ENSZ: 735 millió ember éhezett tavaly világszerte

camera

1

ENSZ: 735 millió ember éhezett tavaly világszerte

-illusztráció- (Fotó: TASR/AP) 

Megosztás

Világszerte csaknem háromnegyed milliárd ember szenvedett tavaly krónikus éhezésben és alultápláltságban, lényegesen többen, mint a koronavírus-járvány előtt - közölte szerdán az ENSZ.

Az élelmiszerbiztonság és a táplálkozás helyzete a világban című, öt ENSZ-szervezet által összeállított éves jelentés legfrissebb kiadásának becslései szerint a pandémia és az ukrajnai háború hatásainak következményeként 2022-ben 735 millióra nőtt az éhezők száma, ami némileg elmarad ugyan a 2021-es adatoktól, amikor a jelentés szerint 739 millió ember éhezett világszerte, ám a 2019-es évhez képest (613 millió) 122 milliós emelkedést jelent.

A jelenlegi tendenciát figyelembe véve a világ így "messze elmarad" az ENSZ által 2015-ben kitűzött cél megvalósításától, amely szerint 15 éven belül világszerte fel kellene számolni az éhezést.

Ehelyett 2030-ban várhatóan még mindig 600 millió ember éhezik majd a világban, azaz mintegy "119 millióval többen, mint egy olyan forgatókönyv szerint, amelyben sem a világjárvány, sem az ukrajnai háború nem következett volna be" – áll a jelentésben.

A lesújtó adatok lajstromában szerepel az is, hogy tavaly 2,4 milliárd ember, vagyis a világ lakosságának csaknem 30 százaléka nem jutott rendszeresen élelemhez. 2021-ben emellett 3,1 milliárd ember – a világ lakosságának 42 százaléka – nem engedhette meg magának az egészséges táplálkozást.

A globális éhezés fő kiváltó okai közül az ENSZ-jelentés kiemeli a megélhetést megnehezítő konfliktusokat, a mezőgazdasági termelést veszélyeztető éghajlati szélsőségeket és a pandémia által súlyosbított gazdasági nehézségeket.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), a Nemzetközi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap (IFAD), az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF), az Élelmezési Világprogram (WFP) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által jegyzett beszámoló szerint az éhezés aránya Dél-Amerikában és Ázsia legtöbb régiójában csökkent, a Karib-tenger térségében, Nyugat-Ázsiában és Afrikában azonban emelkedett.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program