Véget ért a 47. Duna Menti Tavasz, pénteken délelőtt átadták a díjakat a Dél-Szlovákia minden szegletéből Dunaszerdahelyre érkező gyermekszínjátszó és bábcsoportoknak, üres kézzel senki nem ment haza. Díjeső (3-3 elismerés) zúdult a komáromi és ipolysági diákokra.
Nehéz szavakba önteni azt az élményt, amikor iskolás gyermekek egymás sikerét ünneplik, a Duna Menti Tavaszon márpedig ez évről évre megtörténik. A díjátadón mindenki tűkön ül, és mikor elhangzanak az egyes kategóriák különböző sávos díjazottjainak nevei, szinte felrobban a Csaplár Benedek VMK színházterme. A gyerekekből kitörő felszabadult sikolyokat helyenként örömkönnyek is kísérik, korosztálytól, ismeretségtől függetlenül.
Regős János színész-rendező, a a Magyar Szín-Játékos Szövetség elnöke, aki a szerkesztett játék kategória zsűrielnöke volt, a díjátadón úgy fogalmazott, hogy leginkább az bűvölte el, mennyi generáció játszott együtt a Duna Menti Tavaszon.
„Ez a közös játék egészen megható végeredményre jut a színpadon. Nem a verseny és nem is a díjak a lényeg, hanem a közös öröm, amiben itt együtt vagyunk” – húzta alá.
Regős János
Karaffa Attila, Dunaszerdahely alpolgármestere pedig egy méhkashoz hasonlította Dunaszerdahelyt, azon belül is a VMK-t a Duna Menti Tavasz ideje alatt, ahol szorgos méhecskék rajzanak és alkotnak.
Idén a bábosok és a színjátszók kategóriájában tüntettek ki a legmagasabb szintű, gyémántsávos minősítéssel kettő, illetve egy előadást, így elmondhatjuk, hogy a feledi Meseláda Bábcsoport, a kisgéresi Mustármag Bábcsoport, illetve a komáromi Színt Vivők Színjátszó Csoport nyerte el a zsűrik legmagasabb szintű elismerését.
A komáromi Eötvös utcai Alapiskola Színt Vivők Színjátszó Csoportjának A Hangyák című előadását díjazták, amely elnyerte kategóriájában a gyerekzsűri díját is, a gyerkőcök felkészítője, Laboda Róbert pedig a legjobb rendező lett a Duna Menti Tavaszon.
Ugyancsak díjesőben részesült az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola Búzácska Gyermekcsoportja, melynek Drégely című előadása aranysávos minősítést kapott, a rendezők, Jusztin Czaudt Éva és Škultéty Bolgár Brigitta elnyerték a történelmi emlékezet színházi megjelenítéséért járó különdíjat, Schulcz Viktor pedig a legjobb fiúszereplő.
Két díjat gyűjtött be a galántai Kodály Zoltán Gimnázium Bábcsoportjának (nagyok) A zene az kell előadása, amely a kategória ezüstsávos minősítése mellett a gyerekzsűri díját is elnyerte.
A komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont Óperencia Bábcsoportjának A róka útra kel előadása ugyancsak ezüstsávos lett, míg a rendező, Gazdag Nagy Anikó Bábpedagógiai díjban részesült.
Az ezüstsáv mellett a gyerekzsűri díját zsebelhette be a tornaljai Kazinczy Ferenc Alapiskola Galiba Gyermekcsoportja a Szeret – nem szeret című előadásáért a szerkesztett játékok kategóriájában.
Az utolsó előadás, amely két elismerést is magáénak tudhat, a bodrogszerdahelyi Alapiskola Teknőcök Színjátszó Csoportjának A rátóti csikótojás c. produkciója volt, amely bronzsávos minősítést kapott, a csoport tagja, Furik Anna pedig a legjobb lányszereplő különdíját vehette át.
A bodrogszerdahelyi Alapiskola Teknőcök Színjátszó Csoportjának tagja, Furik Anna a legjobb lányszereplőnek járó különdíjjal
Íme, a díjazottak egy helyen:
BÁBOSOK
Bronzsávos minősítés:
-
a diósförgepatonyi Móricz Zsigmond Magyar Tannyelvű Alapiskola és Óvoda Diósförgepatonyi Csipcsirippek Gyermekcsoportjának a Mese előadásáért, rendezte: Mészáros Anikó és Anda Zsuzsanna
-
a galántai Kodály Zoltán Magyar Tannyelvű Gimnázium Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Bábcsoportjának (kicsik) A só előadásáért, rendezte: Mészáros Andrea
Ezüstsávos minősítés:
-
a szenci Szenczi Molnár Albert Magyar Tannyelvű Alapiskola Tátika Bábcsoportjának A Félőlény előadásáért, rendezte: Sándor Erika és Molnár Enikő
-
a galántai Kodály Zoltán Magyar Tannyelvű Gimnázium Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Bábcsoportjának (nagyok) A zene az kell előadásáért, rendezte: Mészáros Andrea
-
a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont Óperencia Bábcsoportjának A róka útra kel előadásáért, rendezte: Gombás Anikó és Gazdag Nagy Anikó
-
a pozsonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium Iciri-piciri Bábcsoportjának az Isteni történetek előadásáért, rendezte: Czuczor Nóra és Farkas Márta
Aranysávos minősítés:
-
a komáromi Eötvös utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola Tekergők Bábcsoportjának A boldog herceg előadásáért, rendezte: Izsák Katalin és Tóth Tibor
-
