Eb-1984: Sokba került a potyagól, Platini szinte egymaga nyert aranyat a franciáknak

1

Fotók: Getty Images

A koronavírus-járvány miatt idén futballünnep nélkül maradnak a foci szerelmesei, ugyanis a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokságot csak jövőre rendezik meg. Nem maradt más, mint a nosztalgia, ezért az elkövetkezőkben felidézzük az eddigi futball-Eb-k történéseit. Lássuk, mi történt az 1984-es kontinenstornán!

Az előzőekhez hasonlóan a selejtezőkben a 32 válogatottat négy darab ötcsapatos és három darab négycsapatos csoportba sorsolták. A franciák 1960 után újfent megkapták a rendezés jogát, így válogatottjuk automatikus résztvevő volt.

Már maga a selejtező nem kis meglepetéseket hozott:

az előző két Európa-bajnokságon arany-, majd bronzérmet szerző csehszlovák válogatott lemaradt a tornáról, amely bár megelőzte a '82-es világbajnok olasz csapatot, de így is csak a harmadik helyen végzett.

A csoportot Románia nyerte Svédország előtt.

A magyarok még ettől is rosszabb eredményt értek el: ugyan oda-vissza megverték Luxemburgot, de aztán jött négy vereség (Dániától idegenben, Angliától oda-vissza, Görögországtól otthon), a továbbjutási esélyek pedig el is szálltak.

A selejtezős kudarc Mészöly Kálmán szövetségi kapitány állásába került, helyét Mezey György vette át.

Ami a többieket illeti, a belgák könnyedén léptek túl a négyesükből, a jugoszlávoknak már volt izgulnivalójuk, míg a portugálok a szovjetekkel vívtak nagy csatát a továbbjutásért – végül a luzitánok örülhettek. Az NSZK csak jobb gólkülönbségének köszönhetően végzett csoportja élén, akárcsak Spanyolország, amely az utolsó körben egy gyanúsnak mondható 12:1-es győzelmet aratott Málta ellen, ez pedig pont elég volt ahhoz, hogy megelőzze Hollandiát.

A franciaországi Eb-nek hét város, Párizs, Marseille, Lyon, Saint-Étienne, Lens, Nantes és Strasbourg adott otthont.

Az érdeklődés jócskán nagyobb volt az előző tornához képest, a csapatok gyakran 40-50 ezres közönség előtt játszottak.

Az A csoportban a házigazda mellett a belgák, a titkos esélyesként emlegetett dánok és a jugoszlávok kaptak helyet. A franciák dominanciája nem volt kérdéses, hiszen rátermettségüket már a két évvel ezelőtti világbajnokságon is bizonyították, akkor azonban az elődöntőben a németek megálljt parancsoltak nekik. A gall válogatottat olyan ászok alkották, mint az aranylabdás Michel Platini, Alain Giresse, Luis Fernandez vagy Jean Tigana. Platini ezen az Eb-n megállíthatatlan volt: az ő góljával győzték le Dániát, majd Giresse és Fernandez mellett hármat rámolt be Belgiumnak. Az utolsó körben ugyan a jugoszlávok ráijesztettek a franciákra, de Platini újabb mesterhámassal válaszolt.

A második helyet a dánok szerezték meg, akik Belgiummal játszottak kik-ki mérkőzést a továbbjutásért. A belgák Ceulemans és Vercauteren révén már az első félidőben kétgólos előnyre tettek szert, de a Morten Olsen, Sören Lerby, Elkjaer-Larsen és Michel Laudrup fémjelezte északiak fordítani tudtak.

Hiába szerepelt a B csoportban Románia mellett az NSZK, Spanyolország és Portugália, a hat mérkőzésen csupán 9 gól született.

A taktikai csatát a spanyolok és a portugálok nyerték, az NSZK pedig Briegellel, Försterrel, Matthäusszal, Littbarskival, Völlerrel és Rummeniggével a soraiban már a csoportkör után mehetett haza.

