Ellenfeleit lejárató információkat fogadna el Trump külföldről 

camera

1

Ellenfeleit lejárató információkat fogadna el Trump külföldről 

Fotó: AP 

Megosztás

Donald Trump elfogadná a belföldi politikai vetélytársait lejárató információkat, akkor is, ha külföldről származnának - mondta Donald Trump amerikai elnök az ABC televízióban sugárzott interjújában.

Donald Trumpot a 2020-as elnökválasztási kampányról kérdezte a televízió riportere. Az elnök leszögezte: külföldről származó információk elfogadása nem minden esetben jelent külföldi beavatkozást az amerikai választási folyamatba.

„Ez nem beavatkozás. Nekik megvan az információjuk, én pedig azt hiszem, elfogadnám”

– fogalmazott. Az elnök közölte azt is: ha így jutna politikai vetélytársait lejárató információkhoz, nem szükségszerűen tájékoztatná erről a Szövetségi Nyomozó Irodát (FBI).

„Ha úgy gondolnám, hogy valami nem stimmel, akkor talán elmennék vele az FBI-hoz”

– tette hozzá.

Az újságíró további kérdéseire, hogy vajon kampánycsapata mit tenne, ha Oroszországból vagy Kínából kapna ellenfeleit lejárató információkat, elfogadná-e ezeket vagy egyenesen jelentené az FBI-nak, Trump azt válaszolta: „talán mindkettőt megtenném. Szerintem az ember meghallgathatja, abból még nincs baj”. Hozzátette: „ha valaki felhívna egy külföldi országból, tegyük fel, Norvégiából, és azt mondaná, hogy kompromittáló információi vannak az ellenfelemről, akkor talán azt mondanám, rendben, szívesen meghallgatnám őket”.

A riporter felidézte: Christopher Wray, az FBI igazgatója a minap egy kongresszusi meghallgatáson azt mondta, hogy az ilyen jellegű információkat a politikusoknak azonnal továbbítaniuk kellene az FBI-hoz. Trump erre azt válaszolta, hogy az FBI igazgatójának nincs igaza,

„az élet nem így működik”.

Az elnök hangsúlyozta azt is, hogy a politikai vetélytársakról szóló kompromittáló információk gyűjtése az ellenfelet érintő kutatómunka rendszeres része, és a jelenlegi ellenzék képviselői ugyancsak rendszeresen művelik ezt vele kapcsolatban.

Az elnök interjújára néhány demokrata párti politikus azonnal reagált. Jerrold Nadler, a képviselőház igazságügyi bizottságának vezetője Twitter-bejegyzésben nevezte „sokkolónak” az elnök interjúját. Richard Blumenthal connecticuti szenátor pedig úgy fogalmazott, az elnök szavai „Amerika legrémesebb rémálmát” testesítik meg. Joe Biden, a demokraták pillanatnyilag legesélyesebb elnökjelölt-aspiránsa mikroblogbejegyzésében azon véleményének adott hangot, hogy Trump „ismét örömmel üdvözöl külföldi beavatkozást választásainkba”. Biden szerint az elnök kijelentései fenyegetést jelentenek a nemzet biztonságára.

Donald Trump kijelentései éppen aznap hangzottak el, amikor a legidősebb fiát, ifjabb Donald Trumpot a képviselőház hírszerzési bizottsága zárt ülésen hallgatta meg a 2016-os elnökválasztás idején oroszokkal tartott találkozóiról. 2016 júniusában ifjabb Trump New Yorkban olyan orosz állampolgárokkal folytatott megbeszéléseket, akik kompromittáló információkat ajánlottak fel Hillary Clintonról, a demokraták elnökjelöltjéről. A beszélgetés eredménytelenül zárult, mert ifjabb Donald Trump úgy ítélte meg, hogy az orosz ajánlat hamis és értéktelen.

MTI

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program