Egy rendhagyó kiállítás, amely megmutatja a körülöttünk végbemenő változások csodáját (FOTÓK)

camera

17

Egy rendhagyó kiállítás, amely megmutatja a körülöttünk végbemenő változások csodáját (FOTÓK)

Fotók: Cséfalvay Á. András (További fotókért kattints a képre!) 

Megosztás

A Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesülete (MAMSzE) szervezésében márciusban megnyílt a TROPE című kortárs kiállítás a komáromi Limes Galériában.

A Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesülete számára egy mérföldkő a mostani kiállítás, ez ugyanis az első, amely a MAMSzE vezetése alatt valósult meg. 2022-től új vezetője lett a galériának Balla Rita design- és művészetmenedzser személyében, általa pedig már belső emberként is biztosított az érdekképviselet az egyesület számára.

A kiállítás a TROPE címet viseli, ami a változást jelenti. A változás, amely motivációja a művészeteknek a barlangrajzoktól a kortárs fény-installációkig és tovább. A szóban benne rejlik az idő múlása, a világunk szociális berendezkedése, az életünk felgyorsult ritmusa. „Az itt kiállított művek mindegyike egy erősen meghatározott pillanat. Ebben a kontextusban a kiállítás darabjai akár úgy is értelmezhetőek, mint művészet a művészetről, azaz egy a művészet létének jogosultságát különböző módon alátámasztó, lazán összefüggő tárlat” – fogalmazott megnyitó beszédében Kanóc Ildikó művészettörténész, a kiállítás kurátora.

Hozzátette, a kiállítók csapata Kassán, a Márai Sándor Gimnáziumban Fecsó Szilárd művészeti oktatást szorgalmazó tevékenykedése révén kezdett el komolyan a művészettel foglalkozni. Az iskolai közegből kiszakadva Simon Líviával, a Bodrogközi Ifjúsági Műhely alapítójával megteremtették azt a közeget, amely ma is támogatást nyújt a fiatal művészeknek.

„A kiállító művészek számtalanszor voltak egymástól több ezer kilométerre, szellemileg mégis inspiratívan egymásra kapcsolódva, barátilag és szakmailag is támogatták egymást. A kiállítás újból eggyé formálta a társaságot, fizikai és szellemi találkozási pontot biztosítva számukra, miközben mindannyian más-más művészeti ágat képviselnek” – jegyezte meg Balla Rita galériavezető.

A kiállított műveket Kanóc Ildikó jellemezte:

Király Zsuzsa linóleummetszeteinek és digitális nyomatainak fő motívuma a hullám és annak dinamikus mozgása. Ezek a folytonos változást értelmezni kívánó agy munkájának leképzései, amelyek fókuszában az analitikus gondolkodás folyamata áll.

Tóth Emese Mind map című installációjában az egyén belső folyamatainak változását, egy gondolatmenet értelmezési térképét rajzolja fel, a néző pedig saját maga teremti meg az összefüggéseket a képek között.

Szunyog Júlia nyírfaháncsból készített munkáiban a fény-árnyék játék segítségével arra mutat rá, hogy mennyire megváltozott a ma emberének természethez való viszonya. Visszamutat arra az ősi emberre, aki a természettel egyszerűen és őszintén él együtt.

Csernok Barnabás printjeinek már a technikája is változásra épít: egy anyag minőségében bekövetkező változásokat rögzítik a rozsda-ecoprint nyomatai és a hagyományos jávai textilfestéssel létrehozott munkái. Ecoprintjei szimbiózist teremtenek több ezer éves technika és a tudományos fantasztikum között.

Maruscsák Dávid és a Dynamical Systems média installációja a káoszelméletre támaszkodik. Egy olyan dinamikusan és interaktívan változó rendszerbe invitál bennünket, ahol minden mozdulat, hang és vizuális effektus a jelenlévő cselekedeteinek eredménye. Aura című virtuális valóság installációja pedig azt vizsgálja, hogy milyen hatással vagyunk mi, emberek egymásra és milyen változást idéz elő az egyén hiánya a térben.

Éliás Ádám szobrai saját bevallása szerint idővel kisebb-nagyobb átalakításon esnek át, munkáiban pedig sokszor alkalmaz újrahasznosított anyagokat. Fő motívuma a szekér, amely az ősidőktől fogva az élet minőségének változását szimbolizálja, illetve a kerék, amely egyszerre jeleníti meg az öröklétet, a mozgás hiányát és a haladást, a mozgást.

A kiállítás magában hordozza a változatosság jegyét is, amely – akárcsak a kiállított művek – fenntartja a figyelmet. A művek arra ösztönöznek bennünket, hogy elgondolkodjunk a körülöttünk végbemenő változásokon és feldolgozzuk azokat.

A kiállító művészek: Éliás Ádám, Csernok Barnabás, Maruscsák Dávid, Tóth Emese, Szunyog Júlia, Király Zsuzsa.

A kiállítás kurátora: Kanóc Ildikó művészettörténész.

A TROPE című kortárs kiállítás április 15-ig megtekinthető a komáromi Limes Galériában (Katonatemplom). Minden érdeklődőt szeretettel várnak.

(fl)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program