Egy dunaszerdahelyi cég 1,3 millió eurót kapott a Lubyová által szétosztott pénzcsomagból

Megosztás

A kétes módon szétosztott, kutatásra szánt 33 millió eurós pénzcsomagból kapott egy dunaszerdahelyi társaság is, mely mögött egy Zoroslav Kollárhoz közel álló személy, Pavel Čulík áll. Kollár neve annak idején felbukkant az ún. maffialistákon - írja a SME.

Az ablakok gyártásával foglalkozó Window Glass társaság, melynek a Dunaszerdahelyhez tartozó Ollétejedben van a székhelye, 1,3 millió eurót szerzett. A Szlovák Műszaki Egyetem választotta ki a céget együttműködésre, a kutatási projektjük szerint pedig termények szárítására szolgáló metódusokat fognak vizsgálni.

A SME napilap az év elején mutatott rá, hogy az SNS-es oktatásügyi miniszter, Martina Lubyová jóváhagyásával odaítélt 33 millió eurós csomagból bizonyos összegeket törvénytelenül fizettek ki. A 30 támogatott cégből ugyanis 7 nem szerepelt a közszféra regisztrált partnereinek jegyzékében, ami feltétele annak, hogy állami dotációhoz juthassanak.

A Window Glass által elnyert támogatás "szerves anyagok nedvességtartalmának csökkentésére szolgáló termikus folyamatok kutatására" járt, és ez alapvetően fűrészpor vagy bizonyos termények, például mazsola szárítását célzó metódus – írja a SME.

Ľubomír Šooš, az STU Gépészeti Karának dékánja úgy magyarázta a folyamatot, hogy a szárítás során elpárolgó vizet szeretnék felhasználni további termények szárításhoz, hogy ezzel csökkentsék az energiafelhasználást. Szavai szerint már egy szabadalmuk is kész van erre a célra.

A projekt egyik értékelője viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel a szárítást csökkentett légnyomás mellett kell végrehajtani, így a légnyomás csökkentésére fordított energia miatt kevésbé lesz az egész folyamat hatékony.

A SME által megszólított szakember, Tomáš Frischer szerint már léteznek olyan technológiák a világban, amely során csökkentett légnyomású kamrákban szárítanak. Nem kívánta viszont kommentálni a konkrét projektet, mivel azt nem látta. Azt viszont nem tudja, mi köze lehet ehhez az egészhez egy ablakgyártó cégnek.

Az STU ezt azzal magyarázta, hogy a Window Glasszal már négy éve együttműködnek, és jó a kapcsolatuk. Az egyetem szerint azért jó partner ebben a dunaszerdahelyi székhelyű cég, mert a szárítókhoz üvegből készült részekre is szükség lesz.

"A technológia az üveggyártáson alapszik és jelentős része áll összefüggésben az üveggel" – reagált Pavel Čulík, a társaság vezetője, aki megerősítette, hogy ez nem a cége ötlete volt, hanem az egyetem szólította meg őket.

A SME megjegyzi, nem ez az első összeg, amit a Window Glass az államtól kapott. Tavaly ugyanis a gazdasági minisztériumtól nyertek el 200 ezer eurós összeget kutatás-fejlesztésre. Ez utóbbi csomagból olyan projektekre nyújthatnak pénzt, amelyek a környezetvédelmet, a termelékenység növekedését vagy a munkanélküliség csökkentését szolgálják.

A Window Glass CMS nevű társaság, amelynek tulajdonosai hivatalosan mások, mint az előbbié, de a székhelye ugyanott van, 2017-ben nyert el 4,7 millió eurós állami dotációt azon programon belül, amely miatt Peter Plavčan (SNS) előző oktatásügyi miniszternek le kellett mondania. Miután azonban Plavčan távozott, és a helyére Lubyová érkezett, ő megkérte a kedvezményezett cégeket, hogy álljanak el a dotációs szerződéstől, a Window Glass CMS pedig ezt megtette.

Pavel Čulíkot Zoroslav Kollárral több dolog is összeköti, vannak irodáik ugyanazon a székhelyen, és négy évig együtt tevékenykedtek a Slovakia Ring mögött álló ügynökségben. Kollár elismerte a SME megkeresésére, hogy barátként szoktak találkozni, ám azt elutasítja, hogy köze lenne Čulík sikeres állami dotációs kérelmeihez.

(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program