A Duslo és a U.S. Steel is nagy bajban lenne orosz gáz nélkül, a Slovnaft viszont megoldaná a helyzetet

camera

1

A Duslo és a U.S. Steel is nagy bajban lenne orosz gáz nélkül, a Slovnaft viszont megoldaná a helyzetet

Fotó: TASR - illusztráció 

Megosztás

A kőolaj, a földgáz, a vasérc, valamint a szén uralják a szlovák-orosz kereskedelmet, a kereskedelmi együttműködés nélkül pedig sokkal nehezebb, ha nem egyenesen lehetetlen lenne Kassán acélt, Vágsellyén műtrágyát, Pozsonyban pedig üzemanyagot előállítani.

Ez az oka annak, hogy a szlovákiai cégek készültségben vannak – írja a HNonline.sk. A lap példaként a kassai U.S. Steelt említi, amelyre az Ukrajnából és Oroszországból származó nyersanyag – mint a vasérc vagy a szén – hiánya katasztrofális következményekkel járna. Emiatt a cég a készleteket az esetleges kockázatokat figyelembe véve igyekszik optimalizálni.

A vállalat nem pontosította, hogy a jelenlegi készletekkel meddig lennének képesek fenntartani a termelést, ahogy azt sem, hogy a nyersanyagot Ukrajna és Oroszország pontosan mely részéről szerzik be.

„Ha leállnának a beszállítások, a U.S. Steelnek még vannak bizonyos tartalékai, amelyeket feldolgozhat, de ez nem tartana sokáig“

– mondta a téma kapcsán Richard Sulík gazdaságügyi miniszter a TV Markíza Na telo című műsorában.

Nem a kassai vasmű azonban az egyetlen, amely alapvetően a keleti importtól függ, a beszállítás megszakítása hasonlóan fájdalmas lenne a vágsellyei Duslo Šaľának is.

A cég földgázt használ fel a műtrágya előállításához, amely elsősorban Oroszországból érkezik. A Duslo vezérigazgatója, Petr Blaha a lapnak elmondta, nincsenek gáztartalékaik, tekintettel a szükséges mennyiségre pedig senki nem lenne képes ilyen tartalékokat bekészíteni.

Az orosz szállítmányok leállítása esetén várhatóan jobban jönne ki a dologból a pozsonyi Slovnaft, a vállalat javára szolgál ugyanis a standard készletszint, valamint a karbantartás miatti tervezett leállás.

„A kőolajellátás szempontjából a MOL-csoportnak köszönhetően a Slovnaftnak és Szlovákiának is van alternatívája egy déli vonal formájában, amely az Adria olajvezetéken halad keresztül, Magyarország és Horvátország területén, és az omišalji kikötőbe vezet, ahová a világ minden tájáról szállíthatnak az olajtankerek” –

mondta a Slovanft szóvivője, Anton Molnár a HN-nek, hozzátéve, a jelenlegi nyersanyagellátás a tervek szerint halad, és semmi sem utal arra, hogy alapvető változás várható.

Míg a keleti piacról elsősorban nyersanyagok érkeznek hozzánk, az export tekintetében Szlovákia elsősorban autókat és gépeket szállít külföldre. Erre példa a zsolnai Kia, amely már a Krím miatt bevezetett, Oroszország elleni szankciókat is megérezte.


(HNonline.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program