Elképesztő módon túlárazták a községekben telepített térfigyelő rendszereket

2016. október 26. - 12:59 | Régió

Kilenc gömöri település polgármestere ellen emelt vádat az ügyészség a napokban - írja az Új Szó.

Elképesztő módon túlárazták a községekben telepített térfigyelő rendszereket
Fotó: MTI - illusztráció

A közbeszerzési csalással vádolt polgármesterek - akik között hidasok, MKP-sok és függetlenek is vannak - hamarosan a községeikben telepített, túlárazott térfigyelő kamerarendszer miatt kerülnek a vádlottak padjára. A bíróság egyiküknél sem rendelt el vizsgálati fogságot, mindannyian szabadlábon védekezhetnek.

Az Új Szó értesülése szerint kilenc gömöri falu - Hanva, Lénártfalva, Dobóca, Simonyi, Darnya, Serke, Détér, Tajti, Balogfalva - polgármestereiről van szó, akikre szeptember elején csapott le a rendőrség.

A polgármestereken kívül korábban már három másik személy ellen is vádat emeltek.

2015-ben az összes község támogatást nyert a település térfigyelő kamerarendszerének kiépítésére, ám a közbeszerzés során csalás gyanúja merült fel, a kivitelezést pedig elképesztő mértékben túlárazták.

A kamerarendszer telepítését mindegyik faluban a rimaszombati Patrol&Guard Kft. végezte. A kivitelezésre pályázati úton elnyerhető támogatás maximális összege 200 ezer euró volt, amit mindegyik község próbált "megközelíteni". Az ügyészség szerint a polgármesterek meghamisították a közbeszerzési eljárás eredményét, és a csalással összesen 1,5 millió eurós kárt okoztak.

Balogfalán például a Patrol&Guard 218 ezer eurós ajánlatot tett a kivitelezés elvégzésére. A Slovanet ugyanezt 107 ezer euróból megoldotta volna, de a céget kizárták a pályázati eljárásból, mert állítólag nem tudta teljesíteni a műszaki feltételeket.

A Patrol&Guard és a Slovanet árajánlatai között óriási különbségek voltak:

míg a Patrol&Guard 66 ezer eurót kért 11 kamera felszereléséért, addig a Slovanet ezt 35 ezerből megoldotta volna. A "szerelési anyagok" tételnél a különbség még elképesztőbb: a Patrol&Guard ezekért 46 ezer eurót kért, a Slovanet 1500-at.

Az Új Szó telefonon megkereste az összes érintett polgármestert, akiket vagy nem vették fel a telefont, vagy nem kívántak nyilatkozni a napilapnak.

(para/Új Szó)