Lobogtatjuk a vasárnapi boltzárat, de van ennél egy jóval komolyabb probléma. Az éjszakai műszak

camera

1

Lobogtatjuk a vasárnapi boltzárat, de van ennél egy jóval komolyabb probléma. Az éjszakai műszak

Illusztrációs felvétel 

Megosztás

Szlovákia magasan élen jár az EU-ban az éjszakai műszakban dolgozók arányát illetően, miközben a vasárnapi munkavállalók esetében átlagosak vagyunk. Az előbbi viszont sokkal súlyosabb az egészségre nézve, mint az utóbbi - írja a SME.

A nagypolitika már többször is felhívta a figyelmet az éjszakai munka jelentőségére. Mikuláš Dzurinda például egykor azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy amikor 2007-ben ellenzékből akarták leváltani Robert Ficót, és az akkori házelnök, Pavol Paška este hétre hirdette meg a rendkívüli parlamenti ülését, Dzurinda értetlenségét fejezte ki, miért kellene az éj leple alatt dolgozniuk, mint "a tolvajoknak". A szakszervezetek kibuktak rajta. Ugyanabban az évben maga Fico jelentkezett egy lozornói cégnél éjszakai műszakra, hogy felhívja a figyelmet annak jelentőségére, és propagálja az éjszakai műszak után fizetendő hozzájárulás mértékének törvényi emelését.

A vasárnapi boltzár esetében a politikusok általában azzal érvelnek, hogy azért van rá szükség, hogy az emberek több időt tölthessenek a családjukkal. Az éjszakai műszak viszont az egészségromboló hatása miatt több családot tesz tönkre, mint a vasárnapi munka.

Szlovákiában a munkavállalóknak a 11%-a dolgozik vasárnap is, ami megfelel az EU átlagának. Ugyanennyien dolgoznak éjszaka is, de ez már közel háromszorosa az EU-átlagnak (4,3%).

A vasárnapi munkát illetően egyébként Lengyelország áll a legjobban, ott csak a dolgozók 4,8%-ának kell vasárnap is dolgoznia, ez viszont nemcsak a vasárnapi boltzárral függ össze. Ausztriában a vasárnapi boltzár ellenére aznap 14% dolgozik.

Ahogy említettük, ennél sokkal súlyosabb a helyzet az éjszakai műszakok terén, és a pandémia előtt még súlyosabb volt, akkor ugyanis a munkavállalók 15%-a dolgozott éjjel is.

Az éjszakai műszak azonban rendkívül rossz hatással van az egészségre. Megzavarja az ember bioritmusát, krónikus alvászavarokat okozhat, növeli a stresszt, emellett túlsúlyoz és cukorbetegséghez is vezethet.

A SME által megkérdezett orvos, Katarína Pavláková szerint a cukorbetegeknek és am agas vérnyomással küzdőknek nem is szabadna dolgozniuk éjszaka, mivel az esetükben ezzel nő a szívinfarktus és stroke kockázata.

A szlovák gazdaság egyik pillére a termelés, aminek az esetében a több műszakban történő munkavégzés tipikusnak mondható. A SME szerint az olyan hasonló felépítésű gazdaságokban, mint Csehország, Szlovénia vagy Németország mégis fele ilyen arányban dolgoznak éjszaka is.

Ján Košč elemző szerint ez azért van, mert a szlovák gazdaság kevésbé szofisztikált és az innovációba történő beruházás helyett az emberek teljesítményére helyezi a hangsúlyt.

A Szakszervezeti Szövetségek Konföderációja elnöke, Monika Uhlerová szerint is a gazdasági modellt tükrözi a sok éjszakai műszak. Úgy véli, nálunk az alacsony munkahatékonyságot alacsonyabb bérekkel és hosszabb munkaidővel kompenzálják. Hamis érvnek nevezte az éjszakai munka mellett, hogy a dolgozók azzal jelentős pótlékre tehetnek szert, mivel szerinte ezt nálunk nem bérkiegészítésként kellene kommunikálni, hanem úgy, hogy az egy kompenzáció a nem standard időben zajló munkáért.

(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program