A Duna Menti Tavasz második napja: Lúdas Matyi visszatért és Mátyás király is duplázott

camera

15

A Duna Menti Tavasz második napja: Lúdas Matyi visszatért és Mátyás király is duplázott

Fotók: A szerző 

Megosztás

A Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet szervezésében immár második napja zajlik Dunaszerdahelyen a Duna Menti Tavasz, a gyermek bábosok és színjátszók országos fesztiváljának döntője. A második versenynapon épp mint az elsőn, színjátszó és szerkesztett játék versenyműsorokat láthatott a közönség.

A szerdai nap első fellépője a tavalyi év egyik nagy meglepetése, a Királyhelmeci Speciális Alapiskola Varázskerék Színjátszó Csoportja volt, akik a Rút kiskacsa című mesét adták elő. A darabot Szabó Alica, Dakos Szilvia és Pirigyi Mária rendezték, akik a színházi tevékenységgel a gyerekek beszéd- és mozgáskészségét szeretnék fejleszteni. Idei előadásuk, a tavalyihoz hasonlóan újra nagy tapsot kapott.

Másodikként a perbetei Tündérvirágok Színjátszó Csoport adta elő A hétfejű sárkány című népmesefeldolgozását, melyet Török Sarolta és Pinke Andrea rendezett, majd utánuk a tegnapi első előadás után ismét egy Lúdas Matyi feldolgozás következett. Ezt a pódiumjátékot a Kassi Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola Csiribiri Színjátszó Csoportja adta elő, mely megalakulásakor egy drámajátékokat játszó délutáni szakkör volt és azzal a céllal jött létre, hogy a magyar kultúrát ápolja és felelevenítse, illetve a népi mondókákon, nyelvtörőkön és játékokon keresztül csiszolja a gyerekek beszédkészségét, fejlessze mozgáskultúrájukat, ugyanakkor teret biztosítson a kreativitásnak. A darab rendezője Fedor Erika. A szerdai első versenyblokkot a Nagykaposi Erdélyi János Alapiskola Hajnalka Színjátszó Csoportja zárta, akik A kőleves című klasszikus népmesét vitték színre.

A délelőtt a második versenyblokkal fél 11-kor folytatódott, amikor a tornaljai Galiba Gyermekcsoport kezdte a sort Játék címet viselő szerkesztett játékával. „A gyerekek a játék során fedezik fel környezetüket és az őket körülvevő világot. Végigkalandoznak az élet különös és szívbemarkoló helyzetein, az egészen kisgyermekek felfedezéseitől a felnőttkor megélésén át az idősek bölcsességéig” — írja magáról a csoport. A darabot Pierzchala Mária, Szászi Edina és Székely Zsuzsa rendezték.

Őket a füleki Zsibongók követték, akik az Oda az igazság! című színdarabot mutatták be, melyben két Mátyás királyról szóló történetet is feldolgoztak. A darab rendezője Szvorák Zsuzsa ismét bebizonyította, érdemes a beléjük vetett bizalom.

A Mátyás történeteket egy újabb Mátyás-monda követte, mégpedig a Mátyás király Gömörben című színdarab a Bátkai Alapiskola Huncutkák Színjátszócsoportjának előadásában, melyet Hencz Annamária rendezett. A szerdai versenynapot a szintén tornaljai Kincskeresők Színjátszócsoportja zárta, akik a Mennyi fényes, szép madár! népmese-feldolgozással álltak a közönség elé.

Délután két órakor egy indián népmese feldolgozást, a Csillagokkal táncoló Kojot című bábos előadást nézhették meg az érdeklődők, melyet a Rozsnyói Meseszínház előadásában Badin Ádám és Czakó József játszottak és zenéltek. A továbbiakban megnyitotta kapuit a Meseváros, ahol felléptek a Campa-nulla Verséneklő Együttes, a Krpčiarik Gyermek Néptáncegyüttes, az Óbudai Népzeneiskola zenekara és Bálint Károly tekerős. A szerdai napot délután öttől a Kor-Zár együttes előadása zárta.

A DMT harmadik versenynapján, azaz holnap, a bábosoké lesz a színpad.

(alsa)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program