Egymilliárdot már elköltöttek rá, de annyit sem ér, mint egy kanál só. Mi az?

camera

1

Egymilliárdot már elköltöttek rá, de annyit sem ér, mint egy kanál só. Mi az?

Illusztráció 

Megosztás

Az ún. e-Kormányzás Szlovákiában. A célja az volna, hogy a lehető legtöbb ügyünket intézhessünk egy felületről, online.

A szlovák e-kormányzás meglehetősen rosszul muzsikál, és ezt már Brüsszel is észrevette. Brüsszel a tagországok állami szerveinek digitalizációját vizsgálta. Szlovákia a közszolgáltatások digitalizációja terén jócskán felsült. A 26. helyen állunk, és az EU-nak ugye 28 tagállama van. Nálunk már csak Bulgária és Románia áll rosszabbul, de ők nem 12 éve léptek be az EU-ba.

Az értékelés szerint e téren a szlovák lépések nagyon aprók, miközben a már meglévő az elektronikus közügyi szolgáltatásokat még kevesen is veszik igénybe.

A digitalizációban az észtek a királyok, 0-tól 1-ig terjedő skálán ők 0,87 pontot értek el. Nos, Szlovákia 0,35-öt, de előttünk bandukol Magyarország és Csehország is 0,40-nel.

A V4-ek közül Lengyelország áll a legjobb helyen, a 15-iken, 0,56 ponttal, megelőzve például olyan nagyhatalmakat, mint Nagy-Britannia (0,55), Olaszország (0,54) vagy épp Németország (0,50).

A szlovák állam az elmúlt nyolc évben körülbelül egymilliárd eurót költött az elektronizációra, az eredményeit azonban a SME által megkérdezett IT-szakemberek szerint is alig látni. A véleményük megegyezik abban is, hogy miközben ezt a temérdek pénzt egyáltalán nem hatékony módon használták fel, a polgároknak ráadásul az online rendszerek mellett továbbra is be kell járniuk a hivatalokba. Még azt sem sikerült elérni, hogy a drága polgárnak elegendő legyen megadnia az adatait egyetlen hivatalnál, és az továbbítsa a többihez. Továbbra is mindenhol meg kell adni…

Az új, Integrált infrastruktúra nevű EU-s operációs program jól hangzik, és jól is fizet. Szlovákia 800 millió eurót hívhat le, és abban biztosak lehetünk, hogy ez meg is történik majd, a kérdés viszont az, hogy segít-e.

A pénzügyminisztérium, amely a gondját viseli a dolognak, néhány éve még állította, hogy Szlovákia éveken belül éllovas lesz e téren. Ez nem jött be.

Most már ők is másképp fogalmaznak, tulajdonképpen mossák kezeiket.

"Az e-Government kiépítése nem egy verseny.

A prioritása az, hogy a polgárok minél szélesebb körét bekapcsoljuk a már létező szolgáltatások használatába" – jelezték február elején a SME érdeklődésére.

A szlovákiai rendszert rengeteg kritika éri. Néhány hónappal ezelőtt az egészségügyi minisztérium alá tartozó szervezet rendelt meg 20 millió euróért új elektronikus egészségügyi kártyákat, melyek funkcióit egyébként már az elektronikus személyazonosságik is elláthatnák, és akkor nem kellene annyi személyes iratot magunknál tartanunk. A súlyos szakmai bírálatok után az erre kiírt tendert végül lefújták. Úgy általában az egészségügy elektronizációja is felér egy kudarccal. Az eHealth rendszerbe már 50 millió eurót öntöttek, de még mindig nem működik.

Létezik már az elektronikus közigazgatási portál, a Slovensko.sk, de még egy olyan alapvető szolgáltatás sem működik rajta problémamentesen, mint például az állandó lakcím megváltoztatása.

Mint fentebb is említettük, Észtország ebben nagy császár, és nemcsak Európában, de a világon is. Ott például egyetlen elektronikus kártya szolgált személyazonosságiként, egészségügyi kártyaként, és chipkártyaként a tömegközlekedésre is. A pácienseknek nem kell receptekért sorban állniuk az orvosnál, hanem a doki elektronikusan kiírja azt, és elküldi a patikába, ahol pedig kiválthatják. Ehhez pedig ugyanarra az igazolványra van szükség. Nem véletlen, hogy a z észtek 94%-a már használja ezt a rendszert.

SME/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program