Egy prágai pszichiátrián találták meg Jozef Majskýt!

2020. augusztus 3. - 14:30 | Belföld

A cseh rendőrség megtalálta a BMG-Horizont-ügy múlt héten jogerősen elítélt utolsó vádlottját, Jozef Majskýt - közölte a szlovák rendőrség a Facebookon.

Jozef Majský

A szlovák nyomozóktól kapott információk alapján kezdtek kutatni a cseh hatóságok a kilenc év börtönre ítélt kétes hírű vállalkozó után. Felkutatták azokat a helyeket, amelyeken tartózkodhatott, de első körben nem jártak sikerrel. Ezzel szemben arra kezdtek gyanakodni, hogy az elítélt Majský bujkálni kezdett.

Röviddel ezután viszont a cseh rendőrségnek mégiscsak sikerült rátalálnia egy prágai klinika pszichiátriai osztályán - közli a rendőség. Hozzátették, orvosa véleménye alapján Majský pillanatnyilag semmilyen, a nyomozással összefüggő művelet végehajtására nem képes, így kórházban kell maradnia.

Ezzel beigazolódtak azok a pletykák, melyek eltűnése után szárnyra keltek, miszerint Prágában tartózkodik. Korábban az északkelet-csehországi Šumperk városának kórházában találtak rá, miközben elérhetőségként a bíróság számára egy ostravai címet adott meg.

Amit a BMG/Horizont ügyről tudni kell

A Horizont Slovakia és a BMG Invest voltak a legnagyobb nem banki pénzintézetek, melyek a 2000-es évek elején csődbe mentek. Annak idején rendkívül magas kamatokkal csábították az embereket, jóval magasabbat kínáltak, mint a hagyományos bankok. Bizonyos feltételek teljesülése esetén például akár 48%-ot is ígértek.

A cégek atyja a kassai vállalkozó, Vladimír Fruni volt, aki korábban külföldről importált gyümölcsöt és élelmiszert, adósságai miatt azonban ez a vállalkozása 1997-ben csődbe ment. Két évvel később vásárolta fel a Horizont Slovakiát és a BMG Investet.

A média annak idején is figyelmeztetett, hogy az ilyen üzlet hosszú távon nem fenntartható, Fruni viszont mindenkit az ellenkezőjéről győzködött. Arra hivatkozva közölte, hogy hamarosan haszonhoz jutnak a nála befektetők, hogy több társaságot is felvásárolt, köztük a Marshal Buss nevű brit autóbuszgyártót, romániai és horvátországi fogadóirodákat, tévétársaságokat és nyomtatott sajtótermékeket. Ezek sem voltak képesek azonban olyan szintű hasznot termelni, hogy Fruni vissza tudja fizetni az ígért kamatokat.

2001-ben tönkrement a két pénzintézet, a BMG és a Horizont. Ekkor mindkettő Vladimír Fruni és társai, a társai, Marián Šebeščák és František Matík nevén volt, tőle vásárolta meg a cégeket Jozef Majský. Ő azonban a vád szerint strómanként vette igénybe Dávid Brtvát és Patrik Pachingert, és utóbbiak voltak azok, akik hivatalosan eljártak a pénzintézetek nevében.

Miután a két társaság becsődölt, nyoma veszett 170 ezer szlovákiai mintegy 62,78 milliárd koronás (közel 2 milliárd eurós) spórolásának. A Horizont korábbi kliensei a csődeljárás folyamán a megtakarításaiknak csak a 4,5%-át kapták vissza, összesen kb. 15,2 millió eurót.

Az ügyész később 488 millió koronára becsülte a kárt, további 40 milliós kárt állapított meg azzal, hogy ezt az összeget Brtva készpénzben vitte el egyenesen Majskýnak.

A kiszabott büntetések

A Horizont-ügyet a Specializált Büntetőbíróság 2007 januárjában zárta le. Vladimír Frunit és František Matikot 11,5 évre, míg Marián Šebeščákot egyedüli bűntársként 8,5 évre ítélték. Utóbbi az ügy koronatanúja volt, Fruni és Jozef Majský ellen is tanúskodott. 2007 decemberében feltételesen szabadlábra helyezték, a bíróság indoklása szerint megjavult. 2012-ben hunyt el.

Matikot 2015-ben fogták el Szerbiában, 13 évig volt szökésben, 2016-ban ítélték el jogerősen.

Jozef Majskýt 2015-ben 9 évre ítélte első fokon a Specializált Büntetőbíróság, jogerős döntés azonban az ő ügyében a múlt hétig nem született. Akár 15 évet is kaphatott volna.

Vladimír Fruni kilenc évet töltött börtönben 2011-ben szabadult, 2017-ben halt meg.

Brtva és Pachinger ügyét szintén lezárták, az egyiket kilenc, a másikat hét év letöltendőre ítélték, mégpedig jogerősen. Büntetésük nagy részét már letöltették előzetesben, Brtvát 2018-ban pedig szabadlábra helyezték, miután ezt kérvényezte. Pachingert 2018 nyarán tartóztatták le, az ő szabadlábra helyezési kérelmét viszont elutasították.