Elfogadta a kormány az alkoholfogyasztásról szóló akciótervet

2017. október 25. - 15:29 | Belföld

BŐS  – Szlovákia azon országok közé tartozik, ahol nagy az alkoholfogyasztás – állítja a WHO (Egészségügyi Világszervezet). A WHO szerint az alkoholfogyasztás az egyik okozója lehet az idő előtti elhalálozásnak – olvasható az alkoholproblémákkal foglalkozó nemzeti akciótervben, amit a kormány szerdán, a Bősön kihelyezett ülésén fogadott el.

Elfogadta a kormány az alkoholfogyasztásról szóló akciótervet
-illusztráció- (Fotó: Pi si rozumom)

Az Egészségügyi Világszervezet olyan országok közés orolja Szlovákiát, mint Magyarország, Ukrajna, Románia, Csehország, Lettország, Litvánia és Szlovénia.

A Statisztikai Hivatal adatai szerint a Szlovákiában élők kevesebbet isznak, mint régebben. Míg 1990-ben egy emberre 10,4 liter alkohol esett 12 hónapra, 2015-ben ez 8,7 literre csökkent“ – olvasható az anyagban.

Mostanság kevesebb alkoholt fogyasztanak a 15 és 18 év közöttiek is. 1990-ben az ebbe a korosztályba tartozók évente 13,9 liter alkoholt ittak évente, 2015-ben már „csak 10,2 litert, ami az EU-s átlag alatt van. Egy 15 év feletti szlovákiai lakos 2015-ben 4,2 liter kemény italt, 3,4 liter sört és 2,6 liter bort ivott meg

„Továbbra is azt szeretnénk, hogy az alkoholfogyazstás az európai uniós átlag alatt maradjon, s azt is szeretnénk elérni, hogy a 15 és 18 év közötti fiatalok egyre kevesebb kemény szeszhez juthassanak“ – áll az egészségügyi minisztérium akciótervében.

Az alkoholfogyasztásban a férfiak megelőzik a nőket – derül ki egy 2014-ben készített európai felmérésből.

Kiderült az is, hogy az elmúlt 12 hónapban a szlovákiaiak 3,1 százaléka naponta fogyasztott alkoholt. „Alkalmanként Szlovákia lakosainak 11,4 százaléka teszi ezt“ – írják az akciótervben.

Az egészségügyi minisztérium bevallotta, hogy sikertelen az a próbálkozás, hogy a 11-14 év közötti alapiskolás tanulókat elijesszék az alkoholtól. „Tíz éves kor az az átlagéletkor, amikor a gyerekek kapcsolatba kerülnek az alkohollal. Ez annak ellenére van így, hogy az iskolában rengeteg megelőző programot szerveznek“ – írja az egészségügyi minisztérium.

A tinédzserek leginkább az alkalmankénti ivást preferálják. „A tinilányok viselkedése hasonló a vele egykorú fiúkéhoz, ha alkoholról van szó“ – áll az akciótervben.

TASR/para