Az 1980-as Eb-n a két csoportgyőztes vívta a döntőt, a csoportmásodikok pedig a bronzmérkőzést. '84-től viszont új lebonyolítást alkalmaztak: a csoportelsők a másik kvartett második helyezettjével küzdöttek meg a döntőbe jutásért. Emellett ez volt az első olyan Európa-bajnokság, amelyen már nem játszottak a harmadik helyért, ettől fogva mindkét vesztes elődöntőst harmadiknak tekintik.

A franciák ugyan Domergue révén már az első félidőben megszerezték a vezetést a portugálok ellen, de Rui Jordao negyed órával a mérkőzés vége előtt egyenlítetni tudott. Következett a hosszabbítás, és a marseille-i Stade Vélodrome 54 ezres közönségének megrökönyödésére újfent Rui Jordao volt eredményes.

A hazaiak azonban nem adták fel, Domergue a 114. percben egalizált, majd egy perccel a hosszabbítás vége előtt Platini nemcsak nyolcadik gólját szerezte meg az Eb-n, hanem ezáltal csapatának a győzelmet és a továbbjutást is.

Jean-Francois Domergue két gólt lőtt a portugáloknak

A franciák a feltámadásukat a büntetőrúgásoktól való félelemnek köszönhetik. Michel Platini egyszer így emlékezett vissza:

„Odajött hozzánk Jean Tigana és azt mondta, sosem nyert még büntetőrúgással. Tudtuk, hogy el kell kerülnünk a tizenegyeseket.”

Hosszabbításba torkollott a Lyonban rendezett Dánia-Spanyolország elődöntő is. Az északiak már 7 perc elteltével megszerezték a vezetést Lerby révén, de Maceda a második félidőben egyenlíteni tudott. Mivel sem a rendes játékidőben, sem a hosszabbításban nem született több gól, a továbbjutásról a büntetőpárbaj döntött. Elkjaer hibázott, így a spanyolok kerültek be a döntőbe.

A finálét Párizsban rendezték több mint 47 ezer néző előtt. A rövidpasszos játékra építő franciák csak a második félidőben tudták feltörni a spanyolok masszív védelmét. Platini szabadrúgásból nem túl erősen tekerte el a labdát a sorfal mellett, és úgy tűnt, Arconada kapus simán fogja. A laszti azonban átvánszorgott a hasa alatt és begurult a kapuba. Ekkor már hiába vetődött a spanyol hálóőr, még gólvonaltechnológia sem kellett ahhoz, hogy megállapítsák: a labda teljes terjedelmében áthaladt a gólvonalon. A spanyolok reményei egy pillanat alatt szertefoszlottak, noha hátra volt még több mint fél óra. Az I-re a pontot Bellone tette fel a 90. percben.

A francia válogatott megérdemelten nyert, ezzel megszerezve első komoly nemzetközi trófeáját. Platini kilenc gólt szerzett az Eb-n, ez pedig máig rekordnak számít.

Franciaország – Belgium 5:0 (3:0)
Gólszerzők: 4., 74., 89. Platini (a másodikat 11-esből), 33. Giresse, 43. Fernandez

Dánia – Jugoszlávia 5:0 (2:0)
Gólszerzők: 8., 69. Arnesen (a másodikat 11-esből), 16. Berggreen, Elkjaer, 84. Lauridsen

Franciaország – Jugoszlávia 3:2 (0:1)
Gólszerzők: 59., 62., 77. Platini – 32. Sestić, 84. Stojković (11-esből)

Dánia – Belgium 3:2 (1:2)
Gólszerzők: 41. Arnesen (11-esből), 60. Larsen, 84. Elkjaer – 26. Ceulemans, 39. Vercauteren

Románia – Spanyolország 1:1 (1:1)
Gólszerzők: 35. Bölöni – 22. Carrasco (11-esből)

Büntetőpárbaj:

Larsen 1:0, Santillana 1:1, Olsen 2:1, Señor 2:2, Laudrup 3:2, Urquiaga 3:3, Lerby 4:3, Muñoz 4:4, Elkjaer kihagyta, Sarabia López 4:5