Dunatőkésen tartották az önkéntes tűzoltók cseh-szlovák csúcstalálkozóját

camera

1

Dunatőkésen tartották az önkéntes tűzoltók cseh-szlovák csúcstalálkozóját

Fotó: ÖTT 

Megosztás

A dunatőkési Czajlik Ranchon találkozott egymással a cseh és a szlovák Önkéntes Tűzoltóság országos elnöksége, ahol az együttműködés, a kölcsönös segítségnyújtás, az oktatás és a kiképzés kérdéseiről tárgyaltak.

„Az ügyesebbek átadják a fortélyaikat a másiknak, és egymást segítve próbáljuk alkalmazni azokat a gyakorlatban”

– számolt be a találkozó lényegéről megkeresésünkre Czajlik Jenő, Nagyszombat megye parancsnoka, az Önkéntes Tűzoltószervezet Területi Bizottságának alelnöke. A terveik között szerepelt a nemrég felújított bősi tűzoltószertár megtekintése, ami járási szinten a somorjai után a második legnagyobb. Emellett elviszik a cseh vendégeket a vízerőműhöz és egy dunaszerdahelyi körútra is.

Az éves találkozóra minden évben máshol kerül sor, egyszer Szlovákiában, másszor Csehországban. Dunatőkésen legutóbb körülbelül egy évtizeddel ezelőtt találkoztak a csehekkel, illetve a magyarokkal is. A szlovákiai önkéntes tűzoltóságnak jó az együttműködése emellett a lengyelekkel, és különösen a magyarokkal.

„Elsősorban tűzoltóbemutatókon, sportversenyeken, szakmai versenyeken találkoznak a csapataink, ahol a tudásukat mérik fel, de kölcsönösen látogatjuk egymást különböző jubileumok alkalmával, vagy kulturális rendezvényeken, ahol a fúvószenekaraink mutatkoznak be” – folytatta Czajlik Jenő.

A Nagyszombat megyei önkéntes testületnek a dél-morvaországiakkal van együttműködési szerződése, éles helyzetben legutóbb a határ túloldalán pusztító szélvihar idején találkoztak, amikor a Dunaszerdahelyi járásból is mentek segíteni a károk elhárításában. Czajlik elmondta, nagyobb katasztrófák esetén hívják egymást.

Kifejtette, hogy a szlovákiai önkéntesek technikai felszereltsége az előző kormány idején változott nagyot. Mindannyian emlékezhetünk, mikor Robert Kaliňák akkori belügyminiszter többek között a Dunaszerdahelyi és a Galántai járásban is turnézott. Országszerte mintegy 1200 technikai eszközt adtak át, a Dunaszerdahelyi járásba 47 tűzoltókocsi és 52 árvízvédelmi pótkocsi jutott, ami által Czajlik szerint nagyot erősödtek.

„Mondhatjuk, hogy ezekhez már csak emberre van szükség, de szerencsére ebben is a legjobbak közé tartozunk. A Dunaszerdahelyi járásban 67 testületet tartunk nyilván, összesen 3 287 taggal. Országos szinten csak az Eperjesi járásban van több tagja a tűzoltótestületeknek”

– figyelmeztetett. A 67 testületből a szavai szerint csupán 17-20-nak nincs testvértestülete Magyarországon, így a déli szomszédunkkal folytatott együttműködést nagyon nagyra értékeli.

Beszélt arról is, hogy az önkéntes tűzoltótestületek jelentősége a járvány kezelése alatt is megmutatkozott, megyei szinten ugyanis a legtöbben a Dunaszerdahelyi járásban kapcsolódtak be a tesztelés és az védőoltások beadásának előkészítésébe, folyamatába és adminisztrációjába.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program