Egyesek úgy örülnek a durrogtatásnak, mint majom a farkának, az állatoknak pedig csak a rettegés marad

2021. december 31. - 15:23 | Belföld

Az év vége alkalmából a szakértők emlékeztetnek arra, hogy a pirotechnikai eszközök szilveszteri használata hatalmas stresszt okoz a háziállatoknak, és a durrogás esetükben könnyen egészségügyi problémákhoz, sérülésekhez, szélsőséges esetben pedig akár a kimúláshoz is vezethet.

Egyesek úgy örülnek a durrogtatásnak, mint majom a farkának, az állatoknak pedig csak a rettegés marad
Fotó: TASR/AP - illusztráció

Az állatbarátok és a szakemberek így ezúttal is arra kérik a "durrogtatókat", hogy próbálják olyan módon búcsúztatni az óévet, amely kevésbé ártalmas az állatok számára.

"A túlméretezett robbanások az állatokat nagyon váratlanul érik, és a villanó fények, valamit a kellemetlen füst is ártalmas számukra. Vannak olyan egyedek, amelyek a stresszhatásra támadással vagy meneküléssel reagálnak"

- nyilatkozta a TASR hírügynökségnek a Kassai Egyetemi Állatkórház állatorvosa, Martina Karasová.

A félelem más-más formában nyilvánul meg a különböző egyedeknél, de a zavartság, a felgyorsuló légzés, a reszketés és a nyáladzás elég áltatlánosnak számít a kutyák esetében. A szokatlan hangzavarnak kitett háziállatoknál a stressz féktelen ugatásban, kontrollálatlan vizelet- és székletürítésben, hiperaktivitásban, emésztési zavarokban, rohamokban, és sokkban is megnyilvánulhat.

Az állatok esetében természetes, hogy félnek a túlzott hanghatásoktól, mert hallásuk sokkal érzékenyebb, mint az embereké. Emiatt idegrendszerük a nagy hangzavarra szorongással válaszol, természetes ösztönük pedig menekülésre sarkallja őket.

Az állatorvos szerint rendkívül fontos megjegyezni, hogy a tűzijáték és a petárda robbanását teljesen máshogy élik meg az állatok, mint egy vihar természetes hanghatásait. Ennek oka, hogy a vihar közeledését, illetve a mennydörgést figyelmeztető természetes jelek előzik meg, így arra az állatok fel tudnak készülni. A tűzijátékra viszont nem, ezért is okoz nekik akkora sokkot.

Veszélyes a füst és a "pirotechnikai szemét"

A pirotechnika számos veszélyt rejteget az állatok számára. Legalapvetőbb a hanghatás, amely halláskárosodást is okozhat az állatoknál. A robbanást követő por és füst is mérgező - nemcsak házi kedvenceink számára.

"A tűzijáték nem csak az állatok számára káros. A robbanás helyéről a levegőben könnyen terjed a felszabaduló por és füst, amelyek toxikusak. A macskák és a kutyák esetében fennáll a veszélye annak, hogy felnyalogatják ezt a port, melynek mérgező összetevői, például a fémek mérgezéshez vezethetnek. Arról már nem is beszélve, hogy a pirotechnikai eszközök használata az emberek és az állatok esetében is égési sérülések, látáskárosodás, csonkulás, és szélsőséges helyzetben akár végzetes balesetek rizikóját hordozza"

- mondja az állatorvos.

Általánosságban kijelenthető, hogy a kutyák és a lovak a legérzékenyebbek a pirotechnikai eszközök hanghatásaira. A szakértői tanulmányok szerint a kutyák 45 százaléka retteg a tűzijátéktól, és a lovak 80 százaléka szorong a szilveszteri hangzavartól. A lovak termetükből kifolyólag pánikukban könnyebben sérülnek meg, az ilyen sérülések általában akkor történnek, amikor menekülni akarnak, és megpróbálnak kiszabadulni a karámból, vagy át akarják ugorni a kerítést.

A madarak esetében a szívritmus felgyorsulását okozhatja a hangzavar, amely eleve életveszélyes számukra, ráadásul emiatt gyakrabban repülhetnek neki az épületeknek is. Esetükben az is veszélyes, hogy a stressz miatt elhagyhatják a fészküket - ahol akár végleg magukra hagyhatják fiókáikat.

(TASR/parameter)