Epret ültetünk, de hogyan?

2017. augusztus 2. - 16:32 | Régió

Bár a mai időkben már elsősorban tápkockás eperpalánták vannak forgalomban, amelyeket tavasztól szeptemberig lehet ültetni, mégis az augusztusi hónap az eperültetés időszaka. Nézzük meg, hogyan a legjobb az epret ültetni!

Képen: Lambada

Bizonyára Önök is tapasztalták, hogy az eper az első két évben ragyogóan terem, a harmadik évben viszont elaprósodik a termése, s kevesebbet is terem. Érdemes hát két-három év után a telepítést megújítani. Semmi esetre se telepítsük vissza ugyan arra a helyre az epret, ahol volt. Olyan napos, esetleg széltől védett helyet keressünk a kertben, ahol legalább két-három éve nem volt eper.

Képen: Clery
Ültetés előtt a területet mélyen ássuk meg. A talajba dolgozzunk jó érett istállótrágyát, ha ez nem áll rendelkezésünkre, akkor abszolút megfelel a granulált marhatrágya (Marha-Jó) is.

Az ásás után a területet porhanyítsuk kapával, vagy rotavátorral. Ha elegyengettük terítsünk rá fekete anyagot. A fekete anyag:
1. nedvesen tartja a talajt
2. nem engedi feltörni a gyomokat
3. vonza a napsugarakat, tehát melegíti a talajt, korábban fog érni az eper.

Mielőtt ültetnénk, érdemes a talajt fertőtleníteni. Rovarok közül elszaporodhatnak a tél folyamán a mocskospajorok, drótférgek, cserebogár pajorok és talajgombák. A Force 1,5G granulált talajfertőtlenítő Szlovákiában burgonyára, zöldségekfélékre és kukoricára van bevizsgálva. Magyarországon eperre is, 7,5 – 10g /m2 dózisban, a sorokba juttatva ültetés előtt.

Van azonban biológiai módja is a talajfertőtlenítésnek, ha gombák ellen Fielder-t dolgozunk a talajba. Ez egy jótékony gomba, amely távol tartja a kártékony gombákat az eper gyökereitől, s hatására a növény sokkal jobban hasznosítja a tápanyagot. Ültetés előtt a növényeket Fielder oldatába mártjuk, hogy szívódjon fel a gyökereibe. Majd pedig úgy két hét múlva belocsoljuk az állományt vele.

Rovarkártevők ellen Capsanem nevű szerrel locsoljuk be a talajt. Alkalmazhatjuk a Fielderrel egy menetben is. A Capsanem olyan fonálférgeket tartalmaz, amelyek elpusztítják a rovarkártevőket.

Jelöljük ki a sorokat. Az epret úgy 30-35 cm x 30-35 cm-es kötésben ültetjük. A sorokat tehát egymástól 30 cm-re tesszük. Csinálhatjuk úgy is, hogy három 30 cm-es sorköz után hagyunk 50-60 cm-es közt – innét fogjuk majd szedegetni a szamócát, s nem gyúrjuk az állományt. A sorban a tőtávolság szintén 30-35 cm.

Képen: Képen: Tápkockás palánta - biztos az eredés

A fekete anyagba éles késsel kereszt alakban lyukat vágunk, s bele ültetjük a palántát. Nem ültetjük mélyre, a tápkocka teteje a föld felett, vagy a földdel egy szintben legyen.

Ültetés után az ágyást belocsoljuk foszfor hangsúlyos műtrágyával. Ez nagyban elősegíti a gyökérképződést. A foszforral való beöntözést egy hét után megismételjük, majd nitrogén hangsúlyos, vagy kimondottan eperre való műtrágyát használunk (Kristalon Jahoda, Bi-Stim).

Amennyiben nagyobb területet telepítünk, érdemes elgondolkodnunk a beépített csöpögtető öntözésen. A csöveket tehetjük a fekete anyag alá is, de ha fölé helyezzük, közel a növények tövéhez, akkor bármikor szemügyre vehetjük, hogy a rendszer működik-e. A csöpögtető rendszer nem túl költséges, hosszú évekig használhatjuk. Nagy előnye, hogy vizet spórolunk vele, s nem kell kézzel locsolnunk. A csöpögtető öntözést kiegészíthetjük tápanyag adagolóval is, s folyamatosan tápozhatjuk az állományt. Mesés termésre számíthatunk.

Jó ültetést, s jövőre sok-sok mézédes epret kívánok Önöknek!

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd

Forrás. www.agrocentrum.sk