Drágul a mindennapi élet, a parkolás, a szemétdíj és az ovi is Dunaszerdahelyen

2022. december 14. - 10:20 | Régió

A képviselő-testületi többség jóváhagyta a városi illetékek emelését. 2023 januárjától emelkednek, ami várható volt, tekintettel arra, hogy jelentős összeget von el az állam a városoktól és falvaktól az adóbónusz emelésével. Ez mindenkit érint, de a hűségkártyával rendelkező lakosok némileg kevesebbet buknak.

Drágul a mindennapi élet, a parkolás, a szemétdíj és az ovi is Dunaszerdahelyen
Fotók: Cséfalvay Á. András - További felvételekért kattints!

Kezdjük a parkolással. A parkolódíj jelenleg még 50 cent egy órára, ha az automatából vagy a Clickpark nevű mobilapplikáción keresztül váltjuk, és 60 cent, ha sms-ben. Január 1-től viszont ez megduplázódik, ugyanis az 50 cent megkezdett félórára vonatkozik majd, míg sms-ben egy óra parkolásért 1,20 eurót fizethetünk. Egy órányi parkolás tehát 1 euróba kerül majd Dunaszerdahelyen.

Információink szerint ez az intézkedés önmagában mintegy 250 ezer eurós pluszbevételt jelenthet a városnak. Hájos Zoltán polgármester abban is bízik, hogy a parkolódíj megemelésével gyorsabban cserélődnek majd a díjköteles parkolókon az autók.

Tudni kell azt is, hogy becsatlakoztatják a díjköteles zónába a Szent István téri, a gimnázium és a vidékfejlesztési szakközép közti parkolót, ami az egyedüli gyűjtőparkoló a belvárosban. Januártól tehát itt sem lehet majd ingyen parkolni.

Az időszakos parkolókártyák árai egyébként nem változnak, tehát hűségkártyával rendelkező dunaszerdahelyieknek ez akár ösztönző is lehet, hogy kiváltsák valamelyik parkolókártyát. Az éves parkolókártya hűségkártyával 80 euró, anélkül 260.

Szigorodik a rezidens parkolás is, de legalábbis bizonyos kategóriába eső járműveket kitiltanak a rezidens, illetve az alternatív parkolókból azokban az órákban, amikor azok díjkötelesek. A rezidens parkolókat éjszaka ezentúl csak az 5 méternél nem hosszabb M1, illetve N1 kategóriába eső, utóbbi esetében háromnál több férőhelyes gépjárművek használhatják. Az alternatív parkolóhelyek esetében sem sokkal jobb a helyzet, ugyanis azokat szintén csak az M1-esek (hosszuktól függetlenül), illetve az 5,5 méternél nem hosszabb N1-esek használhatják.

Az M1-es kategóriába az egyszerű személykocsikon kívül a legfeljebb 8 személyes kisbuszok tartoznak. Az N1-be pedig az áruszállításra alkalmas, de 3,5 tonnánál kisebb járművek, a városi rendeletben viszont leszögezték, hogy ezek csak akkor parkolhatnak éjjel a rezidens parkolón, ha nemcsak egy sornyi ülőhelyük van.

A parkolódíjak emelését a 21 jelenlévő képviselőből 15 támogatta.

Jelentősebben emelkedik a jövő évtől a szemétdíj is, a jelenlegi 33,58 euróról 43,65-re, személyenként. Egy négytagú család esetében ez tehát hozzávetőlegesen 40 euróval jelent több kiadást.

A polgármester ennek kapcsán elmondta, hogy ebbe már beépítették a konyhai hulladék elhordását is. Az EU-s ajánlás szlovákiai gyakorlatát viszont bírálta, mivel úgy véli, hogy az ország ezt nem végzi effektíven. Hozzátette, Dunaszerdahelyen eddig nem gyűjtötték külön a konyhai hulladékot, a Környezetvédelmi Felügyelet ugyanakkor ellenőrizni kezdte Dunaszerdahelyen is az ezzel kapcsolatos intézkedéseket, ezért szükséges volt lépni.

Növekszik a város által működtetett óvodákba járó gyerekek után fizetendő szülői hozzájárulás és a étkeztetés nyersanyagának térítése is. Előbbi az idei 20-ról 30 euróra nő, noha a hűségkártyával rendelkezőknek továbbra is 15 euró marad. Az ovisok étkeztetése (tízórai, ebéd, uzsonna) pedig napi 2,30 euróba kerül a jövő évtől, míg a rezsiköltség marad 10 euró, hűségkártyásoknak nulla.

Egy átlagos hónapban tehát a szülőnek egy ovis gyermek után (aki nem nagycsoportos), 86 eurót kell majd befizetnie, míg a hűségkártyásoknak 25 euróval kevesebbet, 61-et. Iskolások esetében az alsó tagozatos diák után napi 1,90-et, a felső tagozatos után 2,10-et kell majd fizetni az ebédért.

„Ha figyelembe vesszük, hogy a szülők 140 eurós adóbónuszt érvényesíthetnek majd a gyerekek után, akkor ez előnyösnek tűnik a 86 eurós kiadással szemben, viszont ha ezt a pénz az önkormányzatoknál maradt volna, akkor teljesen más lehetőségeink lennének” – fogalmazott az emelés kapcsán Hájos Zoltán.

További emelések:

  • A bölcsődei étkeztetés napi 2,50 euróra, míg a nappali ellátóban 3,60 euróra emelkedik.
  • Az iskolai klub, azaz a napközi havi 18-ról 22 euróra emelkedik, hűségkártyásoknak marad 14 euró.
  • Változik a művészeti alapiskolának fizetendő hozzájárulás is, csoportos foglalkozás esetén havi 7-ről 10 euróra, egyéni esetében 10-ről 13-ra. A legnagyobb változás a 25 évnél idősebb felnőtteket érinti. Míg ugyanis eddig a felnőttkorú diákok számára 10, a dolgozók számára pedig 18 euróba került havonta a tanulmány, addig ezután a 25 évnél fiatalabb felnőtt tanuló számára havi 15, a 25 évnél fiatalabb felnőtt dolgozó számára 20, míg a 25 évnél idősebbek számára havi 50 euróba kerülnek majd az órák.
  • A nyugdíjuk nagyságától függően három kategóriába sorolják majd az általuk fizetendő ebédjegyet is. Az 1,60, illetve 2,10 eurós ebéd helyett ezután 2,60 lesz azok ebédje, akiknek a nyugdíja nem haladja meg a 470 eurót, majd 2,80 azoké, akiknek 550 eurónál nem több, illetve 3,10 azoké, akiknek annál több.
  • Ugyancsak megnő az idősek otthona lakói által fizetendő hozzájárulás. Átlagosan havi 82-84 euróval, nem számítva az élelmiszervásárlásra fordított hozzájárulást, ami átlagban 63-64 euróval lesz több havonta.

(SzT)