Egyedüli magyarként Csáky nem szavazta meg Nagy kisebbségi dokumentumát

camera

1

Egyedüli magyarként Csáky nem szavazta meg Nagy kisebbségi dokumentumát

Facebook 

Megosztás

Az MKP európai parlamenti képviselője egyedüli magyar nemzetiségű honatyaként kihagyta a kisebbségek jogait védő uniós dokumentum megszavazását. Összesen négy országot képviselnek magyar (származású) politikusok az Európai Parlamentben, és ezek közül egyedül a szlovákiai küldöttség soraiban helyet foglaló Csáky Pál volt az, aki bár bent tartózkodott kedden a strasbourgi ülésteremben, de nem szavazta meg a hidas kollégája által tető alá hozott, és a szakpolitikusok szerint előremutató állásfoglalást.

Ahogy arról beszámoltunk, még a Híddal amúgy ridegen bánó fideszes képviselők is méltatták Nagy József jelentését, és támogatták az Európai Bizottságot felszólító anyagot, ami alapján kedvező esetben az EB-nek ki kell dolgoznia majd egy, az uniós kisebbségek jogainak "minimumszintjét" megállapító irányelvet.

Egy nappal a tárgyalt voksolás előtt, hétfőn összeült a szlovákiai delegáció, és különösebb ellenvetést senki nem fogalmazott meg a Nagy József-féle állásfoglalással összefüggésben. Aztán másnap délben a plenáris teremben összesereglett magyarok közül mindenki rábólintott a dokumentumra – beleértve az összes fideszest (Tőkés Lászlótól kezdve egészen Szájer Józsefig), az MSZP-s Szanyi Tibort, a DK-s Niedermüller Pétert, a jobbikos Balczó Zoltánt, a két erdélyi eurohonatyát, de még a hollandiai színeket képviselő Piri Katit is, arról nem is beszélve, hogy a Smer euroképviselői a KDH-s kollégákkal karöltve szintén beálltak a dokumentum mögé.

Kivéve az MKP egyetlen brüsszeli (ha úgy tetszik:strasbourgi) képviselőjét. Először úgy tűnt, valami technikai malőr lehetett a dologban, ahogy Nagy József szavazatánál is, aki viszont kapásból pontosította szavazási szándékát. Aztán pár órával később lehullt a lepel, mert Csáky a közösségi oldalára kirakott egy posztot, miszerint "ezen a héten … eltérően kellett lépnem, mint a Most-Híd pozíciója – nem tudom támogatni azt, hogy a kisebbségi jogok ügyében minimumok felé nyomjuk el a dialógust."

Így aztán az történt, hogy bár a

Nagy által jegyzett jelentés végszavazása előtt 38 másodperccel még egy másik dokumentummal kapcsolatban megnyomta a gombot, ennél a tárgyalt voksolásnál Csáky már passzív maradt, és mellőzve a tartózkodás lehetőségét, egyszerűen nem vett részt a szavazáson.

Becsületére legyen mondva, Csáky a portálunknak írásban adott magyarázatot, milyen okok vezettek ahhoz, hogy ilyen döntést hozzon: “Sok elemét az anyagnak támogatom, saját módosító javaslatokat is tettem, ám nem tudok egyetérteni azzal a filozófiával, amit a cím körvonalaz:

a minimumban való gondolkodás vezet az olyan viselkedéshez, hogy bár az EU-ban 40 millió olyan polgár él, akik kisebbségi kötődésűek, a Minority SafePack támogatására mégsem tudunk 1 millió aláírást összegyűjteni, sőt, Nyugat-Európában a felét sem. Én a reális maximumok elérésének híve vagyok.”

Még szerencse, hogy az Európai Parlamentben nem mindenki ennyire maximalista, és így a képviselők nagy többséggel rábólintottak a kisebbségügyi állásfoglalásra. Azt viszont még a tények kedvéért jegyezzük meg, hogy ami azt a másik, – de szintén nagyon fontos – kérdést illeti, nem annyira szánalmas a helyzet, ahogyan azt Csáky Pál felvázolta. Az MKP-s euroképviselő által megemlített Minority SafePack kisebbségvédelmi európai polgári kezdeményezés támogatására április elejéig összesen 1,3 millió aláírás gyűlt össze, amiből aztán 1,128 milliót hitelesítettek az érintett tagországok hatóságai.

(sárp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program