Első olvasatban 109 képviselő támogatta a Lex Csallóközt

camera

1

Első olvasatban 109 képviselő támogatta a Lex Csallóközt

Fotó: Paraméter - illusztráció 

Megosztás

A legértékesebb vízkészletek védelméről szóló első törvény hatékonyabb, ágazatok feletti megközelítést vezet be, javítja a lakosság tájékoztatást, szigorítja a bírságokat és lehetőséget ad a három érintett tárca általi ellenőrzések bevezetésére. Első olvasatban 109 képviselő támogatta a törvényjavaslatot.

„A legértékesebb vízgazdálkodási területek védelmére vonatkozó jogszabály egy helyen fekteti le annak az egyértelmű szabályait, hogy mit lehet, és mit nem lehet tenni a vízvédelmi területeken. Egyesíti az érvényes jogszabályokat, hatékonyabbá teszi azok betartását, és szigorítja a jogsértésekre vonatkozó szankciókat” – mondta Sólymos László környezetvédelmi miniszter.

Tiltja például olyan ipari létesítmények építését a vízvédelmi területeken, melyekben veszélyes anyagokat állítanak elő vagy használnak. Gátolja állatihulladék-feldolgozó vagy veszélyeshulladék-tároló létesítését. Szabálysértés esetén pedig akár 165 ezer eurós bírság is kiszabható. A lex Csallóköz a javítja a lakosság tájékoztatását is. Az önkormányzatok kötelesek minden esetben tájékoztatni, ha az ivóvíz minősége egészségi kockázatot jelent. A közegészségügyi hivatalok a vízminőségre vonatkozó határértékek túllépéséről adnak tájékoztatást, a zöldtárca pedig évente közzéteszi a védett vízgazdálkodási területek vízminőségéről szóló átfogó jelentést.

„A lex Csallóköz nem az első és nem is az utolsó intézkedés, melyet a szaktárca a víz védelmére hozott, hanem az elmúlt két évben tett lépések sorába illeszkedik“ – jelentette ki a tárcavezető, kiemelve a hulladéklerakókkal szembeni valamint a környezeti terhek felszámolása érdekében tett intézkedéseket, a szennyvízkezelés illetve a vízgazdálkodási területeken való vegyszerhasználat felügyeletének hatékonyságát javító intézkedéseket.

A javaslat előkészítése során három tárca fogott össze. A környezetvédelmi minisztériumon kívül az egészségügyi és az agrártárca is bekapcsolódott a védett természetes vízgyűjtő területekről szóló törvény megszövegezésébe.

Szlovákiában jelenleg 10 védett vízgazdálkodási terület van: 1. Csallóköz, 2. Sztrázsó-hegység (Strážovské vrchy), 3. Beszkidek és Jávornik-hegység (Beskydy a Javorníky), 4. Nagy-Fátra, 5. Alacsony-Tátra nyugati és keleti része, 6. Ipoly, Rimóca és Szalatnya felső szakasza, 7. Gölnic folyó felső szakasza, 8. Murányi-fennsík (Muránska planina), 9. Szlovák-karszt Pelsőci-fennsík, Felső-hegy), 10. Vihorlát.


(para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program