a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Magyar Tannyelvű Alapiskola Virgoncok Bábcsoportjának A kiskondás előadásáért, rendezte: Csiffári Renáta, zenei aláfestés Bernáth Andrea
-
a gömörfalvai Magyar Tannyelvű Alapiskola Harkácsi Pimpó Bábcsoportjának a Kutyasors előadásáért, rendezte: Dolinsky Irén, Csutor Vezér Zsófia és Vezér Klára
Gyémántsávos minősítés:
-
a feledi Szombathy Viktor Magyar Tannyelvű Alapiskola Meseláda Bábcsoportjának A pelikánmadár előadásáért, rendezte: Makó Kovács Erika
-
a kisgéresi Alapiskola és Református Gyülekezet Mustármag Bábcsoportjának a Pásztorajtó előadásáért, rendezte: Blanár Gabriella és Furik Mária
Gyerekzsűri díja:
-
a galántai Kodály Zoltán Magyar Tannyelvű Gimnázium Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Bábcsoportjának (nagyok) A zene az kell előadásáért, rendezte: Mészáros Andrea
Bábpedagógiai díj:
-
Gazdag Nagy Anikónak a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont Óperencia Bábcsoportja rendezőjének, A róka útra kel c. előadásért
SZERKESZTETT JÁTÉKOK
Oklevél a részvételért
-
a nagymegyeri Janiga József Magyar Tannyelvű Alapiskola Emóció Gyermekcsoportjának Az osztály előadásáért, rendezte: Pataky Ádám
Bronzsávos Minősítés:
-
az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola Egyszervolt Gyermekcsoportjának az Egy csodás napunk Budapesten előadásáért, rendezte: Jusztin Czaudt Éva
-
a bélyi Magyar Tannyelvű Alapiskola Gyöngyöcske Gyermekcsoportjának a Hatrongyosi kakasok előadásáért, rendezte: Szakszon Anna
Ezüstsávos Minősítés:
-
a tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola Galiba Gyermekcsoportjának a Szeret – nem szeret előadásáért, rendezte: Pierzchala Mária, Szászi Edina, Székely Zsuzsa és Miko Katalin
-
a királyhelmeci Helmeczy Mihály Alapiskola Aranykapu Gyermekcsoportjának a Pünkösd előadásáért, rendezte: Gáspár Kornélia, Leczo Kornélia és Kóbori Henrietta
Aranysávos minősítés:
-
a bátkai Heuréka Magán Alapfokú Művészeti Iskola és a Bátkai Alapiskola és Óvoda Huncutkák Gyermekcsoportjának a Petőfi – ahogy mi látjuk előadásáért, rendezte: Hencz Annamária
Gyerekzsűri díja:
-
a tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola Galiba Gyermekcsoportjának a Szeret – nem szeret előadásáért, rendezte: Pierzchala Mária, Szászi Edina, Székely Zsuzsa és Miko Katalin
SZÍNJÁTSZÓK
Bronzsávos Minősítés:
-
a bodrogszerdahelyi Magyar Tannyelvű Alapiskola Teknőcök Színjátszó Csoportjának A rátóti csikótojás előadásáért, rendezte: Furik Krisztina
-
az alistáli Művészeti Alapiskola Csipp-csiripp Színjátszó Csoportjának a Kőszív előadásáért, rendezte: Pataky Ádám
Ezüstsávos Minősítés:
-
a dunaszerdahelyi Csemadok Vámbéry Ármin Alapszervezete és a Csaplár Benedek Művelődési Központ Fókusz Gyermekszínpadának a Parisz ítélete előadásáért, rendezte: Jarábik Gabriella és Kuklis Katalin
Aranysávos minősítés:
-
a füleki II. Koháry István Magyar Tannyelvű Alapiskola KOHÁRY-SOKK Színjátszó Csoportjának a Hogyan lőn békülése jó néhai Mátyás királynak Koháry István uram ő kegyelmével? előadásáért, rendezte: Ferenc Izolda
-
a tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola Kincskeresők Színjátszó Csoportjának az Egyszer volt, most ez van előadásáért, rendezte: Mészáros Piroska
-
az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola Búzácska Gyermekcsoportjának a Drégely előadásáért, rendezte: Jusztin Czaudt Éva és Škultéty Bolgár Brigitta
Gyémántsávos minősítés:
-
a komáromi Eötvös utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola Színt Vivők Színjátszó Csoportjának A Hangyák előadásáért, rendezte: Laboda Róbert
Gyerekzsűri díja:
-
a komáromi Eötvös utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola Színt Vivők Színjátszó Csoportjának A Hangyák előadásáért, rendezte: Laboda Róbert
A Zsűri különdíjai:
-
Rendezői díj Laboda Róbertnek a komáromi Eötvös utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola Színt Vivők Színjátszó Csoportja rendezőjének, A Hangyák előadásért
-
Különdíj a történelmi emlékezet színházi megjelenítéséért az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola Búzácska Gyermekcsoportjának a Drégely előadásáért, rendezte: Jusztin Czaudt Éva és Škultéty Bolgár Brigitta, a díjat adományozza Csémy Éva
-
Különdíj a legjobb lányszerepért Furik Annának a bodrogszerdahelyi Magyar Tannyelvű Alapiskola Teknőcök Színjátszó Csoportja tagjának A rátóti csikótojás előadásban nyújtott alakításáért
-
Különdíj a legjobb fiúszerepért Schulcz Viktornak az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola Búzácska Gyermekcsoportja és az Egyszervolt Gyermekcsoportja tagjának az előadásokban nyújtott alakításokért
(SzT)