek a többi projekt megvalósulásának ellenőrzésére fókuszálnak.
Alena Kotvanová 60 éves, több-kevesebb megszakítással 2013 óta a kisebbségi kormánybiztos hivatalában dolgozik, négy évig igazgatóként. Petőcz Kálmánhoz hasonlóan dolgozott a Szlovák Helsinki Bizottságnál és a kormányhivatal emberjogi és esélyegyenlőségi főosztályán is. Egy rövid időt ő is eltöltött a roma kormánybiztosi hivatalban. Kotvanová 1983-ban Kassán végzett tudományos ateizmust és filozófiát. Részt vett számos továbbképzésen (mediáció, holocaust, írás, kommunikáció), életrajzában pedig kiemeli, hogy 2005-től
Tiffany üvegdíszítést tanít egy pozsonyi szabadidőközpontban. Angolul és oroszul beszél.
Kotvanová egy 16 oldalas prezentációt nyújtott be tervei bemutatására (annak ellenére, hogy a pályázati kiírásban feltételként szerepelt, hogy legtöbb 10 oldalas lehet a fejlesztési projekt). Az anyag részletesen bemutatja a kisebbségek számának alakulását 1991-től, a lakosság demográfiai összetételét, és még számos statisztikai adatot tartalmaz. A prezentáció 12. oldalán tér rá tervei felvázolására. Kotvanová elsősorban felülvizsgálná az alap elmúlt három évben megvalósított támogatási tevékenységét, majd az elemzés alapján optimalizálná a költségeket, egyszerűsítené és átláthatóbbá tenné a támogatás folyamatát. Elképzelése szerint elejét kell venni annak, hogy a támogatások nagy része az év második felére irányuljon, és igazságossá kell tenni a támogatások regionális eloszlását. Pályázatában kiemeli annak fontosságát is, hogy takarékoskodni kell az energiafelhasználás terén, csökkenteni kell a műanyaghulladék mennyiségét, mégpedig „a KKA-ban és a támogatások kedvezményezettjeivel kapcsolatban egyaránt.“
A negyedik pályázó, a füleki származású Petrus Gyula magyar nemzetiségű, ő marketing-kommunikáció szakon végzett Nyitrán. Az 58 éves igazgató-jelölt főállásban jelenleg a belügyminisztérium gépkocsiparkjával foglalkozik, flottamenedzserként.
A használt autók vásárlóinak érdekképviseletét ellátó SOZA egyesületet 2008 óta vezeti,
ezenkívül egy pozsonyi művelődési ház részére is szervez rendezvényeket. Petrus 1993-ban végzett a híres Los Angeles-i Musicians Institute-on. Olyan hírességgel játszott, mint az ELÁN, a TEAM, Beata Dubasová, Peter Nagy vagy Alapi István. Petrus dobolt a legendás Gravis együttesben és Balla Igor zenekarában, a Koboldban is. Hét nyelven beszél, kedvenc sportja pedig a tenisz – derül ki a hivatalos életrajzából.
A benyújtott prezentáció egyetlen oldalon foglalkozik Petrus céljaival, aki egyszerűsítené a támogatást igénylők számára a KKA regisztrációs rendszerét, észszerűbben osztaná fel a rendelkezésre álló támogatási összeget az alap egyes prioritásai között, és – közelebbről meg nem határozott módon – a régiókban élőket is bevonná a KKA tevékenységébe. Petrus Gyula hatékonyabban propagálná a Kultminor munkáját, az alap dolgozói számára pedig teambuildingeket, vagyis csapatépítő találkozókat szervezne.
A jelöltek meghallgatása kedden ér véget, a kulturális tárca szerint napokon belül megismerhetjük a KKA második igazgatójának nevét. A Paraméter értesülései szerint Petrus Gyula az utolsó pillanatban úgy döntött, nem vesz részt a meghallgatáson.
(jéel)