Egyre durvább a viszony az OĽaNO és az SaS között, Matovič a legsúlyosabb vádakkal illette Cigánikovát

camera

1

Egyre durvább a viszony az OĽaNO és az SaS között, Matovič a legsúlyosabb vádakkal illette Cigánikovát

Fotó: Facebook 

Megosztás

Nemcsak Sulík beszólása miatt mérgesedett el a vita a kormányfő és az SaS között, Igor Matovič a Penta emberének és gyakorlatilag ellenzéki képviselőnek nevezte Jana Bittó Cigánikovát, a parlament egészségügyi bizottságának SaS-es elnökét. Az ok, hogy Cigániková és a SaS nem támogatja, hogy a kormány újabb közel100 millió eurót öntsön az állami Általános Egészségbiztosítóba (VšZP).

Igor Matovič miniszterelnök szerdán rendkívül durván támadta meg Janka Bittó Cigánikovát, az SaS egészségügyi szakértőjét, a parlament egészségügyi bizottságának elnökét. Többek közt azt állította róla, hogy csak „megtűrik” a bizottság élén, de ennél sokkal durvább kijelentés, hogy Cigánikovát a Penta lobbistájának nevezte.

Mindezt azért – vagy elsősorban azért –, mert Cigánikovának nem tetszik, hogy az állam újabb 100 millió euróval akarja egyenesbe hozni az állami Általános Egészségbiztosítót (VšZP). Újabbal, mivel bő egy hónapja, október elején már 100 millió euróval kisegítette az állami biztosítót.

„A támogatás azért sem jó ötlet, mivel ez a biztosító a legkevésbé hatékony az összes egészségbiztosító közül, és általában állami pénzből kell megmenteni a választás után” – jelentette ki Cigániková.

A VsZP az utóbbi éveben valóban átesett egy komoly pénzügyi sokkon, 2016-ban a kormányváltás után mintegy 200 millió eurós tartozását kellett kezelni.

A Penta ügynöke

A miniszterelnök szerint viszont Cigániková a Pentának dolgozik, mert a magánbiztosítók érdekeit védi.

„Cigániková asszony a Penta nehézsúlyú lobbistája, ráadásul régóta, hosszú évek óta – mondta ki a kormányfő azt a vádat, ami a jelenlegi kormánykoalícióban szinte csak a gyilkossággal felér.

– Ha Cigániková tényleg jót akarna az egészségügynek, jót akarna a VsZP biztosítottjainak, amely túlnyomó részben a súlyosabb betegek biztosítója, akkor törvénymódosítást terjesztene be, és félreverné a harangot, hogy hogyan maradhatott a Smer után egy olyan újraelosztási kulcs érvényben, amely évente 58 millió eurót elveszünk az állami biztosító ügyfeleitől, és a magánbiztosítók tulajdonosainak zsebébe teszünk.”

A kormányfő szerint a magánbiztosítók tulajdonosai ugyanúgy kisegíthetnék biztosítójukat, mint az állam a sajátját. Ennek azonban csak az a hibája, hogy az állam nem a saját pénzét teszi a biztosítójába, hanem az állampolgárok adóeuróit, beleértve a magánbiztosítók ügyfeleinek adóját is. Az államnak nincs pénze – figyelmeztet Cigániková is. „Értem, hogy probléma, ahogy a Dôvera a múltban kivette a hasznot a rendszerből. De amit ma az OĽaNO véghezvitt, ráadásul gyorsan, minden vitalehetőség nélkül, estéről reggelre, az egyáltalán nem oldja meg ezeket a kérdéseket, és nem változtat a nyereség kivételének lehetőségén sem, nem használ a betegnek sem” – írta blogjában Cigániková.

Ellenzéki képviselő?

Matovič szerint Cigániková már régen sokkal inkább ellenzéki, mint koalíciós képviselő. A miniszterelnök nem kímélte azokat a civilszervezeteket, gazdasági elemzőket sem, akik bírálják a VšZP bőséges állami támogatását. Szerinte ha megnéznék, hogy kik állnak a szervezetek mögött, kik pénzelik azokat, akkor hamar rábukkannának a Pentára. Több gazdasági elemző ugyanis szintén elítéli az állami biztosító kisegítését, illetve egységes segítséget javasol, amelyet a többi biztosító is megkaphatna. Az állami egészségbiztosítónak nyújtott sorozatos pénzügyi segítséget azonban nemcsak elemzők, nemcsak a magánbiztostíók, hanem a szolgáltatók is bírálják, nem értik, hogy a kormány miért kivételez a biztosítottak egy részével, és miért árt a többinek.

Milyen kevés elég…

Cigániková nem vette szívére a miniszterelnök szavait. A Facebook-oldalára csak annyit írt ki:

Milyen kevés is elég, nem érteni egyet a miniszterelnökkel…

Furcsa módszerek

Cigánikovának nemcsak maga a javaslat nem tetszik, hanem a mód sem, ahogyan azt Marek Krajči (OLaNO) egészségügyi miniszter előterjesztette.

„Kedden este vitte a koalíciós tanács ülésére, anélkül, hogy megemlítette volna nekem, pedig napközben még beszéltünk is” – magyarázta a parlament egészségügyi bizottságának elnöke.

Azt is kifogásolja, hogy a kormány elé terjesztett anyagban nincs semmilyen elemzés, ami alapján ezt az összeget beletehetnék a biztosítóba. A kabinet pedig néhány órával később, szerdán már el is fogadta a javaslatot, az SaS képviselőinek ellenkezése ellenére.

300 millió euró hiányzik

Az SaS-es képviselő szerint az egészségügy a járvány miatt különösen nagy bajban van, legalább 300 millió euró hiányzik a rendszerből a tavaly rosszul megtervezett költségvetés és a járvány miatt kieső járulékok miatt. Szerinte ezt azonban a biztosítók közt egyenlően, az ügyfeleik száma alapján kellene elosztani úgy, hogy a kormány többet fizetne saját biztosítottjaiért.

Lajos P. János

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program