Jean-Michel Jarre, az elektronikus zene úttörője 75 éves

camera

1

Jean-Michel Jarre, az elektronikus zene úttörője 75 éves

Archív felvétel (Fotó: TASR/AP) 

Megosztás

Augusztus 24-én töltötte hetvenötödik életévét Jean-Michel Jarre francia billentyűs, zeneszerző, az elektronikus zene egyik legnagyobb hatású képviselője, az Oxygene és számtalan más sikeres nagylemez szerzője és előadója.

Lyonban született, apja a többszörös Oscar-díjas zeneszerző Maurice Jarre volt, aki a Doktor Zsivágó filmzenéjét is írta, anyja a II. világháború alatt részt vett a francia ellenállásban. Ötéves korában szülei elváltak, apja Amerikába ment, ő anyjával Franciaországban maradt. Kiskorától tanult zongorázni, hatott rá a dzsessz és a modern klasszikus zene, különösen Sztravinszkij Tavaszi áldozata. Tinédzserként egy rockegyüttesben gitározott, de anyja a tanulmányai érdekében elkobozta hangszereit. A párizsi konzervatóriumban klasszikus zenét tanult, majd a "konkrét zene" megalapozója, Pierre Schaeffer tanítványa lett, megismerkedett az akkoriban ritkaságnak számító szintetizátorral, és konyhájában stúdiót alakított ki.

Első kislemeze 1971-ben, első albuma egy év múlva jelent meg. Dalokat írt francia sztároknak, film- és színházi zenéket komponált, így az Égő pajták című 1973-as Alain Delon-filmhez is, és ő a legfiatalabb zeneszerző, akinek művét bemutatták a párizsi operaházban.

1976-ban jelent meg a lakásstúdiójában rögzített, hattételes Oxygene című lemeze, amely sci-fiket idéző hanghatásaival forradalmian újnak számított. A nagy kiadók visszadobták, de egy kis cég vállalva a kockázatot 50 ezer példányt nyomott belőle – a korong végül több mint 15 millió példányban kelt el, a negyedik tétel az angol slágerlistán a negyedik helyig jutott.

Az 1978-as Équinoxe dinamikusabb hangzását Jarre saját fejlesztésű hangszerekkel állította elő, e lemezéből 2022-ig mintegy tízmilliót adtak el. 1979-ben a francia forradalom bicentenáriumán tartotta meg első, fényeffektusokkal, vetítéssel és tűzijátékkal kísért koncertjét Párizsban, a Concorde téren. 1981-es Magnetic Fields című albumán először komponált zenéjébe digitálisan felvett, kódolt hangmintákat (sampling). Első három albumán a hosszan kitartott, lebegő szintetizátor-futamokba úsznak be popdallamok, és ez kínai koncertkörútján is népszerűvé tette – ő volt az első nyugati zenész, aki a kommunista Kínában felléphetett.

1983-as Musique pour Supermarché című szerzeményéből a zenekiadás iparosodása ellen tiltakozva csak egy példány készült, majd megsemmisítették a nyomólemezt, a lemezt pedig 69 ezer frankért elárverezték, a bevételt jótékonysági célokra fordították. A mű mindössze egyszer, a Radio Luxembourg adásában hangzott el, Jarre arra kérte rajongóit, hogy onnan vegyék fel és kalózkiadásokban terjesszék. Az 1984-es Zoolookon többnyelvű, köztük magyar beszédfoszlányokból kreált zenét. Két év múlva a NASA és Texas állam hívta Houstonba koncertezni, ekkor született az ötlet, hogy Ronald Erwin McNair űrhajós szaxofonon eljátssza közösen írt számukat a világűrben. A Challenger űrsikló azonban, amelyen McNair 1986. január 28-a kozmoszba indult, a fellövés közben megsemmisült, a lesújtott Jarre ezután csak hosszas rábeszélésre tartotta meg néhány hónappal később Rendez-vous Houston című koncertjét, másfél millió ember előtt. Pályafutása során még kétszer játszott nagyobb közönség előtt: 1990-ben a francia nemzeti ünnepen 2,5 milliós, 1997-ben pedig Moszkva megalapításának 850. évfordulóján 3,5 milliós tömeg hallgatta zenéjét; ezekkel a koncertekkel bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe.

Az 1988-as Revolutions szimfonikus, indusztriális és etnodzsesszes számokat tartalmazott, a következő években népszerű zenei műfajokat próbált elektronikusan megszólaltatni, de ebben nem volt sikeres. 1997-ben kiadta az Oxygéne második, majd 2016-ban harmadik részét. 2000-ben jelent meg első vokális albuma, a Métamorphoses.

A 2015-ös, kétrészes Electronicán olyan előadókkal dolgozott, mint Pete Townshend, a Tangerine Dream, Laurie Anderson, John Carpenter, a Pet Shop Boys, Gary Numan, Hans Zimmer, Cyndi Lauper. Közben hatalmas szabadtéri koncerteket rendezett, amelyeken a legkorszerűbb látványelemeket vetette be. Az ezredfordulón a gizai piramisoknál lépett fel, de koncertezett Athénban az Akropolisz lábánál, a kínai Nagy Fal tövében, a karthágói amfiteátrumban és a párizsi Eiffel-torony előtt is.

JMJ, ahogy a franciák emlegetik, 1995-ben a francia Becsületrend lovagi címét, 2011-ben tiszti rendjelét kapta meg. Számos kitüntetés mellett háromszor kapott Grammy-díjat new age kategóriában. Az UNESCO jószolgálati nagykövete, akit komolyan aggaszt bolygónk jövője. 2013 júniusában a Szerzői Jogkezelők Nemzetközi Szövetségének (CISAC) elnökévé választották. Tavaly más sztárokhoz hasonlóan ő is eladta zenei életművének jogait a BMG kiadónak.

Több házasságon, váláson is túl van, társa volt többek közt Charlotte Rampling, Isabelle Adjani és Anne Parillaud színésznő, három gyermeke van.

A Jean-Michel Jarre zenéire komponált fénykoncertek 1987-től több százszor voltak láthatóak a TIT Budapesti Planetárium Lézer Színházában. 1993-as Chronologie és Oxygene 7-13 című albumát budapesti koncertjein is hallhatta a közönség. A francia világsztár 2008-ban és 2010-ben a Sportarénában, 2009-ben Debrecenben bűvölte el show-jával a hazai rajongókat. Legutóbbi, 2016-os budapesti fellépésén klasszikus darabjai mellett Electronica című művéből mutatott be tételeket, és az általa fejlesztett látványos hangszeren, lézerhárfán is játszott. Utolsó két albuma az Amazonia (2021) és az Oxymore (2022), de számtalan válogatás, remix és koncert DVD is gyarapítja életművét, eladott lemezeinek számát 85 millióra becsülik. Legutóbb 2020 szilveszterén adott újévi koncertet egy párizsi stúdióból, ahol avatarja az akkor már leégett, de a virtuális térben rekonstruált párizsi Notre-Dame székesegyházban jelent meg, a koncertet 75 millióan nézték.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program