Egy német lap szerint Szlovákia is részt kíván venni a német kancellár nagyszabású tervében: egy közös légvédelmi rendszer kiépítésében

camera

1

Egy német lap szerint Szlovákia is részt kíván venni a német kancellár nagyszabású tervében: egy közös légvédelmi rendszer kiépítésében

Arrow 3 légvédelmi rendszer (Fotó: TASR/AP) 

Megosztás

12 európai ország, köztük Szlovákia is részt kíván venni abban a közös rakétavédelmi projektben, amelyről Olaf Scholz német kancellár tárgyalt nemrég Prágában. Ezt a Der Spiegel német lap állítja, amelyet a ČTK cseh hírügynökség szemlézett.

A NATO brüsszeli főhadiszállásán a védelmi miniszterek mai találkozójának apropóján aláírják azon európai államok közös nyilatkozatát, amelyek részt kívánnak venni a ballisztikus rakéták és egyéb légi fenyegetések elleni védelmi rendszerben a német kancellár javaslata szerint.

NATO-diplomaták információi szerint a szándéknyilatkozatot Németországon kívül Belgium, Bulgária, Csehország, Észtország, Finnország, Norvégia, Litvánia, Lettország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Hollandia is alá kívánja írni. Az előszerződés egy nagyszabású projekt első tervezésének megkezdésére irányul. Diplomaták szerint további partnerekkel bővülhet majd a projekt.

A prágai Károly Egyetemen tartott augusztusi beszédében Scholz a demokratikus Európa jövőjével kapcsolatos elképzeléseiről beszélt. Fenyegetésként említette az elégtelen légvédelmet, amibe más európai országokat is szeretne bevonni. „Németország pedig ezt a jövőbeli légvédelmet is úgy fogja megtervezni, hogy ha érdekel, akár európai szomszédok, például lengyelek, balti országok, hollandok, csehek, szlovákok vagy skandináv partnereink is részt vehessenek benne. – mondta Scholz.

A német lap szerint Scholz az izraeli Arrow 3 rendszerre akarja építeni légvédelmi rendszerét.

Az új rendszernek tartalmaznia kell mind a ballisztikus rakéták elleni védelmet, mind a pilóta nélküli repülőgépek segítségével történő támadások elleni védelmet is.

A németek most az American Patriot rendszer használják, amely bár rendkívül hatékonynak tekinthető, nem nagy védőernyőhöz készült.

A közös védelmi rendszer ötlete egyszerű – írja a Der Spiegel. A terv az, hogy több Arrow rendszert kapcsoljanak össze, így a védőernyő jelentősen megnő. Egyelőre nem világos, hogy ki fizeti majd a rendszert, de Németország vezető szerepet szeretne vállalni a projektben.


(ČTK)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program