Döntött a kormány: lesz szülői nyugdíjbónusz, de megszűnik az egységes nyugdíjkorhatár – a részletek még homályosak

camera

1

Döntött a kormány: lesz szülői nyugdíjbónusz, de megszűnik az egységes nyugdíjkorhatár – a részletek még homályosak

Milan Krajniak (Fotó: TASR) 

Megosztás

A kormány feltételesen elfogadta a nyugdíjtörvény módosítását, de a koalíciós pártok még sok kérdésben nem értenek egyet, a végleges verziót a parlamentben állítják össze. Lesz szülői vagy családi nyugdíjbónusz, de megszűnik az egységes nyugdíjkorhatár. A tervek szerint egyénileg határozzák meg a korhatárplafont, az 1967 után születettek már ennek megfelelően mennek nyugdíjba, aki pedig legalább 40 évet ledolgozott, az korengedményes nyugdíjat kaphat.

El is fogadta, meg nem is a kormány a nyugdíjtörvény módosítását, amelyet már januárban bemutatott a szociális ügyi minisztérium. A jogszabályt ugyan alkalmasnak találták arra, hogy továbbítsák a parlamentbe, viszont Milan Krajniak (Sme rodina) szociális ügyi miniszter jelezte, hogy minden koalíciós partnernek vannak kifogásai a kormány által elfogadott verzióval.

„Minden koalíciós partner lát megoldatlan problémákat a jogszabályban, a mi kifogásaink elsősorban a nyugdíjkorhatár meghatározásával kapcsolatosak – jelentette ki Krajniak a Sme rodina kifogásait kiemelve. – A többi koalíciós partnernek elsősorban a szülői nyugdíjbónusszal kapcsolatban vannak problémáik.”

Ezer eurós fizetés mellett havi 15-15 eurót bónuszt kaphat gyerekétől az anya és az apa is

A kormányjavaslat szerint a szülői nyugdíjbónusz mértéke 3 százalék lesz, vagyis a gyerek saját bruttó keresetének 3 százalékát „utalhatja” majd szüleinek. Ez önmagában 2 százalékpontos csökkentés Krajniak eredeti elképzeléséhez képest, ami még 5 százalékos bónuszról szólt.

„Az 5 százalékos szülői nyugdíjbónuszt 3 százalékra csökkentettük, 1,5 százalékot kaphat az anya, 1,5 százalékot pedig az apa” – mondta Krajniak.

Szavaiból azonban az derült ki, hogy ő ezt még növelné. Ez a gyerek ezer eurós bruttó fizetése mellett 15 eurót jelent havonta az egyik szülőnek, 15-öt pedig a másiknak.

A jogszabály négy fő területet módosít: a nyugdíjkorhatárt újra a várható átlagéletkorhoz köti, ez az 1967 után születettekre fog vonatkozni. Emellett bevezeti az egyéni nyugdíjkorhatár-plafont, vagyis várható, hogy negyven ledolgozott év után mindenki nyugdíjat kaphat majd. A harmadik a már említett szülői nyugdíjbónusz, a negyedik pedig a nyugdíj összegének kiszámítása, amely csökkenti a várható nyugdíjak összegét.

Krajniak szerint a koalíciós egyeztetések elsősorban az első három területre vonatkoznak majd. „Ezek a viták arról szólnak majd, hogy hogyan kapcsoljuk össze a várható élettartamot és az egyéni nyugdíjkorhatárt a szülői bónusszal” – magyarázta a szociális ügyi miniszter.

Emelkedik a nyugdíjkorhatár

A nyugdíjkorhatárt egyébként a szociális ügyi minisztérium rendeletben határozza majd meg a várható életkor hossza alapján, és teszi ezt 5 évre előre. A korhatár az egy évben születettek számára azonos lesz, és a rendelet 5 évre előre meg fogja ezt határozni. Jelenleg egységesen 64 évben maximalizálták a nyugdíjkorhatárt, ami 6-6 hónappal csökkenhet a felnevelt gyerekek számának megfelelően, de legfeljebb 18 hónappal. A felnevelt gyerekek utáni kedvezmény az új törvényben is megmarad, ugyanilyen változatban, de már nem 64 évből számolják le, hanem az adott évfolyamnak meghatározott nyugdíjkorhatárból. Az emelkedés az 1967 után születettekre vonatkozik majd.

40 ledolgozott évvel járna a nyugdíj

A törvény indoklása szerint bevezetnének egy új korhatárplafont is, amit 40 ledolgozott évben határoznának meg, vagyis aki 20 éves korától kiesés nélkül dolgozott hatvanéves koráig, az már hatvanévesen nyugdíjba mehet. A törvény alternatív megoldásként számol azzal, hogy a nyugdíjkorhatár betöltése előtt két évvel engedélyezi a korengedményes nyugdíjat.

A Sme rodina koalíciós partnerei elsősorban a szülői nyugdíjbónusz bevezetését kifogásolják, amely évente több százmilliós kiesést jelent majd a Szociális Biztosítónak. A kormány által elfogadott 3 százalékos mérték mellett a kiesés mintegy 200 millió euró lesz Krajniak szerint. Azonban úgy véli, hogy ezt a Szociális Biztosító bevételei megengedik. „A biztosító bevételei idén is magasabbak lesznek a vártnál, a kiadások pedig alacsonyabbak a tervezettnél” – állítja a miniszter.

A jogszabályt várhatóan még a parlamenti nyári szünet előtt, júniusban elfogadhatja a törvényhozás.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program