Elültették a „Béke fáját” Nagymegyeren

camera

31

Elültették a „Béke fáját” Nagymegyeren

Fotók: Paraméter - Továbbiakért kattints! 

Megosztás

Elültették a „Béke fáját” (Strom pokoja) Nagymegyeren a katonai temetőben. A város vezetése mellett az eseményen részt vett többek közt Martin Klus külügyi államtitkár, Momčilo Babić szerb nagykövet, Jozef Paluba, a katonai ordinariátus püspöke, Andrej Ćilerdžić szerb püspök, Rajko Salihbegovič, a szerb kisebbség képviselője a Szlovák Köztársaság Kormányának Tanácsában, Jozef Viskupič Nagyszombat megye elnöke és Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke.

II. Sándor koronaherceg személyesen nem tudott részt venni az eseményen, így levélben megírt üzenetét olvasták fel: „Örömmel fogadtam a „Béke fája” (Strom pokoja) nemzetközi projekt ezen részének védnökségét, amikor dédapámra, I. Péter királyra és az összes bátor katonára emlékezünk, akik feláldozták életüket a szabadság és igazság ideológiájáért. Sajnos nem tudok ott lenni önökkel, mivel itt, Szerbiában is dédapám előtt tisztelgünk, halálának századik évfordulója alkalmából. Örömmel tölt el, hogy Szlovákiában is megemlékeznek róla. (…)

Dédapám a katonáit a gyermekeinek nevezte. Osztozott velük a kihívásokban, a reményekben és a győzelemben. Bátorítani és motiválni tudta őket. A közte és az emberei közte lévő kapcsolat egyedülálló volt. Apai és gondoskodó kapcsolat volt ez, ennek köszönhetően ma, 100 évvel halála után szerte a világon jelen van a szerbek szívében. A dédapám nem csak a felszabadítás királya volt. Ő volt az első alkotmányos uralkodó, akire demokratikus világnézetű európai liberálisként emlékeznek.

A dédapám nem csupán emlék dicső múltunk egy részéről, inspiráció is számunkra. Mindig büszke vagyok, amikor kimondom a nevét, és amikor emlékezem rá.”

Holényi Gergő, Nagymegyer polgármestere

Az eseményen elsőként szólalt fel Nagymegyer város polgármestere, Holényi Gergő, aki mondandóját azzal kezdte, a

„megemlékezés minden nemzet kötelessége, hiszen a múlt megismerése adhat erőt a jövő építéséhez.”

Majd azzal folytatta, „békeidőben is elengedhetetlen felidézni a történelmet, hiszen a múlt eseményei tanulságul szolgálhatnak. Ma az itt nyugvó hadifoglyok emléke előtt tisztelgünk. Nyugodjanak békében mindazok, akiket itt temettek el. Emlékük megőrzése közös és kölcsönös felelősségünk. Mindannyiunk nemzetét sújtotta az első világháború borzalma. Feladatunk, hogy ezekből tanulva, a jövőben reménykedve építsük egységes Európánkat.”

Andrej Ćilerdžić szerb püspök beszéde után Martin Klus külügyi államtitkár osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel. Hangsúlyozta, nem elég csak beszélni a világbékéről, tenni is kell érte. „Legalább csak annyit, hogy nem engedjük, hogy a háború borzalmai feledésbe múljanak. Éppen ezért a Béke fája kezdeményezés és azok az elképzelések, amelyeken ez a projekt alapszik, figyelmet érdemelnek. A fiatal generáció ezáltal is tanulhat az őseink hibáiból.

Csak akkor élhetünk békében, ha a toleranciára építünk, tiszteletben tartunk másokat, és ha abbahagyjuk a hazafiság és az agresszív nacionalizmus összetévesztését.”

Momčilo Babić szerb nagykövet örömét fejezte ki, amiért részese lehet az eseménynek, és köszönetet mondott mindenkinek a jelenlétéért. Néhány szóval szintén méltatta magát a kezdeményezést, ejtett pár szót a háborúról, és beszélt a nemzetek, országok közti béke fontosságáról.

Jozef Viskupič Nagyszombat megye elnöke

Jozef Viskupič Nagyszombat megye elnöke egyebek mellett hangsúlyozta, „a történelem az élet tanítómestere. Emlékezzünk arra, hogy az élet a béke, az élet a párbeszéd, az élet, hogy a tárgyalóasztaloknál megoldásokat találjunk. Ami ennek az ellenkezője, az a halál. A halál pedig a háború. A háború a halál eszköze.

Itt, ahol most állunk 5464 szerbre emlékezünk, akik arra emlékeztetnek, hogy a háború a halál hatékony eszköze. Ha elhagyjuk ezt a helyszínt, akkor is emlékezzünk arra, hogy a tárgyalóasztaloknál közös megoldásokat kell találnunk.

Ennek a fának nemcsak a háborúra, hanem a természeti katasztrófákra és a jelenlegi helyzetünkre is emlékeztetnie kell.”

A Béke fája (Strom pokoja) a Servare et Manere polgári társulás projektje, mely Szlovákia Külügyminisztériumának támogatásával valósul meg. A kezdeményezésről röviden annak vezetője, Marek Sobola építész beszélt. A projekt 2018-ban jött létre, azóta három kontinens 10 országába jutott el. A projekt a „Good Idea Slovakia” hivatalos márkanév alatt képviseli országunkat. A kezdeményezésnek köszönhetően mostanra 19 ország embereit sikerült összekötni. Elsődleges célja megemlékezni az első világháborúban elesett katonákról, és azokról, akik más harcokban estek el és név, valamint személyazonosság nélkül lettek eltemetve. Eddig Üzbegisztánban, Liechtensteinben, Szlovákiában, Nagy-Britanniában, Németországban, Szerbiában, az Egyesült Államokban, Oroszországban, Lengyelországban és Ausztriában ültették el a béke fáját.

Nagymegyeren a 18. Béke fáját ültették el, amely I. (Karagyorgyevics) Péter szerb király halálának 100. évfordulója alkalmából került a földbe. Az első világháborúban az ő vezetése alatt harcoltak a szlovák és cseh katonák az első szerb önkéntes hadosztályon belül. „Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy II. Sándor szerb koronaherceg királyi védnöksége alatt tarthatjuk meg ezt az eseményt” – húzta alá Sobola.

A Nagymegyeren megjelentek a beszédeket követően közösen ültették el a Béke fáját, majd elhelyezték koszorúikat a helyi emlékműnél. Ezután Marek Sobola a Servare et Manere polgári társulás nevében, köszönetük és tiszteletük jeléül kitüntetésben részesítette a jelen lévő méltóságokat, a küldöttség egyes tagjait, illetve Nagymegyer város polgármesterét. Végezetül pedig leleplezték a fa mellett elhelyezett emlékoszlopot.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program