Egymásnak feszült a két legesélyesebb államfőjelölt – az ukrajnai helyzet kezelése mellett Pavol Gašpar is szóba került

camera

1

Egymásnak feszült a két legesélyesebb államfőjelölt – az ukrajnai helyzet kezelése mellett Pavol Gašpar is szóba került

Ivan Korčok és Peter Pellegrini 

Megosztás

Ivan Korčok és Peter Pellegrini államfőjelölt is békét szeretne Ukrajnában. Korčok szerint nem árulhatjuk el Ukrajnát, amely csupán független szeretne lenni. Pellegrini ellenzi a konfliktus fenntartását, és hangsúlyozta a fegyverszállítás leállításának szükségességét. A két államfőjelölt a Markíza TV választások előtti beszélgetőműsorának volt a vendége.

Csehország álláspontjával a kormánnyal kapcsolatban Pellegrini közölte, hogy Szlovákiának olyan politikusokra van szüksége, akik megvédik az országot. Korčok szerint a cseh fél azért mondta le a szlovák kormánnyal tervezett közös konzultációt, mert nem talál magyarázatot arra, hogy mit művel a kormányunk külpolitika címszó alatt. Szerinte a kormánykoalíció súlyosan megsérti Szlovákia állampolitikai érdekeit. Pellegrini nem érti, miért nevezik Szlovákia megkárosításának azt, hogy nem akarnak fegyvert küldeni Ukrajnába és elő akarják segíteni a béketárgyalásokat.

Korčok úgy véli, hogy Szlovákia lakosai nem szeretnék, hogy eláruljuk Ukrajnát, és szerinte minden normális ember békét akar. „A béke, amiről maga beszél, egyet jelent a kapitulálással” – vágta oda Korčok Pellegrininek. A Hlas elnöke erre azt válaszolta, hogy az elmúlt évhez képest nem lett jobb a helyzet Ukrajnában, Szlovákiának pedig nincsenek már más lehetőségei, hogyan segítsen keleti szomszédjának. Megismételte, hogy nem hajlandó elismerni állami területek katonai erővel történő elfoglalását. Köztársasági elnökként az ukrajnai konfliktus békés megoldását szorgalmazná. Korčok szerint kérdés, hogy Oroszország miért oldja katonailag a konfliktust, ha nem is rendelkezik katonai megoldással. Szerinte a béke lehetősége Oroszország kezében van. Köztársasági elnökként egyikük sem értene azzal egyet, hogy szlovákiai katonákat küldjenek Ukrajnába.

Az elnökjelölteket arról is kérdezték, hogy államfőként találkoznának-e Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Pellegrini nem feltételezi, hogy a háború alatt ez lehetséges lenne, de úgy véli, hogy rövid időn belül valamilyen módon normalizálódni fognak a viszonyok. Korčok is hasonló véleményen van. Hozzátette, hogy nem lehet olyan személlyel találkozni, aki ellenséges országnak tartja Szlovákiát és veszélyezteti egész Európa biztonságát.

Korčok elhatárolódik attól, hogy államfőként konfliktust szítana a kormánnyal. Nyomatékosította, hogy Szlovákiának szüksége van az egyensúlyra, a kormány viszont az egész országban mindent birtokolni akar. Pellegrini azt mondta Korčokra, hogy Zuzana Čaputová stílusát akarja folytatni. Bírálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az új kormány létrejötte óta Čaputová nem szorgalmazta a három legfőbb közjogi méltóság találkozóját.

Korčok elfogadhatatlannak tartja Pavolt Gašpart a Szlovák Titkosszolgálat (SIS) élén, mert szerinte a koalíció megkerülte a hagyományos eljárást azzal, ahogy a SIS vezetőségébe került. Amennyiben Čaputová az új államfőre hagyná az új SIS-igazgató kinevezését, akkor Korčok nem nevezné ki. Pellegrini ezzel kapcsolatban elmondta, hogy ha a jelölt teljesít minden előírt követelményt, akkor a köztársasági elnöknek nincs más választása, mint kinevezni. Korčok rámutatott, hogy a feltételek mellett a jelölt integritását is figyelembe kell venni, valamint azt is, hogy milyen tapasztalatokkal rendelkezik.

Korčok nem válaszolt arra a kérdésre, hogy kegyelemben részesítené-e Andrej Kiska volt köztársasági elnököt, amennyiben ő kérvényezné. Irrelevánsnak minősítette a kérdést, mivel Kiskát nem ítélték el jogerősen. Pellegrini nem részesítené kegyelemben az adócsalással vádolt Kiskát, de más erőszakos vagy korrupciós bűncselekmény esetében sem részesítene amnesztiában senkit.


TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program