Eljuthatott a konyhánkig a szennyezett gabona, és ha igen, milyen hatással lehet a szervezetünkre?

camera

1

Eljuthatott a konyhánkig a szennyezett gabona, és ha igen, milyen hatással lehet a szervezetünkre?

Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció 

Megosztás

Lengyelországhoz és Magyarországhoz hasonlóan keddtől Szlovákia is leállította az ukrán gabona behozatalát ideiglenesen. Korábban a mezőgazdasági minisztérium mintegy 1500 tonna ukrán gabona feldolgozását állította le, mivel felmerült a gyanú, hogy megnövekedett mennyiségű növényvédőszer-maradvány található benne.

A klórpirifosz nevű vegyszerről van szó, amelynek használata az Európai Unióban 2020-tól tilos. A Gútai Malom – amelyben a problémás gabonát megtalálták – közleményében arról tájékoztatott, hogy a vizsgált gabonában a klórpirifosz vegyszer maradványa elérte a 0,026 milligrammot kilogrammonként, miközben a szabványok alapján jelenleg megengedett mennyiség 0,010 milligramm kilogrammonként. Ehhez képest néhány évvel ezelőtt ennek az anyagnak a megengedett mennyisége még kilogrammonként 0,050 milligramm volt.

Ugyanakkor azt is leszögezték, biztosítják vásárlókat, hogy kizárólag hazai, biztonságos körülmények között beszerzett gabonákból állítják elő termékeiket. A cég szerint ugyanez vonatkozik a kiskereskedelmi láncok által saját márkanév alatt csomagolt termékekre is. Hangsúlyozták azt is, hogy csak azért vásároltak ukrán gabonát, mert Oroszország Ukrajna elleni támadása után tavaly az egész világ félt a gabona- és liszthiánytól, ezért a cég biztosítani akarta a készleteket. Hangsúlyozták, hogy más körülmények között minden gabonát csak Szlovákiából vásárolnak.

Jozef Bíreš, az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet (ŠVPS) központi igazgatója a Pluskának kifejtette, mekkora az esély rá, hogy szennyezett gabonából készült termék került a konyhánkba, illetve milyen hatása lenne a szervezetünkre.

A ŠVPS igazgatója szerint igencsak kicsi rá az esély, de nem zárható ki teljesen, hogy a problémás gabonából termékek készültek, amelyek eljuthattak az üzletekbe.

Ha viszont mégis ilyen gabonából készült pékárut vásárolt, akkor sincs ok az aggodalomra, nincs ugyanis kitéve egészségügyi kockázatnak. Akkor állhatna fenn veszély, ha rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztanánk az említett növényvédőszert a megengedettnél nagyobb arányban tartalmazó gabonából készült termékeket.

„Ha most megeszik egy szelet kenyeret vagy zsemlét, amelyet szennyezett lisztből sütöttek, és amely tiltott növényvédő szert tartalmaz, holnap nem lesz beteg. De ha hosszú időn keresztül fogyasztja, akkor elkezdhet felhalmozódni a májában vagy az immunrendszerében. Akár hónapokig is tarthat, káros a szervezetre. Egy idő után aztán rájön az ember, hogy valami baj van a májával, az idegrendszerével vagy az immunrendszerével” – magyarázta Bíreš a lapnak, hozzátéve, néha nagyon nehéz megállapítani, hogy bizonyos rendellenességeket mi okozott.

Az igazgató ugyanakkor leszögezte, minden Ukrajnából érkező terméket alaposan ellenőriznek.


(pluska)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program