A ratifikációs dokumentumok átadásával 2004. március 29-én Szlovákia a NATO tagjává vált

camera

1

A ratifikációs dokumentumok átadásával 2004. március 29-én Szlovákia a NATO tagjává vált

Fotó: TASR/AP 

Megosztás

2004. március 29-én a Szlovák Köztársaság akkori miniszterelnöke, Mikuláš Dzurinda Bulgária, Észtország, Litvánia, Lettország, Románia és Szlovénia miniszterelnökével közösen átadta az észak-atlanti szövetséghez való csatlakozásról szóló ratifikációs dokumentumokat.

Az amerikai kormány, amelyet Colin Powell külügyminiszter képviselt, 2004. március 29-én az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának washingtoni telephelyén (ONTO) vette át a dokumentumot. Szlovákia ezzel hivatalosan is a NATO tagja lett.

Szlovákia NATO-csatlakozásának 20. évfordulója alkalmából a Szlovák Sajtóügynökség egy sor dokumentumanyagot mutat be.

Ez volt a NATO ötödik és eddigi legnagyobb bővítése. George W. Bush amerikai elnök e terjeszkedés megünneplésére ünnepséget tartott a Fehér Házban, amelyen Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár is részt vett.

A 2004. április 2-i ünnepségen a NATO brüsszeli főhadiszállása előtt a tagországok külügyminisztereinek részvételével kitűzték a Szövetség mind a hét új tagjának zászlaját: Bulgária, Észtország, Lettország, Litvánia. , Romániában, Szlovákiában és Szlovéniában fokozatosan emelték fel előkészített zászlórudakra.

A zászlók felvonása után a NATO legfelsőbb szerve, az Észak-atlanti Tanács ünnepi ülésére került sor.

"Hét ország belépése azt mutatja, hogy a szabadság elve visszafordíthatatlan. A NATO-bővítés és az EU bővítése egyértelműen azt mutatja, hogy Európában a földrajz többé nem jelent sorsot"

– mondta Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár megnyitó beszédében. .

"Szlovákia a modern történelem legsikeresebb Szövetségének szövetségesévé, részévé vált. A tapasztalt szövetségesek belénk helyezték bizalmukat, rokonszenvüket és önbizalmukat, míg mi, új tagok elköteleztük magunkat e szervezet és értékei mellett, amelyeket véd és képvisel”

– mondta Eduard Kukan akkori külügyminisztere az Észak-atlanti Tanács ülésén.

"Szlovákia számára a NATO-tagság céljának elérése még korántsem a történet végét jelenti. Ez inkább egy új fejezet kezdete a történelmünkben. Egy fejezet, amelyet valódi felelősség jellemez. Készek vagyunk felvállalni ezt"

– tette hozzá Kukan.

A NATO-ba való belépést a pozsonyi Hviezdoslav téren is ünnepelték meg, ahol Mikuláš Dzurinda akkori miniszterelnök szólt a polgárokhoz, aki szerint Szlovákia azon országok csoportjába került, amelyek a lehető legmagasabb és elérhető védelmet kapják.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program