Elűzték a telet a hodosiak

2018. február 10. - 16:28 | Régió

Csallóközi farsangvégi szokás a dőrejárás, amelyet néhány községben tartanak még manapság. A Dunaszerdahely melletti Nemeshodosban ezt a hagyományt öt évvel ezelőtt élesztették fel újra, így most szombaton ötödször járták be a falut a maskarába öltözött falusiak.

Elűzték a telet a hodosiak
A szerző felvételei - további fotókért kattints!

A dőrejárás, ez a maszkos-alakoskodó adománygyűjtéssel egybekötött csallóközi szokás a fiatalok számára már ismeretlen, az idősebbek talán még emlékeznek azokra az időkre, amikor „divat” volt. A hodosiak egy maroknyi lelkes csapata pár évvel ezelőtt úgy határozott, újra életre hívja. Sikerült is nekik, ugyanis a helyiek is egyre jobban megbarátkoznak a szokással, akik nem résztvevői a menetnek, azok közül is többen kiállnak a házuk kapujába és ajándékokkal halmozzák el a falukerülő dőresereget.

A népszokás szerint a dőrejárás – amelyben a néphagyomány szerint kizárólag férfiak vettek részt – egy lakodalmas menetet jelenít meg. Itt mindenkinek megvan a maga szerepe: a vőlegénynek, a menyasszonynak, de még az ördögöknek és a medvetáncoltatónak is. Hodosban a régi hagyományt úgy módosították, hogy nők is jelmezbe bújnak. A jó hangulatot fokozó muzsika idén sem hiányzott, ugyanis a talmi lakodalmas menet hangos ének- és zeneszóval járta körbe a falut. Akit lehetett, meg is táncoltattak.

A menet végén, a kiindulóponthoz visszatérve megtartották a lakodalmat, összeadták a vőlegényt és a menyasszonyt, majd az előkészített szalmabábut meggyújtva elbúcsúztatták a telet. Végül kezdetét vette a mulatság. Amit az úton kaptak, ételt és italt, illetve amivel a szervezők készültek, az asztalokra tették és megvendégelték a jelenlévőket. Ők így űzték ki a telet a faluból, s úgy tervezik, jövőre ismét megteszik.

Tejfalun is gondoskodtak a tél méltó elűzéséről

(alsa)