Eltolódott az Atlanti-óceán szénpumpája a klímaváltozás miatt, arrébb költöznek az élőlények

camera

1

Eltolódott az Atlanti-óceán szénpumpája a klímaváltozás miatt, arrébb költöznek az élőlények

-illusztráció- (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

A tengerekben működik egy biológiai pumpa, amely a légkörből szén-dioxidot vesz fel, a mélybe szállítja és ott megköti. Az Atlanti-óceán fő szén-dioxid felvevőterülete a klímaváltozás miatt eltolódott.

Philipp Brun, a svájci erdő-, hó- és tájkutató intézet (WSL) kutatója és munkatársai szerint a pumpa epicentruma az Atlanti-óceán északi részén északnyugati irányba tolódott. Izland és az amerikai Maine-öböl között most több szén-dioxid kötődik meg, mint korábban, az Atlanti-óceán északi, nyílt területein azonban jóval kevesebb.

A biológiai pumpa alapját egyrészt a szén-dioxid kémiai kötése, másrészt a kisméretű élőlények adják. A növényi planktonok (fitoplanktonok) szén-dioxidot vesznek fel a levegőből fotoszintézis útján. A fitoplanktonokat apró élőlények, a zooplanktonok eszik meg. Ezek az élőlények ellenségeik elől a mély tengerszintek sötétjébe bújnak. Ott szén-dioxidot lélegeznek ki, emellett ürülékükkel is szenet bocsátanak ki, amely leülepszik a fenékre.

Tanulmányuk elkészítésekor Brun és kollégái a zooplanktonok egy bizonyos csoportjára, az evezőlábú rákokra koncentráltak. Bár csak 0,3-7 milliméteresek ezek az állatok, figyelemreméltó számuk miatt jelentékenyen hozzájárulnak a szénpumpához.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program