Draxler torzított adatokat közölt a pedagógusok átlagbéréről, hogy magasabbnak tűnjenek

Megosztás

A pedagógusok átlagbére nem közelíti meg a nemzetgazdasági átlagbér 1,2-szeresét, mint ahogy azt a miniszter hangoztatta.

Annak idején még Dušan Čaplovič tett ígéretet arra, hogy a nemzetgazdasági átlagbér 1,2-szeresét éri majd el az átlagfizetésük. Juraj Draxler pedig a tanári sztrájk kapcsán azzal dicsekedett, hogy ez Pozsony megyét leszámítva sikerült.

Draxler ugyanakkor, úgy tűnik, keveri a szezont a fazonnal. A pénzügyminisztériumhoz tartozó Pénzpolitikai Intézet emelzői ugyanis közzétették, hogy Draxler adatai miért nincsenek rendben. A minisztériumi intézet és a Statisztikai Hivatalnak adatokat gyűjtő Trexima társaság felmérése szerint is az átlagbér alatt van az alap- és középiskolák pedagógusainak bére.

Ha ugyanis lebontjuk, hogy az iskolai vezetőktől a főiskolai tanárokon, majd közép- és alapiskolai, művészeti és nyelviskolai pedagógusokon keresztül az óvónőkig mennyit keresnek, akkor a Trexima adataiból már kitűnik, hogy az iskolaigazgatókon, főiskolai tanárokon és iskolai felügyelőkön kívül a többiek a (bruttó) nemzetgazdasági átlagbér alatt keresnek.

Vezető beosztású iskolai dolgozók 1404
Főiskolai tanárok 1132
Metodikusok és felügyelők 1047
Nemzetgazdasági átlagbér 962
Középiskolai tanárok 958
Alapiskolai pedagógusok 902
Nyelviskolák 847
Pályaválasztásra felkészítő lektorok 827
Óvodapedagógusok 734
Egyéb pedagógiai és szakmai alkalmazottak 703

A Trexima a teljes munkaidőben dolgozók béreit veszi alapul, és nem szerepelnek benne a rész- vagy félmunkaidős tanárok. A Pénzpolitikai Intézet arra hívta fel a figyelmet, hogy az alap- és középiskolai pedagógusok bruttó átlagbére ugyan megközelíti az országos átlagbért, de például az óvónőké vagy nyelviskolai, művészeti iskolai pedagógusoké már már a 80%-át sem éri el.

Draxler adatai azért is torzítanak, mert a Treximával ellentétben például az egyes csoportokról összadatokat közölnek, igazgatóstul. Emellett régiókra lebontva, a régió átlagbéréhez viszonyítva közölt adatokat, ami így a lehető legpozitívabb eredményt adta ki az alap- és középiskolai pedagógusokat illetően.

A Statisztikai Hivatal adatai szerint az oktatásügyben dolgozók átlagbére a tavalyi év harmadik negyedévének végén 760 euró volt, míg a nemzetgazdasági átlagbér 859 euró. Ezek az adatok azonban nincsenek átszámolva teljes munkaidőre. A Pénzpolitikai Intézet megjegyzi, hogy az oktatásügy az az ágazat, amelyben az átlagbér a legalacsonyabb azon ágazatok közül, amelynek munkaerőpiacán domináns szerepet játszik az közszféra.

Denník N/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program