Eltitkolná a kormány, mennyi hús van a virsliben?

2016. november 8. - 16:51 | Belföld

A kormány változtatásokat tervez az élelmiszerek megjelölése terén, a törvényt hamarosan második olvasatban tárgyalja a parlament.

Eltitkolná a kormány, mennyi hús van a virsliben?
Simon Zsolt sajtótájékoztatója (Forrás: tv.nrsr.sk)

A jelenleg hatályos jogszabályok szerint kötelező a vágott, illetve súly szerint árusított élelmiszerek összetételének feltüntetése, a tervezett törvénymódosítást követően viszont csak az allergéneket kell feltüntetni a termékcímkén.

Ez azt jelenti, hogy például a darabra vásárolt virsli vagy bármilyen felvágott (sonka, szalámi. szalonna) esetében fel kell majd tüntetni, hogy a termék tartalmaz-e lisztet, glutént, szóját, azt azonban már nem tudjuk meg, hogy hány százalék húst tartalmaz.

Simon Zsolt független parlamenti képviselő keddi sajtótájékoztatóján jelezte, hogy a pontos összetétel feltüntetésének mellőzése szembemegy az EU-s rendelkezésekkel. "Érthetetlen számomra, hogy a kormány miért akarja eltitkolni az élelmiszerek összetételét. Ráadásul a kenyér összetételét sem ismerjük meg, mivel a csomagolatlan pékárun nem kell feltüntetni az összetételt, csak a csomagolton" - jelentette ki Simon.

Sajtótájékoztatóján Simon a lejárt szavatosságú élelmiszerek szétosztása miatt is bírálta a kormány - ami szintén szerepel a tervezett törvénymódosító "csomagban". Ez alapján a kormány közvetlenül a szavatossági idő lejárta után a rászorulók közt osztaná szét - ingyen - az ilyen termékeket.

"Ha az áruházak polcain egy nappal a szavatossági idő lejárta után is ott van a termék, akár egymillió eurós bírság is kiszabható. Viszont ha a lejárt szavatosságú élelmiszert a polgároknak adják, hogy egyék meg, azért nem jár büntetés. Hol van itt a logika?" - tette fel a kérdést a parlamenti képviselő, aki felszólítja a kormányt, hogy ne a bizonyos érdekcsoportok elvárásai szerint, hanem a polgárok érdekeit képviselve módosítsa a törvényt.

A kormány törvénymódosító javaslatát, melyet a mezőgazdasági minisztérium terjeszt elő, november végi ülésén tárgyalja a parlament.

(para)