Emberrablás: egy valakit már lesitteltek. De mit tudhatott Fico vietnami tanácsadója az elhurcolásról?

2018. augusztus 24. - 13:59 | Belföld

Egyre több információ kerül napvilágra a vietnami személy tavalyi németországi elrablásának módjáról, amibe állítólag az akkor szlovák belügyi vezetés, Robert Kaliňákkal az élen alaposan bele lett rángatva. Eddig úgy hírlett, a Berlinben a vietnami titkosszolgálat által  lecsatolt  Trinh Xuan Thanht Prágán keresztül szállították Pozsonyba, majd innen egy kormánygéppel Moszkvába.

Emberrablás: egy valakit már lesitteltek. De mit tudhatott Fico vietnami tanácsadója az elhurcolásról?
Illusztráció (tasr)
Most felmerült, Szlovákia akkoriban azt is felajánlotta az emberrablós vietnami küldöttségnek, ne Oroszországba, hanem egyenesen Vietnamba, Hanoi-ba repüljenek, ami azt tette volna lehetővé, hogy oda szállítsák a szlovák kormány részére fenntartott géppel a távol-keleti ország számára kényelmetlenné vált üzletembert. Ezt a DenníkN című portál írta meg, egy németországi bírósági szóvivőre hivatkozva. Ez a testület persze nem csak úgy az ujjából szopta ki ezt az adatot, hanem eléggé képben van: éppen ez a törvényszék ítélte el pár héttel ezelőtt a berlini emberrablás egyik résztvevőjét.
Lisa Jani szerint a kedves szlovákiai felajánlást a vietnamiak elhárították, nekik elég volt az is, ha a kormánygép Moszkváig viszi el őket. Az eljáró német bíróság nem tartja kizártnak, hogy a szlovák kormány a Pozsony-Moszkva út tényleges célját - azaz az emberrablási dimenziót - nem ismerte. A németek által majdnem 4 évre elítélt Long Ngyuen Hai szerepe az volt a tavalyi történetben, hogy ő biztosította be a berlini emberrabláshoz a szükséges járműveket

Ezt a verziót, miszerint a szlovák kormánygép Pozsonyból akár Hanoi-ig is ment volna, a német rendőrség is megerősíti egy jelentésében, amely dokumentum szintén a DenníkN birtokában van. A tárgyalt akta szerint azonban egy vietnami út előkészítése legalább két napot vett volna igénybe, ennyibe telt volna, hogy a köztes államoknál elintézzék a szükséges engedélyeket. A jogosultságok begyűjtése még egy moszkvai út esetében sem megy egyik percről a másikra.

Az emberrablásos esetben az volt a gond, hogy Lengyelország akadékoskodott, erre a szlovákiai fél - félrevezetően - azt jelezte Varsó felé, hogy a jelzett gépen utazik majd az akkori belügyminiszter, Kaliňák is. Hogy ez szemenszedett hazugság volt? Ugyan már! A posztigazság korában már nincs is ilyen. Ebben az esetben a szlovák belügy ezt a valósággal szöges ellentétben álló hamukázást azzal magyarázza, hogy ha a miniszter tart igényt a kormánygépre, akkor az összes ezzel kapcsolatos igénylést, dokumentációt úgy állítják ki, mint a miniszter egy olyan útjáról, amelyiken nem kell, hogy ténylegesen részt vegyen. "Ez magyarázza a fedélzeten helyet foglaló miniszter személyéről szóló információt" - hangzott a szaktárca észrevétele.

A szlovák belügy elutasítja azt az állítást, hogy tavaly felajánlották volna a vietnami küldöttségnek, hogy Pozsonyból Hanoi-ig szállítják az elrabolt személlyel kiegészített díszes delegációt. "A minisztérium ilyen lehetőséget nem ajánlott fel, ez nem igaz" - áll a tárca nyilatkozatában. A moszkvai utat azonban egyfajta baráti szolgáltatásként ajánlotta fel a vietnamiaknak.

A német bírósághoz hasonlóan az ottani rendőrség is elismeri, hogy a szlovák kormány nem feltétlenül volt tisztában azzal, hogy mennyire ártotta bele magát a vietnamiak emberrablási trükközésébe. Azt viszont meglehetősen tisztán látják, hogy a távol-keletieknek volt egy bennfentesük, aki a szlovák kormány küldöttségének a tagja lehetett.

Tavaly a Prágából Pozsonyba tartó kormánygépen ott ült Quang Le Hong, az akkori szlovák kormányfő, Robert Fico tanácsadója, aki a Bôrik hotelben tartott kurta tárgyaláson is részt vett. Miközben a kormányhotel előtt egy autóban rostokolt az elrabolt Trinh Xuan Thanh. Le Hong tagadja, hogy tudott volna az emberrablásról.

A DenníkN az infotörvényre hivatkozva szeretett volna megtudni, tanácsadóként Le Hong milyen fizetésben részesült, és meddig és konkrétan mit dolgozott Fico keze alatt. De ez nem megy olyan könnyen: bár a tanácsadók adatai a vonatkozó jogszabályok szerint nyilvánosan elérhetőek, ugyanakkor a szlovák kormányhivatal elutasította a hírportál érdeklődését, mondván, Le Hong már nem áll a hivatal alkalmazásában, azaz magánszemély, és nem adta beleegyezését az adatközléshez.

(sp)